Lucid, producent samochodów elektrycznych, zebrał 3 miliardy dolarów, głównie z Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej

31 maja (Reuters) – Lucid Group (LCID.O) poinformowała, że ​​planuje pozyskać około 3 miliardów dolarów poprzez ofertę akcji, z czego prawie dwie trzecie będzie pochodzić z Funduszu Inwestycji Publicznych (PIF) Arabii Saudyjskiej, który wysyła akcje luksusowa firma elektryczna. Producent samochodów spadł o 9% na rynku po godzinach.

Lucid powiedział, że Fundusz Inwestycji Publicznych, który posiada ponad 60 procent udziałów w spółce, zgodził się kupić 265,7 mln akcji w ramach oferty prywatnej za około 1,8 mld USD, co oznacza cenę około 6,80 USD za akcję Lucid, w porównaniu do środowego zamknięcia akcji na poziomie 7,76. dolar.

Pozostała część zostanie pozyskana z oferty publicznej 173,5 mln akcji zwykłych.

Dodatkowe pieniądze są znaczące i pojawiają się, gdy producent samochodów, podobnie jak jego rówieśnicy, zmaga się z rosnącymi stratami i zacieśniającymi się rezerwami gotówki w obliczu obaw przed recesją i wojny cenowej wywołanej przez lidera rynku Tesla Inc (TSLA.O).

„Oferta wtórna jest prawdopodobnie w porządku, ponieważ istnieje wiele dolarów ESG szukających inwestycji”, powiedział Louis Navellier, dyrektor ds.

„To, wraz z pieniędzmi od Saudyjczyków, zapewni, że Lucid przetrwa jeszcze kilka lat. Ale jego wskaźnik spalania powinien szybko spaść. W USA jest mnóstwo pojazdów elektrycznych na sprzedaż, a konkurenci obniżają ceny i oferują zniżki” – powiedział.

Środki pieniężne Lucid i ich ekwiwalenty spadły do ​​900 mln USD na koniec pierwszego kwartału z 1,74 mld USD w poprzednim kwartale.

Dyrektor finansowy Sherry House powiedział, że firma ma około 4,1 miliarda dolarów w gotówce, co wystarczy na sfinansowanie działalności związanej z pojazdami elektrycznymi przynajmniej w drugim kwartale przyszłego roku.

Producent luksusowych sedanów obniżył w tym miesiącu prognozę produkcji na 2023 rok i odnotował niższe niż oczekiwano przychody w pierwszym kwartale, a dyrektor generalny Peter Rawlinson powołuje się na rosnące stopy procentowe jako wyzwanie dla rynku.

READ  Czy In-N-Out podniesie ceny w obliczu kalifornijskiego prawa dotyczącego minimalnego wieku?

Pomimo zmagań Lucida, Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej, kierowany przez księcia koronnego Mohammeda bin Salmana, był lojalnym inwestorem w producenta samochodów, którego udziały są obecnie warte około 9 miliardów dolarów.

Kalifornijski producent pojazdów elektrycznych buduje swoją pierwszą zagraniczną fabrykę w Arabii Saudyjskiej, a rząd saudyjski zgodził się kupić do 100 000 pojazdów Lucid w ciągu następnej dekady.

Lucid, który ma zaprezentować swój SUV Gravity jeszcze w tym roku przed premierą w 2024 roku, powiedział w środę, że planuje wykorzystać wpływy netto ze swojej oferty na ogólne cele korporacyjne, w tym na wydatki inwestycyjne i kapitał obrotowy.

Bank of America Corp (BAC.N) służy jako kierownik ds. underwritingu dla IPO. O zbiórce pieniędzy jako pierwszy poinformował Bloomberg News.

Dodatkowe raporty Kanjik Ghosh i Akriti Sharma w Bengaluru i Abhiroop Roy w San Francisco; Montaż autorstwa Deviki Syamnath i Muralikumar Anantharaman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *