Okazje dnia:

strefaMMO poleca: Najlepsze survivale TOP5!

Najlepsze survivale TOP5Witam w naszej pierwszej topce gier, pod nazwą „strefaMMO poleca: Najlepsze survivale TOP5”, która będzie dotyczyła gier, w których skupiamy się na przetrwaniu w danym świecie. Mówimy tutaj zarówno o klimaty żywych trupów, prehistorii czy klasycznej walki z naturą.

Niestety bardzo często spotykanym problemem w tego typu grach jest „early access”, czyli wypuszczanie niegotowego produktu, pod przykrywką „dopracowania go” przed wypuszczeniem „kiedyś”. Oczywiście gra jest w fazie produkcji następne setki lat dodając to i owo, a gracze muszą się zadowolić częścią gry. Nie przedłużając zapraszam do zestawienia.

5. HOW TO SURVIVE

Gra która w żartobliwy sposób prezentuje nam formę przetrwania na wyspach opanowanych przez żywe trupy. Mamy tutaj trójwymiarowy widok izometryczny, sympatyczny crafting, możliwość kooperacji i masę frajdy, która jak już wspominałem jest efektem dużej dawki humoru zawartego w grze w postaci przerywników filmowych i przyjemnej grafiki. Ciekawym aspektem okazuje się tryb nocy, który zmusza nas do rozpalania ognia, skrywania się w świetle lub walki o przetrwanie z mrocznymi stworzeniami, które atakują tylko nocą! Niestety fabuła i świat gry zmusza nas do liniowej rozgrywki, dyktując gdzie iść, co i w jaki sposób zrobić, co trochę zaburza moje pojęcie „idę gdzie chcę, mam otwarty świat”. Crafting jest prosty i przyjemny, jednak opcji tworzenia jest niewiele. Wadą jak dla mnie jest masa DLC, które oferują niewielki content za dość wygórowaną cenę.
Ocena graczy na platformie steam: 83%

4. UNTURNED

Dorwijmy się do takiego minecrafta, zbudujmy świat jaki znamy (blokowiska, domki, parki, fabryki, laboratoria), posypmy to dostępem do broni białej i palnej, polejmy wszystko żywymi trupami i voilla! Mamy Unturned, jedną z najbardziej zaskakujących produkcji survivalowych ostatnich lat, stworzonych przez… Nastolatka? Tak jest! Nelson Sexton miał 16 lat, gdy wydał pierwszą DARMOWĄ wersję gry. Już wtedy gra wbiła się w topkę najczęściej granych pozycji na platformie steam. Prostota gry, bardzo częste updaty, FREE TO PLAY bez żadnego pay to win, edytor map, mocno rozwijany crafting… wszystko to co znamy z klasycznych tytułów w „kwadratowej” grafice.
Ocena graczy na platformie steam: 92%

3. ARK: SURVIVAL EVOLVED

Ciekawy pomysł, który moim zdaniem jako jedyny wybił się ponad produkcję ze świata dinozaurów. Zdeklasyfikował konkurencję pod względem częstego patchowania, jakości wykonania, szaty graficznej jak i możliwości w grze. Prócz klasycznego systemu budowy bazy, craftingu, systemu głodu i pragnienia, otrzymujemy możliwość tresowania i ujeżdżania dinozaurów. Gra oferuje nam również system walk z bossami-molochami. Jak już wspominałem gracze dostają dość częste update do gry, które poszerzają content gry o coraz to nowe zaskakujące elementy, których próżno szukać w innych grach.
Ocena graczy na platformie steam: 73%

2. PROJECT ZOMBIOID

Kolejny „early access”, który jest w fazie produkcji już od kilku ładnych lat. Dlaczego więc umieszczony tak wysoko? Daje nam bowiem OGROM możliwości przetrwania. Wysoki poziom trudności, nacisk na realizm: jedno ugryzienie i możesz umrzeć przemieniając się w zombie, postać panikuje w trudnych sytuacjach, choruje, ma swoje wady, silny nacisk na motyw głodu i pragnienia, wychłodzenia organizmu, przegrzania. Do arsenału przetrwania możemy zaliczyć bardzo rozbudowany crafting.  Graficznie pełny oldschool w bardzo dobrym wydaniu. Nie mamy tutaj też widoku zza pleców czy z oczu postaci, tylko widok izometryczny.
Ocena graczy na platformie steam: 92%

1. RUST

Jak dla mnie niekwestionowany numer JEDEN. Cotygodniowe aktualizacje (od drobnych dodających pojedyncze elementy, przez ogromne, które całkowicie zmieniają świat gry), duży nacisk na crafting, bardzo dobra grafika, dość innowacyjny klimat – wszystko to wpływa na to, że gra jest moim numerem jeden. Śledziłem jej losy od kiedy pojawiła się po raz pierwszy na rynku i muszę przyznać, że w porównaniu do wszystkich innych gier pokroju WarZ, Dayz itd – przeszła największe zmiany, dając nam już praktycznie gotowy produkt, który jest regularnie wzbogacany ciekawymi aktualizacjami. Twórcy bardzo często odnoszą się też do projektów prezentowanych cotygodniowo przez samych graczy, tak by rozwijać nie tylko grę ale i community.
Ocena graczy na platformie steam: 83%

Na koniec

Gier w tych klimatach jest ogrom, nie wszystkie jednak są warte uwagi na dłuższą metę. WarZ (infestation) – zalane masą hejtu od kiedy tylko się pojawiło. DayZ – największy hype, największy smutek po niezbyt częstych aktualizacjach, małych postępach, wielkie i puste obietnice, mega wyzysk. Nether – praktycznie zniknęło z rynku, aż do niedawna gdy zostało reaktywowane z garścią nowych pomysłów (gra sama w sobie jest BARDZO dobra moim zdaniem i dość innowacyjna w wielu kwestiach), H1Z1, które miało ogromne problemy związane z gniewem graczy w związku z podejrzeniem o pay to win, sprzedanie firmie Daybreak Company i tak dalej. Można tutaj też doliczyć State of Decay, Survival: Apocalypse now, Miscreated i tak dalej – jednak większość albo nie przypadła mi do gustu, albo ich wady przerosły zalety. Oczywiście nadal część z nich to fantastyczne produkcje, które się rozwijają i dadzą nam masę frajdy za często niewielkie pieniądze (Survival: Apocalypse Now to kwestia 20zł~). Ostatnio wstrzymuję się od kupowania gier w systemie early access by nie wspierać częstego wyłudzania, aczkolwiek próżno szukać na horyzoncie gry, która zaoferuje nam solidny mmo-survival w postaci ukończonego produktu.


Autor: Kirai
Steam: Rust, Project ZomboidARK: Survival evolved, Unturned, How to survive

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
000000