Rosyjskie pociski zabijają 11 osób na Ukrainie po przyrzeczeniu czołgów

Gwałtowna fala rosyjskich nalotów wymierzonych w ukraińską infrastrukturę energetyczną zabiła 11 osób w czwartek, dzień po tym, jak Niemcy i Stany Zjednoczone zobowiązały Kijów do dostarczenia czołgów ciężkich.

Ogromna pomoc wojskowa obaliła długotrwałe obawy aliantów i pokazała zwiększone poparcie Zachodu dla kontrofensywy przeciwko rosyjskiej inwazji.

Ostatnia fala rosyjskich ataków nadeszła, gdy Kreml powiedział, że postrzega czołgi jako „bezpośrednich uczestników konfliktu”.

Wielu Ukraińców z zadowoleniem przyjęło ten ruch: „Powinno to nastąpić wcześniej iw większych ilościach” – powiedziała AFP lekarka, która podała tylko swoje imię, Lisa, w pobliżu frontowego miasta Bachmut.

w rezultacie Ukraińskie służby ratunkowe poinformowały, że w ostatnich rosyjskich atakach rakietowych zginęło 11 osób, a 11 zostało rannych.

Wcześniej urzędnicy poinformowali, że 55-letni mężczyzna zginął w Kijowie od fragmentów pocisków zrzuconych przez ukraińskie systemy obrony powietrznej.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że jego siły zniszczyły 47 z 55 wystrzelonych pocisków Rosja.

od października, Rosja Rozpoczęcie regularnych ataków na infrastrukturę energetyczną na Ukrainie, gdy temperatury zbliżają się do zera.

Niemiecki minister energetyki Gałuszenko oskarżony Rosja W dążeniu do „stworzenia systemowej awarii w ukraińskim systemie energetycznym”.

Zamknięcie awaryjne

Dostawy energii elektrycznej w Kijowie ustabilizowały się po południu, ale w południowym regionie Morza Czarnego w Odessie „awaryjne przerwy w dostawie prądu będą kontynuowane” – poinformowała firma energetyczna DTEK.

Ataki opóźniły wizytę francuskiej minister spraw zagranicznych Catherine Colonna, która przybyła do Odessy, aby omówić pomoc z najwyższym ukraińskim dyplomatą Dmytro Kulebą.

Stany Zjednoczone poinformowały w środę, że dostarczą Ukrainie 31 czołgów Abrams, podczas gdy kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził zgodę na dostawę 14 czołgów Leopard II. .

Rząd brytyjski powiedział, że zamierza wysłać czołgi pod koniec marca, a szkolenie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Chociaż kraje zachodnie wysłały już na Ukrainę wszystko, od artylerii po systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, czołgi przez długi czas uważano za krok za daleko, grożąc reakcją ze strony Rosja.

READ  Rosja zwraca się do pariasów z Korei Północnej i Iranu o pomoc w słabnącym wysiłku wojennym

Ale kiedy Ukraina przygotowuje się do kontrataku, by odeprzeć Rosjan, którzy są coraz bardziej okopani na wschodzie i południu, sojusznicy starają się teraz walczyć.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział w czwartek, że obiecane przez Berlin czołgi Leopard przybędą „koniec marca, początek kwietnia”.

Dodał, że w najbliższych dniach rozpocznie się szkolenie ukraińskich sił na niemieckich pojazdach piechoty Marder, a „trochę później” dla ukraińskich żołnierzy, którzy będą szkolić się na Leopardach.

operacja ofensywna

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że dostawy czołgów reprezentują „bezpośredni udział w konflikcie”.

Ale Paryż upierał się, że ani Francja, ani jej sojusznicy nie pójdą przeciwko niemu na wojnę Rosja.

„Nie prowadzimy z wami wojny Rosja „Żaden z naszych partnerów nie jest” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Ann Claire Legendre.

„Przekazanie sprzętu wojskowego… nie stanowi wspólnej walki”.

Po serii niepowodzeń na polu bitwy, Rosja Ukraina ogłosiła zdobycze na froncie wschodnim, ponieważ Ukraina przyznała się do wycofania swoich sił z miasta Solidar w obwodzie donieckim.

Siły rosyjskie i jednostki z grupą najemników Wagner twierdziły, że dwa tygodnie temu zajęły małe miasteczko wydobywające sól.

Wiceminister obrony Ukrainy Jana Malyar powiedziała w środę, że Moskwa nasila presję na froncie wschodnim, w walce o pobliski Bachmut.

— poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną Rosja Angażował się w „ataki spoilerów na większości linii frontu na Ukrainie w celu rozproszenia i odwrócenia uwagi sił ukraińskich”.

Dodał, że działania te mają na celu „stworzenie warunków do rozpoczęcia zdecydowanej operacji ofensywnej” we wschodnim obwodzie ługańskim.

Gdy siły rosyjskie posuwały się naprzód, szef agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR powiedział AFP, że Kijów i rządy europejskie powinny przygotować się na ewentualną falę ludzi uciekających przed walkami.

READ  Rosja ostrzeliwuje główne ukraińskie miasta

Powiedział, że pomimo wielokrotnych propozycji pomocy, Rosja Nadal dawał agencji ograniczony dostęp do tamtejszych Ukraińców.

„Każde zaostrzenie wojny grozi dalszym przesiedleniem, w taki czy inny sposób, i musimy być na to przygotowani” – powiedział w Kijowie Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi.

Osobno Ukraina zagroziła bojkotem igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r., jeśli dopuszczono do nich rosyjskich i białoruskich sportowców.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) powiedział sposoby, aby umożliwić konkurentom Rosja A Białoruś powinna być dalej „eksplorowana”, mimo że obaj zostali wykluczeni z większości sportów olimpijskich od czasu inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.

„Taka sytuacja jest dla naszego kraju nie do przyjęcia” – powiedział ukraiński minister sportu Wadym Guzet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *