Iran ostrzega talibskich władców Afganistanu przed naruszaniem ich praw wodnych nad rzeką Helmand

TEHRAN, Iran (AP) – prezydent Iranu ostrzegł w czwartek władców afgańskich talibów przed naruszaniem praw narodu irańskiego do wody na wspólnej rzece Helmand, podała państwowa agencja informacyjna IRNA.

Prezydent Ebrahim Raisi powiedział, że jego rząd jest zdeterminowany, by bronić praw Iranu do wody.

„Nie pozwolimy na łamanie praw naszego ludu” – powiedział i ostrzegł talibów, aby nie traktowali jego słów poważnie, podkreślając znaczenie rzeki Helmand, która płynie z Afganistanu do Iranu.

Raisi przemawiał w czwartek w przygranicznym mieście Pakistanu, podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty w sąsiednim kraju od 10 lat, aby otworzyć pierwszy z sześciu rynków wzdłuż granicy irańsko-pakistańskiej.

Wezwał także afgańskich talibów, aby zezwolili irańskim hydrologom na zbadanie poziomu wody w rzece, która pochodzi z pasma górskiego Hindukusz w Afganistanie.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku po wycofaniu się z kraju USA i NATO po dwóch dekadach wojny.

Irańscy urzędnicy od dawna podkreślali znaczenie wdrożenia traktatu Helmand River z 1973 r. między Iranem a Afganistanem, który przewiduje współdzielenie zasobów wodnych.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa susza jest problemem w Iranie od około 30 lat, ale pogorszyła się w ciągu ostatniej dekady. Irańska Organizacja Meteorologiczna twierdzi, że około 97% kraju stoi obecnie w obliczu suszy.

READ  Niemcy twierdzą, że zapewnią Ukrainie system obrony powietrznej w ciągu kilku dni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *