Hillsborough – The 97th Remembered: Specjalny projekt sportowy

Trzydzieści cztery lata temu jutro około 24 000 fanów Liverpoolu pojechało do Sheffield na półfinał Pucharu Anglii przeciwko Nottingham Forest.

To miało być święto tego, co najlepsze w angielskim futbolu: dwóch wielkich drużyn prowadzonych przez gigantów tej dyscypliny, walczących o prawo do gry na Wembley w pięknym wiosennym słońcu. Zamiast tego dzień zamienił się w tragedię: 94 fanów zginęło w dzień po tym, jak katastrofalne przeludnienie na końcu boiska na Leppings Lane doprowadziło do pośpiechu. Trzech innych zmarło później w wyniku obrażeń odniesionych tego popołudnia.

Hillsborough zmieniło wszystko – dla rodzin tych, którzy zginęli, dla tych, którzy przeżyli traumę po tym, co zobaczyli, i szerzej dla angielskiego futbolu – choć szkoda, że ​​walka o sprawiedliwość dopiero się zaczynała. Całkowite uniewinnienie fanów, którzy zginęli, zajęło 27 lat, a drugie dochodzenie wykazało, że zostali zabici bezprawnie, a wina leżała po stronie policji South Yorkshire, pogotowia ratunkowego i braków samego stadionu.

Memoriał Hillsborough na Anfield (Zdjęcie: Tony McArdle/Everton za pośrednictwem Getty Images)

Wydarzenia samego dnia i jego wstrząsające następstwa zostały dobrze opisane sportowiec. Ale gdy zbliża się kolejna rocznica, poczuliśmy, że nadszedł czas, aby przypomnieć sobie, jak żyło tych 97 mężczyzn i kobiet, a nie jak umarli, i opowiedzieć ludzkie historie, które leżą u podstaw ponurych statystyk.

powiedziała Kerry Aspinall, której brat James zmarł na Hillsborough i której matka Margaret była wieloletnią przewodniczącą Grupy Wsparcia Rodziny Hillsborough.

„Każdy z nich pozostawił ogromną dziurę w życiu wielu osób. Opowiadanie historii o tym, kim byli i dlaczego byli tak zagubieni, jest ważnym sposobem na zachowanie żywych wspomnień i dziedzictwa”.

Napisaliśmy do członków rodzin wszystkich zmarłych fanów, pytając, czy chcieliby podzielić się swoimi historiami. Zrozumiałe, że wielu nie chciało ponownie przeżywać bólu tamtego dnia i odmówiło udziału. Inni prosili nas o wykorzystanie rysunków piórem, które oni sami lub członkowie rodziny przeczytali, gdy drugie dochodzenie rozpoczęło się w 2014 roku.

READ  Sean McVeigh odrzuca możliwą ofertę Amazona dotyczącą pozostania z Ramez

Ale wielu z nich chciało, aby świat dowiedział się o ludziach, których kochali — o tym, na kim i na czym im zależy, o ich osiągnięciach i aspiracjach oraz o tym, co mogłoby się stać, gdyby nie dotknęła ich tragedia.

To są te historie — wszystkie można przeczytać za darmo.


(Najlepsze zdjęcie autorstwa Eamona Daltona)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *