Raport o jakości powietrza w USA wykazał gwałtowny wzrost zanieczyszczenia, przy czym miasta w Kalifornii są najbardziej dotknięte.

Po stałym, 23-letnim spadku poziomu zanieczyszczenia w USA do 2017 r., raport American Lung Association o stanie powietrza 2022 wykazał gwałtowny wzrost zanieczyszczenia w ciągu ostatnich pięciu lat.

Zginęło prawie 9 milionów ludzi Zanieczyszczenie cząstkami Skoki są większe niż w zeszłym roku, a ponad 137 milionów Amerykanów mieszka w dzielnicach o niezdrowym powietrzu.

Odsetek osób kolorowych jest dotkniętych zanieczyszczeniem w Stanach Zjednoczonych. O 61% częściej niż biali mieszkali w hrabstwie, w którym nie wystąpił co najmniej jeden rodzaj zanieczyszczenia i 3,6 razy częściej mieszkali w dzielnicy, w której nie wystąpiły wszystkie trzy formy: całoroczne zanieczyszczenie cząstkami, krótkoterminowe zanieczyszczenie cząstkami i ozonu.

„Jest to zdecydowanie mylący trend i jedno z wyzwań, przed którymi stoimy w promowaniu równości w zdrowiu i sprawiedliwości środowiskowej” – powiedział Paul Billings, starszy wiceprezes American Lung Association. „Widzimy wpływ formalnego rasizmu na tych, którzy ponoszą duży ciężar zanieczyszczenia”.

Raport wykazał również, że 1,5 miliona kobiet w ciąży mieszkało w co najmniej jednej dzielnicy nie zanieczyszczającej środowiska. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza podczas ciąży może powodować problemy, w tym wysoką śmiertelność niemowląt, niską masę urodzeniową, upośledzenie rozwoju płuc i wczesne zmiany w układzie odpornościowym. Badania pokazują.

Niektórzy eksperci przewidują, że zanieczyszczenie zmniejszy się, ponieważ mniej osób jeździ podczas epidemii Govt-19 i Lockdown. W rzeczywistości nastąpiła pewna znacząca poprawa jakości powietrza, powiedział Billings, ale poprawa nie będzie miała zasięgu ogólnokrajowego do 2020 roku.

Ludzie nie chodzili dużo do pracy, ale zakupy online znacznie wzrosły. Wszystkie te rozkłady mogły mieć negatywny wpływ na poziom zanieczyszczenia, powiedział Billings.

Zanieczyszczenia pyłowe, znane również jako zanieczyszczenia PM2,5, mogą pochodzić z mikroskopijnych cząstek stałych, takich jak elektrownie na paliwa kopalne, samochody i rolnictwo. Jest jednym z najmniejszych, ale najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń. Wdychane zanieczyszczenie przedostaje się głęboko do tkanki płucnej, gdzie może dostać się do krwiobiegu. Wiąże się to z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z narażeniem Astma, Choroba serca, Przewlekłe zapalenie oskrzeli I inne choroby układu oddechowego.
Uważa się, że nawet po krótkotrwałym narażeniu na zanieczyszczenie cząstkami Covit-19 ma większy wpływ na ludzi. Badania pokazują. Długotrwałe narażenie wiąże się z poważniejszymi skutkami Covid-19.

Dla zdrowych ludzi narażenie na tego typu zanieczyszczenia może wskazywać na zwiększony kaszel, duszność, ataki astmy i duszność, powiedział Billings. W przypadku osób z astmą i innymi chorobami przewlekłymi ekspozycja może wskazywać na wyższy odsetek przedwczesnych zgonów.

READ  11-krotny mistrz NBA i legenda Boston Celtics Bill Russell zmarł w wieku 88 lat.

Wszystkie miasta najbardziej zanieczyszczone przez zanieczyszczenia cząsteczkowe w ciągu roku znajdowały się w Kalifornii, na szczycie listy w Bakersfield, a następnie w regionie Fresno-Madera-Honford, Visalia, San Jose-San Francisco-Oakland i Los Angeles. Na tych terenach mieszka około 20,3 mln ludzi.

Banki mówią, że są twarde dla węgla, ale pożyczają biliony trucicielom.

Pięć najgorszych obszarów krótkotrwałego zanieczyszczenia cząstkami jest najbardziej skoncentrowane w Kalifornii. Najgorszy jest obszar Fresno-Madera-Hanford i Packersfield. Alaska Fairbanks zajęło trzecie miejsce, a następnie dwa obszary Kalifornii: San Jose-San Francisco-Oakland i Redding-Red Bluff. Na tych obszarach mieszka ponad 63,2 mln ludzi.

Pięć najgorszych miast pod względem zanieczyszczenia ozonem to Los Angeles-Long Beach, Bakersfield, Visalia i obszary Fresno-Madero-Honport w Kalifornii. Phoenix-Mesa zajął piąte miejsce najgorzej w Arizonie. Ponad 122,3 mln ludzi mieszka w dzielnicy zubożonej w warstwę ozonową, ale jest to poprawa w stosunku do zeszłorocznego raportu.

Poczyniono postępy w ograniczaniu zanieczyszczenia, ale jedno wydarzenie, które napędza ogólny wzrost – zwłaszcza na Zachodzie – nie ma końca. Okres pożarów. Inne badania pokazują, jak daleko może zajść ten dym Nowy Jork. Lipiec 2021, rok, który nie został uchwycony w najnowszym raporcie State of the Air, przyczynia się do najgorszej jakości powietrza w Nowym Jorku w zachodnim dymie pożarowym 15 lat.
Przewiduje się, że na wiosnę w Kalifornii wystąpi susza umiarkowana lub ciężka, a temperatury wyższe niż normalne, Rząd mówi Więcej pożarów można zobaczyć w tym roku.
Kryzys klimatyczny przedłużył sezon pożarów w kraju, więc teraz się przedłuża W ciągu roku.

„Widzieliśmy poważne zanieczyszczenie powietrza na Zachodzie i myślę, że to prawdziwa zmiana” – powiedział Billings. „Naprawdę widzimy wpływ zmian klimatycznych na jakość naszego powietrza, co prowadzi do bardzo poważnych negatywnych skutków zdrowotnych dla Amerykanów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *