Inflacja w Turcji wzrosła do 73%, a ceny żywności i energii gwałtownie wzrosły

Mężczyzna sprzedaje kapcie w Eminonu 5 maja 2022 r. w Stambule w Turcji. Kraj od lat cieszy się szybkim wzrostem, ale przez lata prezydent Erdogan odmawiał celowego podnoszenia stóp procentowych w celu schłodzenia wynikającej z tego inflacji. Rezultatem był spadek tureckiej liry i znacznie mniejsza siła nabywcza przeciętnego obywatela Turcji.

Burak Kara | Getty Images Aktualności | Obrazy Getty

Majowa inflacja w Turcji wzrosła o 73,5% w ujęciu rocznym, najwyższy poziom od 23 lat, ponieważ kraj zmaga się z rosnącymi kosztami żywności i energii oraz niekonwencjonalną długoterminową strategią polityki pieniężnej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Krajowa agencja statystyczna poinformowała, że ​​ceny żywności w 84-milionowym kraju wzrosły o 91,6% rok do roku, podkreślając ból, z jakim borykają się zwykli konsumenci z powodu problemów z łańcuchem dostaw, rosnących kosztów energii i wojny Rosji na Ukrainie, które napędzają globalną inflację …

Turcja od lat cieszy się szybkim wzrostem, ale Erdogan od lat odmawiał celowego podnoszenia stóp procentowych w celu schłodzenia powstałej inflacji, nazywając siebie największym wrogiem stóp procentowych.. Rezultatem był spadek tureckiej liry i znacznie mniejsza siła nabywcza przeciętnego obywatela Turcji.

Erdogan polecił krajowemu bankowi centralnemu – od którego analitycy twierdzą, że nie jest on niezależny – aby w zeszłym roku wielokrotnie obniżał stopy pożyczkowe, mimo że inflacja nadal rosła. Szefowie banków centralnych, którzy wyrazili sprzeciw wobec takiego postępowania, zostali zwolnieni; Wiosną 2021 r. w ciągu dwóch lat turecki bank centralny miał czterech różnych gubernatorów.

lira turecka i dolar amerykański

Risol Kaboglu | NurPhoto przez Getty Images

Prezydent Turcji obiecał wprowadzić nowy model gospodarczy, który wywoła boom w eksporcie dzięki tańszej lirze, a następnie rozprawi się z inflacją poprzez wyeliminowanie długotrwałego deficytu handlowego Turcji. Tak się nie stało, a teraz wygórowane koszty importu energii, które trzeba płacić w dolarach — dużo dolarów, dzięki słabej lirze — poważnie obciążają gospodarkę.

READ  Elon Musk składa ofertę zakupu Twittera: aktualizacje na żywo

Analitycy ekonomiczni przewidują, że trajektoria inflacji w Turcji ulegnie pogorszeniu.

Ehsan Khoman, dyrektor ds. badań rynków wschodzących na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w MUFG Bank, napisał na Twitterze po opublikowaniu danych.

W rozmowie z CNBC Khoman dodał, że spodziewa się, iż inflacja w Turcji pozostanie „na północy na poziomie 70% r/r do listopada z powodu zbiegu wysokich cen surowców, rosnących kosztów produkcji krajowej i gwałtownej deprecjacji liry”.

„Turcja powraca do inflacyjnej ery lat dziewięćdziesiątych. Wydaje się, że Erdogan stracił swoją ostatnią wiarygodność w gospodarce” – napisał na Twitterze Holger Schapitz, redaktor finansowy niemieckiego dziennika Die Welt. „Niekonwencjonalna strategia Erdogana zarządzania gospodarką kraju o wartości 790 miliardów dolarów nadal przynosi odwrotny skutek” – napisał w innym tweecie.

Wartość 73,5% wskaźnika CPI w Turcji wzrosła z 70% w poprzednim miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.