George Santos: Prawnicy Departamentu Sprawiedliwości proszą FEC o zbadanie kongresmana z Nowego Jorku

Komentarz

Departament Sprawiedliwości zwrócił się do Federalnej Komisji Wyborczej o wstrzymanie wszelkich działań egzekucyjnych w sprawie krzywoprzysięstwa przeciwko republikańskiemu kongresmanowi George’owi Santosowi z Nowego Jorku. Najważniejsze cechy jego biografiiWedług dwóch osób zaznajomionych z wnioskiem prokuratorzy prowadzą równolegle śledztwo karne.

Żądanie, które nadeszło z Wydziału Uczciwości Publicznej Departamentu Sprawiedliwości, jest wyraźną wskazówką, że prokuratorzy federalni badają finanse kampanii Santosa.

Według osób zaznajomionych ze sprawą, które ze względu na delikatność sprawy wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, FEC zwrócił się do Departamentu Sprawiedliwości o dostarczenie wszelkich stosownych dokumentów.

Rzeczniczka Departamentu Sprawiedliwości odmówiła komentarza. Rzeczniczka FEC powiedziała, że ​​regulator „nie może komentować egzekwowania prawa”. Ani Santos, ani jego adwokat nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

34-letni kongresman, który został wybrany do Kongresu w zeszłym roku z Long Island, pomagając GOP zdobyć niewielką większość, przeprosił za to, co nazwał „upiększaniem życiorysu”. Odmowa oznacza jego rezygnację.

Oddzielnie Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przeprowadziła w piątek wywiady z dwiema osobami na temat roli Santosa. Stolicą jest miasto portowe, firma inwestycyjna zamknięta w 2021 r. po tym, jak SEC oskarżyła ją o prowadzenie „klasycznego schematu Ponziego”. Zainteresowanie SEC tymi osobami przyszło po nich Cytowane w środę W Washington Post szczegółowo opisano, jak Santos starał się zainwestować w Harbour City, włoską restaurację w Queens, pod koniec 2020 roku.

FEC generalnie stosuje się do żądań Departamentu Sprawiedliwości o zaprzestanie egzekwowania przepisów. Wnioski te wynikają z protokołu ustaleń z 1977 r., który określał nakładające się obowiązki organów ścigania.

„Zasadniczo nie chcą, aby dwie grupy śledczych potykały się o siebie” – powiedział były komisarz FEC, David M. powiedział Mason. „Nie chcą, aby FEC, agencja cywilna, robiła coś, co komplikuje ich sprawę karną”.

READ  Tajwan zrywa więzi z Hondurasem po przejściu na wierność Pekinowi

To „wskazuje, że trwa dochodzenie karne” badające kwestie, które pokrywają się ze skargami przeciwko Santosowi przed FEC, powiedział prawnik ds. Finansów kampanii Brett Kapell z Harmon, Curran, Spielberg & Eisenberg z siedzibą w DC.

Wśród tych skarg jest jedna złożona na początku tego miesiąca Centrum Prawa Kampanii, zwróć szczególną uwagę na ponad 700 000 dolarów, które Santos twierdzi, że pożyczył swoją kampanię w 2022 roku. Skarga CLC twierdzi, że Santos ukrył źródło tych funduszy, jednocześnie fałszywie przedstawiając wydatki na kampanię i wykorzystując zasoby kampanii do pokrycia wydatków osobistych.

W środę kampania Santosa złożyła dokumenty w FEC, aby zastąpić skarbnika Nancy Marks, wieloletnią księgową kandydatów GOP w Nowym Jorku, Thomasem Datewilerem z Wisconsin. Wcześniej adwokat Tatewilera powiedział The Post Jej klientka nie podpisała ani nie zatwierdziła dokumentów i powiedziała kampanii, że nie chce pełnić funkcji skarbnika.

W czwartek FEC zażądał więcej informacji na temat kontrowersyjnego zgłoszenia. „Centralna Komisja Wyborcza zwróciła uwagę, że mogłeś nie podać prawdziwych, poprawnych lub pełnych informacji o skarbniku” – napisał kontroler do Datwylera. List Żąda dodatkowych informacji.

Adwokat Datwylera powiedział The Post w piątek, że planuje powiedzieć FEC, że jego klient nie złożył wniosku i że powinien zostać wycofany.

Marks nie odpowiedział na prośby o komentarz.

W ciągu ostatnich dwóch lat śledczy FEC wielokrotnie znajdowali problemy z dokumentami Santosa w organie regulacyjnym, wysyłając kilka listów w celu wyjaśnienia lub naprawienia widocznych problemów, w tym przyjmowania datków przekraczających dopuszczalne limity, pomijania wymaganych informacji o dawcy i nie wypełniania wymaganych formularzy. Zgłoś szczegóły pożyczek, które Santos twierdzi, że udzielił swojej kampanii.

Pod koniec ubiegłego roku prokurator generalny Nowego Jorku Letitia James (D), prokurator okręgowy hrabstwa Nassau Anne D. Biura Donnelly (R) i prokurator okręgowy hrabstwa Queens Melinda Katz (D) poinformowały, że badają, czy Santos złamał jakiekolwiek przepisy. ich jurysdykcji. Rzecznicy każdego biura powiedzieli The Post w tym tygodniu, że nie mają dalszych aktualizacji.

READ  Oczekuje się, że konwój kierowców ciężarówek protestujących przeciwko operacji Covit-19 przybędzie w rejon DC w ten weekend. Oto co wiemy

W 2021 roku organy regulacyjne zarzuciły w sądzie federalnym, że Harbour City prowadziło program Ponzi, który zebrał 17,1 miliona dolarów od ponad 100 ofiar, podała SEC. Santos, który nie został wymieniony w pozwie, pracował w firmie przez ponad rok i otrzymał ostatnią wypłatę w kwietniu 2021 r., w tym samym miesiącu, w którym SEC próbowała zamrozić jej aktywa, jak wcześniej informował The Post. zgłoszone. Santos powiedział, że nie był świadomy żadnego rzekomego oszustwa ze strony Harbour City.

Christiana Lopeza, Kto powiedział, że grał nim Santos? Powiedział, że podczas kolacji w 2020 roku urzędnicy SEC poprosili go, aby przypomniał sobie, co Santos powiedział mu w piątek, a także dokumenty i wiadomości, które wysłał mu Santos.

„Pytali o takie rzeczy jak:„ O czym mówił? Co ci zaoferował? Jakie nazwiska wymienił? ”- powiedział Lopez.

Tiffany Boghossian, prawniczka, która mówi, że zna Santosa od gimnazjum i była na kolacji w 2020 roku, powiedziała również, że w piątek rozmawiali z nią przedstawiciele SEC.

„Chcieli poznać zaangażowanie George’a i specyfikę boiska” – powiedział Boghossian.

Rzecznik SEC odmówił komentarza. JP Maroney, założyciel Harbour City i oskarżony w sprawie SEC, zaprzeczył popełnieniu wykroczenia w sądzie. Port City nie odpowiedział. Maroney uzyskał zawieszenie w tej sprawie zeszłej jesieni po tym, jak ujawniono, że te same sprawy były przedmiotem aktywnego dochodzenia karnego.

Perry Stein przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *