Brazylijski rząd mianuje Rodolfo Landima szefem rady dyrektorów Petrobras

Logo Petrobras pojawia się przed siedzibą firmy w Sao Paulo, 23 kwietnia 2015 r. REUTERS / Paulo Whitaker

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

HOUSTON (Reuters) – Rząd mianował byłego dyrektora generalnego Petrobras Rodolfo Landima na przewodniczącego rady kontrolowanego przez państwo producenta ropy, podała firma w oświadczeniu pod koniec soboty.

Dziś wcześniej admirał Eduardo Basilar Lille Ferreira powiedział agencji Reuters, że zamierza ustąpić ze stanowiska prezesa Petroleo Brasileiro SA, ponieważ firma Rio de Janeiro jest oficjalnie znana.

„Dyrektor generalny Petrobras pracuje 24 godziny i chcę spędzać więcej czasu z moją rodziną” – powiedział Ferreira, dodając, że ma dwoje starszych dzieci, które mieszkają poza Brazylią.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ferreira pozostanie do końca swojej kadencji. Walne zgromadzenie akcjonariuszy ma odnowić skład zarządu firmy 13 kwietnia.

Wymiana następuje, gdy Petrobras staje pod presją inwestorów, aby podnieść ceny paliwa do poziomu około 120 dolarów za baryłkę. Firma kontroluje ceny benzyny i oleju napędowego w Brazylii, dysponując ponad 80% zdolnościami rafineryjnymi tego kraju.

Ferreira odmówiła komentarza na temat polityki cen paliw Petrobrasu.

Rodolfo Landim pracował w Petrobras, zanim założył własną firmę naftową Ouro Preto Oleo e Gas i sprzedał ją inwestorom w 2020 roku.

Po raz pierwszy dołączył do Petrobras w 1980 r. i pracował w firmie przez 26 lat, awansując na stanowisko Szefa Dywizji Gazu Ziemnego. W 2003 roku, podczas pierwszej kadencji prezydenckiej Luiza Inacio Lula da Silvy, rząd mianował Landima dyrektorem generalnym sieci stacji benzynowych Petrobras, największej detalicznej spółki paliwowej w Ameryce Łacińskiej. Zarządzał spółką paliwową do 2006 roku.

READ  Disney rozdziera Peltz z powodu jej bójki i broni przejęcia Igera

Landim obecnie prowadzi drużynę piłkarską w Brazylii jako jej prezes.

Oczekuje się, że zostanie on zatwierdzony jako przewodniczący, ponieważ rząd kontroluje radę dyrektorów z większością głosów.

Jeśli się to potwierdzi, Landim ponownie dołączy do Petrobrasu w wyzwaniu zrównoważenia polityki cen paliw, która zadowoli zarówno inwestorów, jak i rząd przed październikowymi wyborami prezydenckimi.

W czwartek prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powiedział, że Petrobras może obniżyć dywidendę, aby zapobiec podwyżkom cen paliw. Czytaj więcej

W cotygodniowym przemówieniu w mediach społecznościowych Bolsonaro powiedział, że jest pewien, że Petrobras zrobi wszystko, co konieczne, aby chronić konsumentów przed gwałtownymi podwyżkami cen.

Komentarze Bolsonaro pojawiły się po tym, jak Petrobras w 2021 r. pobił swój rekord rocznych zysków i dywidend dzięki wyższym cenom ropy Brent. Takie oświadczenia mogą budzić obawy inwestorów, że może on starać się uwzględnić zasady firmy przy ustalaniu cen.

Polityka Petrobras polegająca na dążeniu do parytetu między krajowymi cenami paliw a rynkami międzynarodowymi rozgniewała wielu Brazylijczyków, ponieważ ceny ropy Brent wzrosły. Rosnąca grupa polityków twierdzi, że Petrobras powinien pomóc udźwignąć ten ciężar.

W środę dyrektor generalny Joaquim Silva e Luna powiedział agencji Reuters, że Petrobras nie podjął jeszcze decyzji w sprawie dostosowania cen paliw.

Rząd powołał także siedem innych nazwisk do rady dyrektorów. Są to dyrektor generalny Petrobras Joaquim Silva e Luna, którego kadencja w radzie dyrektorów zostanie odnowiona, Carlos Eduardo Lisa Brandao, Luis Henrique Caroli, Marcio Andrade Webber, Murillo Maroquim de Souza, Rui Flac Schneider i Sonia Julia Solzbeck Villalobos.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie z Doliny Sabriny) Dodatkowe raporty Petera Frontiniego. Montaż przez Franklina Paula i Christophera Cushinga

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Wskaźnik inflacji zasadniczej osiąga dwucyfrowe wartości w lutym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *