Max Verstappen wygrał swoje drugie mistrzostwo F1 podczas Grand Prix Japonii

Może pewnego roku Max Verstappen wygra mistrzostwa Formuły 1 w swobodnym, niekontrowersyjnym stylu. To nie był ten rok.

Verstappen powtórzył się jako mistrz sportu w niedzielę rano w najbardziej oczekiwanym wyniku jego sezonu i, podobnie jak w przypadku pierwszych mistrzostw w zeszłym roku, otrzymał tytuł w bezprecedensowych i dziwnych okolicznościach po zakończeniu Grand Prix Japonii na Suzuce .

Kierowca Red Bulla został ogłoszony zwycięzcą skróconego przez deszcz wyścigu w wyniku zamieszania wokół zasad przyznawania punktów w deszczu. Fédération Internationale de l’Automobile, organ zarządzający sportem, ustalił, że zespoły mogą otrzymać pełne punkty, a nie częściowe, na które liczyli, ponieważ wyścig został wznowiony po dwugodzinnym opóźnieniu, chociaż ostatecznie został zmniejszony. To dało Verstappenowi 113-punktową przewagę z 112 punktami z ostatnich czterech wyścigów.

Verstappen otrzymał pomoc w zdobyciu tytułu, gdy jego rywal Charles Leclerc przeciął ostatni róg pod presją kolegi z drużyny Verstappena, Sergio Pereza. Leclerc otrzymał pięciosekundową karę czasową, która spadła na trzecie miejsce.

Ostateczna decyzja FIA została opóźniona, a Verstappen wygrał swój 12. wyścig sezonu, początkowo mając nadzieję na utrzymanie mistrzostw do następnego wyścigu w Austin. „Tym razem oczywiście nie doszło do mistrzostw” – powiedział. Według Associated PressPrzepraszam tłum w systemie nagłośnieniowym.

Jego sceptycyzm trwał, nawet gdy jego załoga go przyjęła, a kierowcy oczekiwali tylko częściowych punktów w wyścigu. „Kiedy przekroczyłem granicę: 'To był fantastyczny wyścig, znowu dobre punkty, ale nie jestem jeszcze mistrzem świata’”, powiedział później.

Verstappen wystartował z pole position w ulewnym deszczu, ale wyścig został szybko przerwany przez wypadek z udziałem Ferrari Carlosa Sainza. Samochody jechały za samochodem bezpieczeństwa, zanim pojazd ratowniczy został wypuszczony na tor. Kierowcy pytali, dlaczego pojazd ratunkowy wykoleił się i stał się tak śliski Przeprowadzone zostanie śledztwo FIA, powiedział materiał. Dwie godziny później wyścig został wznowiony, ale tylko 28 z 53 okrążeń zostało ukończonych, a Verstappen prowadził przez całą drogę.

READ  MetaQuest Pro jest wyceniony na 1499 USD i zostanie wysłany 25 października

Jednak Verstappen był jednym z ostatnich, który zdał sobie sprawę, że zdobył tytuł i pomimo zdobycia mistrzostwa „wielokrotnie pytał, czy mam go, czy nie. [wrapped up the title]?” podczas kolejnego wywiadu po wyścigu, Według CNN. „Słyszę różne rzeczy”.

Z potwierdzeniem usiadł przed sztandarem „Mistrza Świata”, jego drugim mistrzostwem, które ukoronowało dominujący sezon, który stanowił punkt zwrotny w sporcie. Z jeszcze jednym zwycięstwem 25-letni holenderski kierowca wyrównałby rekord jednego sezonu ustanowiony przez Michaela Schumachera w 2004 roku i wyrównany przez Sebastiana Vettela w 2013 roku.

W grudniu ubiegłego roku Verstappen pokonał Lewisa Hamiltona do mistrzostwa w jeszcze bardziej chaotycznych i kontrowersyjnych okolicznościach, odmawiając mu rekordowego ósmego tytułu, wyprzedzając Hamiltona na ostatnim okrążeniu Grand Prix Abu Zabi. Podczas tego Finał sezonu 2021Dyrektor wyścigu Wnioski Michaela Masi Po późnym okresie posiadania samochodu bezpieczeństwa, planowano wznowienie wyścigu na jedno okrążenie przed końcem, ale częściowo zignorował przepisy FIA przy ich tworzeniu. To pozwoliło Verstappenowi wyprzedzić Hamiltona na ostatnim okrążeniu wyścigu, wywołując zamieszanie i gniew ze strony zespołu Mercedesa Hamiltona i wielu widzów.

Dochodzenie FIA ​​wykazało później, że „ludzki błąd” był czynnikiem w kontrowersyjnej decyzji, ale wyniki wyścigu i pierwsze mistrzostwa Verstappen były „ważne”. Masi opuścił FIA Zeszłego lata.

„To szalone, bardzo mieszane uczucia”. Verstappen powiedział Niedziela podczas wywiadu na scenie. „Wygranie mistrzostw, co za rok. To niesamowite! Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu i cały zespół ma się dobrze. Nie tylko to, ale z każdym rokiem nasza praca z Hondą wciąż się poprawia, jest to szczególnie emocjonujące. Jestem bardzo dumny, że udało nam się to tutaj zrobić.

„Po pierwsze [championship] Bardziej emocjonalny, ale ten drugi jest piękniejszy.