Rosja bada doniesienia medialne o obecności brytyjskich sił specjalnych SAS na Ukrainie

LONDYN (Reuters) – Najwyższy rządowy organ śledczy Rosji poinformował w sobotę, że bada raport rosyjskich mediów, w którym zarzuca się rozmieszczenie brytyjskich ekspertów SAS ds. sabotażu na zachodniej Ukrainie.

Special Air Service to elitarne siły wojskowe wyszkolone w operacjach specjalnych, inwigilacji i zwalczaniu terroryzmu. W sobotę rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti powołała się na rosyjskie źródło bezpieczeństwa, które poinformowało, że około 20 członków sił specjalnych zostało wysłanych do obwodu lwowskiego.

Komisja śledcza poinformowała w oświadczeniu, że w następstwie raportu zostali wysłani „po to, aby pomóc ukraińskim służbom specjalnym w organizowaniu aktów sabotażu na terytorium Ukrainy”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Brytyjskie Ministerstwo Obrony nie skomentowało rosyjskiego śledztwa w odpowiedzi na prośbę Reutera.

Wielka Brytania poinformowała, że ​​na początku tego roku wysłała na Ukrainę trenerów wojskowych, aby poinstruowali lokalne siły, aby używały broni przeciwpancernej, ale rząd brytyjski powiedział 17 lutego – na tydzień przed rosyjską inwazją – że wycofał wszystko oprócz żołnierzy potrzebnych do ochrony swojej armii . Ambasador.

Nie było jasne, jakie kroki zamierzała podjąć komisja śledcza w odpowiedzi na jakiekolwiek zaangażowanie SAS na Ukrainie. Ale fakt zbadania ewentualnej obecności wojsk z jednego z krajów NATO jest ważny, biorąc pod uwagę, że Rosja ostrzegała Zachód, by nie utrudniać jej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdawczość Marka Trevelyana), Dodatkowa edycja przez Williama Jamesa, Edycja przez Timothy Heritage

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  USA odczuwają ulgę, że Chiny wydają się słuchać ostrzeżeń przed Rosją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.