Nowe kłopoty Fed: ujarzmić inflację, jednocześnie zapobiegając chaosowi finansowemu

Chaos w sektorze bankowym doprowadził do wezwań Rezerwy Federalnej do wstrzymania, a nawet odwrócenia tempa zacieśniania monetarnego. Tymczasem dane gospodarcze za luty pokazują, że rynek pracy pozostaje silny, a inflacja szalejąca, co podkreśla ilość pracy, jaką musi jeszcze wykonać bank centralny, aby poskromić wzrost cen.

Wyzwaniem dla Fed jest wymyślenie, jak wspierać banki i jednocześnie uspokajać inflację, nie powodując recesji. Chociaż Fed teoretycznie mógłby przyjąć podejście dwutorowe, istnieje ryzyko, że dalsze podnoszenie stóp procentowych jeszcze bardziej zwiększy napięcie w i tak już słabym sektorze finansowym.

„Ich praca stała się znacznie bardziej złożona”, mówi Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Argumenty przemawiające za wstrzymaniem zacieśniania monetarnego koncentrują się na obawach, że niedawne upadki banków i rosnące oczekiwania co do recesji doprowadzą do co najmniej marginalnego spadku wydatków konsumenckich i biznesowych oraz że Fed będzie musiał poczekać i zobaczyć, czy jego awaryjne środki pożyczkowe uda się powstrzymać zamieszanie, bankowość, zanim jeszcze podniosą stopy procentowe.

Niektórzy ekonomiści ostrzegają również, że upadek dwóch banków regionalnych prawdopodobnie sprawi, że banki będą mniej skłonne do udzielania pożyczek, co zaostrzy warunki udzielania kredytów i spowoduje pewne działania Fed w celu spowolnienia gospodarki. Ekonomiści z Goldman Sachs oszacowali w środę, że spodziewane przez nich „dalsze zaostrzenie standardów udzielania pożyczek” w wyniku ciągłej presji małych banków będzie miało taki sam efekt, wynoszący około 25 do 50 punktów bazowych, czyli 0,25 do 0,50 punktu procentowego, w stosunku do stopy procentowej . On wzrasta.

Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować


Ale zawirowania bankowe nie zdarzają się w próżni. Dzieje się tak, ponieważ inflacja pozostaje znacznie powyżej celu Fed na poziomie 2%, a nawet przyspiesza dzięki niektórym środkom. Podczas gdy zmienność finansowa jest powodem do ostrożności, dane ekonomiczne, które pojawiły się od czasu, gdy zaczęły wskazywać na potrzebę dalszych podwyżek stóp procentowych.

READ  Rajd rynkowy: S&P 500 rośnie do kluczowego poziomu, gdy 5 akcji pokazuje sygnały kupna

Lutowe dane CPI, opublikowane we wtorek, pokazały, że podstawowe ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,5% w ciągu miesiąca. Dane o sprzedaży detalicznej opublikowane w środę pokazały siłę podstawowej sprzedaży kontrolnej, która wzrosła o 0,5%. W czwartek liczba nowych wniosków o ubezpieczenie od utraty pracy spadła, podczas gdy liczba nowych domów wzrosła. Oba przekroczyły oczekiwania i potwierdziły utrzymującą się odporność gospodarczą.

Europejski Bank Centralny również poszedł naprzód w czwartek z planami, które przedstawił przed rozpoczęciem chaosu bankowego, podnosząc stopy procentowe o pół punktu. Akcja wskazuje, że przynajmniej niektórzy bankierzy centralni uważają, że mogą nadal zacieśniać politykę pieniężną i walczyć z inflacją, jednocześnie radząc sobie z nowymi niepewnościami i stabilizując sektor finansowy.

Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować


z których każda Oznacza to, że Fed nie może zrezygnować z walki z inflacją, nawet jeśli zajmuje się kwestią stabilności finansowej banków regionalnych, mówią ekonomiści. Oznacza to, że Fed musi podnieść stopy procentowe o ćwierć punktu na swoim następnym posiedzeniu, pomimo chaosu z zeszłego tygodnia.

„To, co wciąż jest tutaj prawdą, chociaż mamy wiele wiadomości, to to, że inflacja jest nadal mocno zakorzeniona w lepkich kategoriach sektora usług, które naprawdę trudno rozgryźć”, mówi Thomas Simmons, ekonomista z Jefferies. „Jeśli Fed zatrzyma się tutaj, jestem bardzo zaniepokojony, że oczekiwania inflacyjne ponownie wzrosną”.

Zdaniem ekonomistów wstrzymanie kampanii zacieśniania polityki pieniężnej byłoby sprzeczne z obietnicą prezesa Jerome’a ​​Powella, że ​​bank centralny nie zrezygnuje z walki o stabilność cen, dopóki inflacja nie powróci do celu na poziomie 2 proc. Rezygnacja z podwyżki byłaby sygnałem, że bank centralny nie jest jeszcze przekonany, że zrobił wystarczająco dużo, aby przywrócić stabilność finansową.

Co więcej, jeśli pauza zostanie zinterpretowana jako sygnał, że Fed skończył z podnoszeniem stóp procentowych, może to przyczynić się do przekonania, że ​​szalejący wzrost cen pozostanie. To z kolei może spowodować zmianę zachowań konsumentów, co ostatecznie utrudni spowolnienie inflacji do 2 proc.

READ  Elon Musk stracił więcej bogactwa niż ktokolwiek w historii

„Najsilniejszym argumentem za dalszym podnoszeniem stóp procentowych na posiedzeniu za tydzień od teraz jest to, że jeśli tego nie zrobią, rynki zapytają:„ Czy to koniec podwyżek stóp procentowych przez Fed ?”. Andrew Hollenhorst, główny ekonomista USA

Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować


Miasto
.

„Jeśli to koniec podwyżek stóp procentowych przez Fed, inflacja jest nadal bardzo wysoka, a gospodarka nadal wygląda na przegrzaną. Dlaczego więc miałaby istnieć pewność, że inflacja spadnie do 2%?”

To, co zrobi Fed, pozostaje niejasne, między innymi dlatego, że decyzja jest jeszcze za około tydzień. Ale inwestorzy zaczynają zbliżać się do pomysłu podwyżki stóp procentowych o ćwierć punktu, z danymi z Narzędzie CME FedWatch W czwartek po południu istnieje ponad 80% szansa, że ​​ten wolumen wzrośnie.

Ogłoszenie — przewiń, aby kontynuować


Handlowcy byli przerażeni ostatnimi zawirowaniami, a giełdy spadły w środę, zanim odrobiły większość strat. Ekonomiści twierdzą jednak, że upadek banku w Dolinie Krzemowej nie zmienił znacząco ich poglądów na gospodarkę. Podczas gdy niektórzy ekonomiści rozmawiali z Barrona Powiedział, że ryzyko jest teraz bardziej obciążone spadkiem, że recesja może nadejść nieco wcześniej, niż wcześniej oczekiwano, i że żaden z nich nie dokonał znaczących zmian w swoich prognozach wzrostu ani nie przewidywał rychłego krachu.

Zamiast tego w większości postrzegali zawirowania w sektorze bankowym – przynajmniej na razie – bardziej jako odosobnioną słabość niż symbol powszechnej katastrofy gospodarczej.

„Pomimo skrajnej niepewności, biorąc pod uwagę, jak szybko rozwijają się wydarzenia, wpływ upadłości banków na perspektywy gospodarcze powinien pozostać na marginesie” – napisał w tym tygodniu Zandi. „Gospodarka będzie miała problemy w tym i następnym roku i nadal będzie podatna na wydarzenia takie jak te z ostatnich kilku dni, ale jest prawdopodobne, że to nie ten kryzys bankowy popchnie gospodarkę w recesję”.

READ  Nasdaq spadł o 1%, ponieważ wyższe zwroty wywierają presję na akcje

Napisz do Megan Casselli na adres [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *