Litwa twierdzi, że kraje bałtyckie, Polska i Finlandia mogą zakazać rosyjskim turystom

WILNO (Reuters) – Członkowie Unii Europejskiej Estonia, Łotwa, Litwa, Polska i Finlandia, które mają wspólną granicę z Rosją, mogą zabronić rosyjskim turystom wjazdu do ich kraju, jeśli Unia Europejska nie nałoży zakazu w całym bloku, jak Litwa. Minister spraw zagranicznych powiedział we wtorek.

„Rozmawiałem z ministrami ze wszystkich tych krajów… Nie widzę wielu różnic na froncie politycznym” – powiedział dziennikarzom w Wilnie Gabrielius Landsbergis.

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej mają w poniedziałek omówić ogólnounijny zakaz wizowy dla obywateli rosyjskich, który jest popierany głównie przez pięć krajów graniczących z Rosją w związku z inwazją na Ukrainę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz sprzeciwił się takiemu zakazowi w poniedziałek, mówiąc, że Rosjanie powinni mieć możliwość ucieczki z ojczyzny, jeśli nie zgadzają się z polityką Kremla. Niektóre inne kraje UE, takie jak Węgry, również prawdopodobnie sprzeciwią się zakazowi obowiązującemu w całej UE.

Landsbergis powiedział, że regionalny zakaz wizowy dla Rosjan, który ministrowie z pięciu krajów planują przedyskutować na marginesie poniedziałkowego spotkania, będzie musiał wprowadzić jednolite przepisy zakazujące turystom, jednocześnie zezwalając na wjazd przeciwników.

„Rosyjscy turyści nie powinni przebywać w Unii Europejskiej… ich kraj dokonuje ludobójstwa (na Ukrainie)” – powiedział, odnosząc się do wojny, która pochłonęła tysiące istnień ludzkich, wypędziła miliony z ich domów i zrównała z ziemią ich miasta na ziemię.

Landsbergis powiedział, że Rosjanie w większości wjeżdżali do UE przez granice lądowe pięciu krajów, ponieważ bezpośrednie loty między Rosją a blokiem zostały zawieszone po inwazji.

Estonia w zeszłym tygodniu zamknęła swoje granice dla ponad 50 000 Rosjan z wcześniejszymi wizami, jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który to zrobił, co jeszcze bardziej utrudniło wjazd do Unii Europejskiej zwykłym Rosjanom. Czytaj więcej

READ  Rosja rozszerza stosowanie uproszczonego obywatelstwa na wszystkich mieszkańców Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Zachód na początku tego miesiąca do nałożenia na Rosjan całkowitego zakazu podróżowania, wywołując gniewną krytykę Moskwy. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Andriosa Setasa w Wilnie; montaż: Terje Solsvik i Gareth Jones

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.