Brytyjski kandydat na przywódcę Sunak atakuje odpowiedź COVID na blokadę

  • Były minister finansów powiedział, że wady blokad zostały zlikwidowane
  • Sunak mówi, że naukowcy wywarli duży wpływ
  • Kandydat premiera mówi, że rząd próbował zastraszyć opinię publiczną

LONDYN (Reuters) – Były minister finansów Rishi Sunak, jeden z dwóch kandydatów ubiegających się o kolejnego premiera Wielkiej Brytanii, skrytykował sposób, w jaki ustępujący premier Boris Johnson poradził sobie z pandemią COVID-19, mówiąc, że błędem było „umacnianie” . Naukowcy i że wady zamknięć zostały stłumione.

Rządząca Partia Konserwatywna wybiera nowego lidera po tym, jak Johnson został zmuszony do rezygnacji, gdy dziesiątki ministrów odeszło w proteście przeciwko serii skandali i błędnych kroków. Członkowie partii głosują na Sunaka lub sekretarz stanu Liz Truss, która obejmie tę pracę w przyszłym miesiącu.

Sondaże pokazują, że Sunak pozostaje w tyle w wyścigu. Radzenie sobie z pandemią stało się problemem, a Truss powiedziała w tym miesiącu, że nigdy więcej nie zgodzi się na kolejne zamknięcie, a także podkreśliła, że ​​jako sekretarz ds. handlu w tym czasie nie była zaangażowana w podejmowanie kluczowych decyzji dotyczących reakcji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sunak powiedział, że rząd popełnił błąd, strasząc ludzi koronawirusem. Powiedział, że urzędnicy w biurze Johnsona uniemożliwili mu omawianie „kompromisów” ograniczeń związanych z koronawirusem, takich jak wpływanie na nieodebrane wizyty u lekarza i wydłużanie list oczekujących na opiekę zdrowotną w państwowej Narodowej Służbie Zdrowia.

„To nie był scenariusz, żeby ich przyznać” – powiedział Spectatorowi. Tekst brzmiał: „Och, nie ma kompromisu, ponieważ robienie tego dla naszego zdrowia jest dobre dla gospodarki.

Sunak powiedział, że naukowcy z Naukowej Grupy Doradczej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, grupy, która pomogła zareagować na wybuch epidemii, otrzymali od ministrów znaczący wpływ na podejmowanie decyzji, takich jak zamykanie szkół i żłobków.

READ  Zatonięcie tunezyjskiego statku: Obawy przed szkodami morskimi po zatonięciu tankowca

Sunak powiedział, że podczas wybuchu pandemii, kiedy naukowcy przedstawiali scenariusze tego, co się stanie, jeśli blokada nie zostanie nałożona lub przedłużona, jego prośby o podstawowe modelowanie zostały zignorowane.

Sunak powiedział, że obwinianie urzędników służby cywilnej jest niesprawiedliwe, ponieważ ministrowie są wybierani do podejmowania decyzji.

„Jeśli umożliwisz wszystkim tym niezależnym ludziom, poniesiesz porażkę” – powiedział.

Sam Sunak był bardzo popularny na początku pandemii, ponieważ kiedy był ministrem finansów, uruchomił program urlopowy, który utrzymywał wiele osób na liście płac, nawet jeśli zablokowanie uniemożliwiało im pracę.

tak emocjonalnie

Zapytany, dlaczego sondaże pokazują, że opinia publiczna jest chętna, aby kraj został zamknięty, Sunak powiedział: „Pomogliśmy to ukształtować: przekazując wiadomości o strachu”.

Sunak powiedział, że publikowanie przez rząd plakatów przedstawiających pacjentów korzystających z respiratorów było złe i stwierdził, że gabinet był „bardzo zdenerwowany”, kiedy wygłosił przemówienie we wrześniu 2020 r., wzywając ludzi do „życia bez strachu”.

Wielka Brytania pod rządami Johnsona była wolniejsza niż większość jej europejskich odpowiedników, aby zamknąć się na początku 2020 r. Po tym, jak doświadczyła jednego z najwyższych wskaźników zgonów na początku pandemii, później stała się jedną z pierwszych dużych gospodarek, które ponownie się otworzyły.

Zapytany o komentarze Sunaka, rzecznik rządu bronił swojego rekordu w sprawie koronawirusa, mówiąc, że gospodarka i edukacja dzieci miały kluczowe znaczenie dla trudnych decyzji podjętych podczas pandemii.

Sunak, który w zeszłym miesiącu zrezygnował z rządu Johnsona, zauważył, że szkoły mogły pozostać otwarte podczas pandemii. Podczas jednego ze spotkań powiedział, że próbował wyrazić swój sprzeciw wobec zamykania szkół, mówiąc, że „ma w związku z tym dużo uczuć”.

„Po tym nastąpiła wielka cisza” – powiedział. „To był pierwszy raz, kiedy ktoś to powiedział. Byłem taki zły”.

READ  Wiadomości Bidena dzisiaj: Mohammed bin Salman odpowiada prezydentowi w sprawie zabójstwa Jamala Khashoggi

Powiedział, że zamknięcie „mogło być krótsze” lub miało „inne” podejście.

Oczekuje się, że w przyszłym roku zbieranie dowodów rozpocznie publiczne śledztwo dotyczące przygotowania rządu, a także zdrowia publicznego i reakcji gospodarczej na pandemię.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Andrew McCaskill Editing) Kate Holton i Frances Kerry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *