Bank Anglii ponownie interweniuje na rynkach obligacji, ostrzega przed „istotnym ryzykiem” dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii

Bank Anglii podniósł w czwartek stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego.

Vuk Valcic | Obrazy SOPA | Lekka rakieta | Dobre zdjęcia

Londyn – The Bank Anglii We wtorek ogłosił rozszerzenie swojej operacji awaryjnego skupu obligacji, aby przywrócić porządek na chaotycznym rynku obligacji w kraju.

Bank centralny zapowiedział, że rozszerzy swoje zakupy brytyjskich obligacji rządowych – znanych jako gilts – o obligacje indeksowane od 11 do 14 października. Indeks cen detalicznych.

To posunięcie to drugie rozszerzenie nadzwyczajnego pakietu ratunkowego banku Zwiększono dzienny limit zakupów gildii Poniedziałek przed planowanym końcem piątkowego planu zakupów.

wrz. Bank rozpoczął interwencję awaryjną 28 Spadek funduszy Multiple Liability Driven Investment (LTI)Powszechnie posiadane przez brytyjskie systemy emerytalne.

„Na początku tego tygodnia nastąpiła dalsza znacząca odsprzedaż brytyjskich obligacji rządowych, w szczególności obligacji indeksowanych. Perspektywa zakłóceń na tym rynku i samonapędzającej się dynamiki „ognistej wyprzedaży” stanowi istotne zagrożenie dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii, Bank poinformował we wtorek w oświadczeniu.

Rentowności obligacji, powiązane z 10-letnim indeksem brytyjskim, wzrosły w poniedziałek o 64 punkty bazowe, co stanowi 5,5% spadek cen. Tymczasem 30-letnie indeksowane ceny obligacji skarbowych spadły w ciągu dnia o 16%, a rentowność wynosi obecnie około 1,5%, w porównaniu z -1,5% sześć miesięcy temu. Rentowności zmieniają się odwrotnie z cenami.

Ruchy tej wielkości są bardzo nietypowe na rozwiniętych światowych rynkach obligacji skarbowych.

„Te dodatkowe operacje będą działać jako kolejny bufor, aby przywrócić uporządkowane warunki rynkowe, tymczasowo absorbując sprzedaż loszek indeksowanych powyżej neutralności rynkowej” – powiedział we wtorek bank.

„Podobnie jak w przypadku zwykłych operacji zaopatrzenia gildii, te dodatkowe, powiązane z indeksami zakupy gildii będą ograniczone w czasie i w pełni zrefundowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa”.

W poniedziałek Bank of England ustalił maksymalny limit dziennych zakupów loszek na 10 miliardów funtów (11 miliardów dolarów), przy czym do 5 miliardów funtów zarezerwowano na loszki regularne i 5 miliardów na loszki indeksowane.

READ  6 stycznia Sędzia USA odrzuca wniosek Trumpa o wycofanie zarzutów o podżeganie

Bank powiedział, że liczba ofert pozostanie poddana przeglądowi, a wszystkie zakupy „zostaną zlikwidowane w spójny i uporządkowany sposób, gdy zostanie ustalone, że ryzyko dla działalności rynkowej ustąpiło”.

Reakcja na brytyjskich rynkach obligacji została wyciszona po komunikacie. Rentowność 10-letnich loszek spadła do 4,426%, podczas gdy rentowność 30-letniej wyniosła około 4,713%.

Rząd musi ustalić wiarygodność

Des Lawrence, starszy strateg inwestycyjny w State Street Global Advisors, powiedział CNBC we wtorek, że zdolność banku do samodzielnej stabilizacji rynku jest ograniczona.

Silne ruchy na rynkach obligacji wywołały kontrowersyjne zapowiedzi ministra finansów Kwasiego Kwartenga z 23 września dotyczące polityki fiskalnej, które w dużej mierze obejmowały obniżki podatków finansowane długiem jako część celu nowego rządu, jakim było przyspieszenie wzrostu gospodarczego do 2,5%.

„Rząd Wielkiej Brytanii jest w dobrej sytuacji pod względem długu netto do PKB – wynosi około 80%. To całkiem przyzwoity poziom. Muszą wytłumaczyć inwestorom wiarygodność ich prognoz gospodarczych i być uczciwym. z BOE” – powiedział Lawrence.

Ze względu na obawy o wiarygodność finansową, które skłoniły Moody’s i inne agencje ratingowe do zrewidowania swoich perspektyw dla brytyjskiego długu państwowego, Lawrence zasugerował, że korelacja między rentownościami długoterminowych obligacji skarbowych USA a brytyjskimi obligacjami również ogranicza zakres Banku Anglii.

Kwarteng ogłosił w poniedziałek, że szczegółowe opracowanie jej oświadczenia politycznego odbędzie się 31 października, trzy tygodnie wcześniej niż pierwotnie planowano. Rząd został już zmuszony do odwrócenia niektórych elementów swojej strategii.

W rzeczywistości Wielka Brytania jest gospodarką o niskim wzroście: menedżer finansowy

31 października Bank Anglii planuje rozpocząć opóźnioną sprzedaż obligacji w ramach szerszego zacieśniania polityki pieniężnej i bodźca monetarnego z czasów pandemii. Po planowanej sprzedaży pozłacanych, Komitet Polityki Pieniężnej pojawi się ponownie dopiero 3 listopada.

Wielu strategów twierdziło, że pomimo wysiłków banku, na rynkach obligacji utrzymywał się ograniczony czas trwania jego interwencji oraz perspektywa wznowienia sprzedaży obligacji.

READ  Po kolacji Gridiron wśród gości z listy Waszyngtonu wybucha tchórz

„Usunięcie awaryjnego wsparcia QE – i zastąpienie go pośrednim wsparciem płynności – (miejmy nadzieję) otwiera drzwi do ponownego przeszacowania aktywów w Wielkiej Brytanii, jednocześnie (miejmy nadzieję) chroniąc wiarygodność BoE i zapobiegając nieporządkom” – Krishna Guha, wiceprezes Evercore ISI , powiedział w notatce badawczej w poniedziałek wieczorem.

„Nadal uważamy, że program QT, który BOE obiecał wznowić, powinien zostać ponownie rozważony lub ponownie rozważony”.

Guha powiedział, że teraz kluczowym ryzykiem jest to, że ekspansywna deklaracja budżetowa Guateng będzie krótka, co wywoła nową falę presji sprzedażowej na brytyjskie obligacje.

„To, czy rządowi uda się, czy nie, we wzmocnieniu wiarygodności finansowej, określi kompromis, przed którym stoi bank” – powiedział.

„Jeśli to się nie powiedzie, rynkowa krzywa stóp wzrośnie dalej, a Bank stanie przed niemożliwym kompromisem między sprawdzeniem tych oczekiwań a zmiażdżeniem gospodarki i rynku mieszkaniowego lub próbą dostarczenia mniej niż oczekuje rynek. Zagrożenia dla funta szterlinga i inflacji oczekiwania.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.