Uszkodzony Boris Johnson UK odnosi zwycięstwo w głosowaniu nad wotum zaufania dla partii

  • Wielka rebelia Partii Konserwatywnej zadaje cios premierowi
  • Johnson mówi, że to „decydujący wynik”
  • Zły nastrój COVID-19 „Partygate”

LONDYN (Reuters) – Brytyjski premier Boris Johnson przeżył w poniedziałek głosowanie w sprawie wotum zaufania, ale poważny bunt w jego partii z powodu skandalu z tzw. Gorset ortopedyczny.

Johnson, który odniósł miażdżące zwycięstwo w wyborach w 2019 r., jest pod rosnącą presją po tym, jak on i jego pracownicy organizowali imprezy alkoholowe w swoim biurze i rezydencji na Downing Street, gdy Wielka Brytania była zablokowana, aby stawić czoła pandemii COVID-19.

Głosowanie było ciosem dla Johnsona, a 41% jego posłów głosowało przeciwko jego przywództwu po miesiącach skandali i gaf, które wywołały pytania o jego władzę do rządzenia Wielką Brytanią i zrzuciły jego pozycję wśród opinii publicznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ale Johnson, profesor politologii, nazwał głosowanie „krytycznym wynikiem”, co oznacza, że ​​„jako rząd możemy iść naprzód i skoncentrować się na sprawach, które moim zdaniem naprawdę mają znaczenie dla ludzi”.

„Możemy skoncentrować się na tym, co robimy, aby pomóc ludziom w pokryciu kosztów utrzymania, co robimy, aby usunąć zaległości związane z COVID oraz na tym, co robimy, aby ulice i społeczności były bezpieczniejsze, wprowadzając więcej policji”. powiedział Johnson. , który tygodniami próbował zdystansować dialog narodowy od „Partygate”. Czytaj więcej

To zmiana losu Johnsona i podkreśla głębię gniewu na niego. Podczas wydarzeń z okazji platynowego jubileuszu królowej Elżbiety w ostatnich dniach spotkał się z chórem szyderstw i okrzyków oraz kilkoma cichymi wiwatami.

Kilku prawodawców stwierdziło, że głosowanie, w którym Johnson głosował od 211 do 148, było gorsze niż oczekiwano dla premiera, który kiedyś wydawał się niezastąpiony po zdobyciu największej konserwatywnej większości od ponad trzech dekad.

READ  Rosja skupia się na próbach zniszczenia armii ukraińskiej na wschodzie

„Boris Johnson poczuje się komfortowo z tym głosowaniem. Ale zrozumie również, że następnym priorytetem jest odbudowa spójności partii” – powiedział Reuterowi były minister David Jones. „Jestem pewien, że sprosta wyzwaniu”.

Inni byli mniej optymistyczni, a jeden z prawodawców torysów powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości: „Oczywiście jest znacznie gorzej, niż większość ludzi się spodziewała. Ale jest za wcześnie, aby powiedzieć, co się teraz stanie”.

Roger Gill, długoletni krytyk Johnsona, wezwał premiera, by „powrócił dziś wieczorem na Downing Street i dokładnie zastanowił się, dokąd się stąd udaje”.

12 miesięcy naprawy

Wygrywając wotum zaufania, Johnson zapewnił sobie 12-miesięczne wytchnienie, gdy ustawodawcy nie będą mogli przedstawić kolejnego wyzwania. Ale jego poprzedniczka, Theresa May, uzyskała lepsze wyniki w głosowaniu nad wotum zaufania w 2018 roku, ale zrezygnowała po sześciu miesiącach. Czytaj więcej

Dziesiątki prawodawców Partii Konserwatywnej wyraziło zaniepokojenie, czy 57-letni Johnson utracił władzę w Wielkiej Brytanii, która stoi w obliczu zagrożenia recesją, rosnącymi cenami paliw i żywności oraz chaosem podróżniczym spowodowanym strajkami w Londynie.

Ale jego gabinet skupił się wokół niego i podkreślił to, co określili jako sukcesy rządu: szybkie wprowadzenie szczepionek przeciw COVID-19 i reakcję Wielkiej Brytanii na inwazję Rosji na Ukrainę.

Johnson vs. May: porównywanie głosów zaufania

Większość prawodawców torysów – co najmniej 180 – powinna była głosować przeciwko Johnsonowi za usunięciem go.

Wcześniej rzecznik biura Johnsona na Downing Street powiedział, że głosowanie „pozwoli rządowi położyć kres temu i iść naprzód” i że premier z zadowoleniem przyjmie możliwość przedstawienia swojej sprawy prawodawcom. Czytaj więcej

Johnson, były burmistrz Londynu, doszedł do władzy w Westminster jako twarz kampanii Brexit w referendum w 2016 r., wygrywając wybory w 2019 r. pod hasłem „Zakończ Brexit”.

READ  Mariupol: Ocaleni i nagrania z drona ujawniają rozmiary zniszczeń

Jacob Rees-Mogg, minister ds. możliwości Brexitu, powiedział Sky News, że ukończenie Brexitu byłoby „wielkie ryzyko bez jego motywacji i energii”.

Johnson wdał się w spór z Brukselą o Irlandię Północną, podnosząc perspektywę dalszych barier dla brytyjskiego handlu i alarmując przywódców w Irlandii, Europie i Stanach Zjednoczonych o zagrożeniach dla porozumienia pokojowego z 1998 r. na tym terytorium.

Ale to były najsłynniejsze historie o tym, co wydarzyło się na Downing Street, w tym o bójkach i wywołanych alkoholem wymiotach, kiedy wielu ludziom zabroniono pożegnania się z bliskimi na pogrzebach, co spowodowało realne szkody.

Posunięcie to doprowadziło do tego, że prawodawcy ze wszystkich skrzydeł partii ujawnili swoją kolejkę przeciwko swojemu liderowi. Były sojusznik oskarżył premiera o znieważenie wyborców i partii poprzez pozostawanie u władzy.

„Przewodniczyłem kulturze przypadkowego łamania prawa na Downing Street 10 w związku z COVID” – powiedział przed głosowaniem Jesse Norman, były sekretarz stanu.

Szef antykorupcji Johnsona, John Penrose, również złożył rezygnację.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdawczość Elizabeth Piper i Andrew McCaskill) Dodatkowe reportaże autorstwa Davida Millikena, Williama Jamesa, Alistaira Smoota, Farouka Suleimana i Heleny Williams. Montaż przez Williama Schomberga i Granta McCall

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.