FIFA wyklucza Rosję z kwalifikacji do Mistrzostw Świata

Międzynarodowy Związek Piłki Nożnej (FIFA) zawiesił Rosję i jej drużyny we wszystkich rozgrywkach w poniedziałek, wykluczając kraj z kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2022 na kilka tygodni przed tym, jak zajmie jedno z europejskich finałowych miejsc w tegorocznym turnieju w Katarze.

Zawieszenie, ogłoszone w poniedziałek wieczorem we współpracy z europejskim organem zarządzającym piłką nożną, zabroniło również rosyjskim drużynom klubowym udziału w międzynarodowych rozgrywkach. Decyzja zapadła dzień po tym, jak FIFA została ostro skrytykowana za to, że nie posunęła się wystarczająco daleko w karaniu Rosji za inwazję na Ukrainę, w trakcie eskalacji. Żądania ze strony federacji narodowych pracować mocniej.

Początkowe naciski na całkowity zakaz Rosji wyszły ze strony przedstawicieli piłki nożnej w Polsce, Szwecji i Czechach, których reprezentacja stanęła przed perspektywą gry z Rosją w fazie playoff mistrzostw świata w marcu. Inne kraje i urzędnicy, w tym federacje reprezentujące Francję, Anglię i Zjednoczone państwoWkrótce powiedzieli, że pod żadnym pozorem nie będą grać przeciwko Rosji.

FIFA i jej europejski odpowiednik, UEFA, powiedziały, że zakaz nałożony na Rosję będzie obowiązywał „do odwołania”.

FIFA powiedziała: „Piłka nożna jest tutaj zjednoczona iw pełnej solidarności ze wszystkimi poszkodowanymi na Ukrainie”. zezwolenie. W rozgrywkach pozostanie ukraiński zespół, który w marcu zmierzy się ze Szkocją w eliminacjach do Mistrzostw Świata.

Wtedy UEFA posunęła się tak daleko, że zerwała głębokie więzi z Rosją: ogłosiła, że ​​wypowiedziała umowę sponsorską z rosyjskim gigantem energetycznym Gazpromem. Transakcja jest warta 50 milionów dolarów rocznie dla europejskiego futbolu.

Europejski Związek Piłki Nożnej był w zeszłym tygodniu Pozbawiony Petersburga, ojczyzna Gazpromu, w tegorocznym finale Ligi Mistrzów. Mecz zostanie rozegrany we Francji.

FIFA i UEFA podjęły decyzję o zakazie Rosji zaledwie kilka godzin po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski wezwał międzynarodowe federacje sportowe do zakazu rosyjskim sportowcom i drużynom udziału we wszystkich światowych imprezach sportowych, o ile to możliwe. Przedstawiciele Igrzysk Olimpijskich powiedzieli, że Rosja naruszyła zobowiązanie – znane jako rozejm olimpijski, podpisane przed rozpoczęciem Zimowych Igrzysk w Pekinie i zaplanowane na rozpoczęcie w tym tygodniu Paraolimpiady – kiedy najechała Ukrainę.

READ  John Calipari wciąż pracuje nad sprowadzeniem Sheldona Sharpa z powrotem do Kentucky po projekcie reklamy

Bezpośrednią konsekwencją zakazu piłki nożnej przez Rosję jest utrata miejsca w grupie czterech drużyn na jednym z ostatnich miejsc w Europie na Mistrzostwach Świata. Polska, która miała w marcu w Moskwie zagrać z Rosją, kategorycznie oświadczyła, że ​​nie wejdzie na stadion na mecz, co powtórzyła po ogłoszeniu przez FIFA pierwszej listy sankcji w niedzielę wieczorem.

Cesare Kuleza, prezes PZPN, określił początkową decyzję FIFA o niewydalaniu Rosji jako „całkowicie nie do przyjęcia”. Dodał w poście na Twitterze: „Nie jesteśmy zainteresowani udziałem w tej grze o występy. Nasze stanowisko pozostaje nienaruszone: polska reprezentacja nie zagra z Rosją, niezależnie od nazwy drużyny”.

Szwecja i Czechy, dwie drużyny, które mogłyby spotkać Rosję – także w Moskwie – gdyby Rosjanie pokonali Polskę, powiedziały, że również odmówią gry, nawet na neutralnej pozycji.

READ  Minnesota Twins umieściła wschodzącą gwiazdę Joe Ryana na liście osób zarażonych COVID-19

Nieograniczony zakaz w Rosji obejmuje również drużyny klubowe, co oznacza, że ​​Spartak Moskwa, ostatni pozostały uczestnik rozgrywek kontynentalnych, nie będzie już mógł rywalizować w meczu pucharowym Ligi Europy z niemieckim RB Lipsk. Ten mecz był już wątpliwy przed poniedziałkową decyzją, a urzędnicy nie byli pewni, jak rosyjska drużyna będzie podróżować po tym, jak UEFA wprowadziła całkowity zakaz lotów z Rosji do 27-osobowej konfederacji.

Nie wiadomo, czy decyzja o wykluczeniu Rosji zostanie zakwestionowana w sądzie. Rosji, a także niektórym jej sportowcom, udało się w ostatnich latach przeciwdziałać wykluczeniu z innych wydarzeń, w tym igrzysk olimpijskich, poprzez złagodzenie kar poprzez odwołania do Sportowego Sądu Arbitrażowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.