Marcowe szaleństwo: Caitlin Clark, nr 1 w stanie Iowa, przetrwa bitwę z Wirginią Zachodnią i awansuje do Sweet 16

W poniedziałkowy wieczór Zachodnia Wirginia była najbliżej wykluczenia Caitlin Clark i Hawkeyes.

Jednak po zaciętej czwartej kwarcie Clarkowi udało się powstrzymać drużynę Iowa z numerem 1 w finale na Carver-Hawkeye Arena i zapewnić sobie powrót na Sweet 16.

W poniedziałkowy wieczór w Iowa City Clark and the Hawkeyes pokonali drużynę nr 8 z Wirginii Zachodniej 64:54 w drugiej rundzie turnieju NCAA. Choć był to niezwykły mecz dla Hawkeyes pod każdym względem – zdobyli zaledwie sześć punktów w drugiej kwarcie, tylko jednego gola z gry w czwartej kwarcie i przez cały wieczór nie potrafili zbyt mocno atakować Clarka – Clark stracił 32 punkty. W najbliższy weekend w Albany pod nr. 5, aby ustawić pojedynek Sweet 16 z Kolorado.

Clark wyprzedziła także Kelsey Plum i w zwycięstwie pobiła rekord punktacji NCAA Division I w jednym sezonie, co stanowi jej ostatnie wyróżnienie w i tak już historycznym sezonie. Tylko w tym sezonie zdobył już 1113 punktów.

Caitlin Clark ze stanu Iowa przeżyła atak w Wirginii Zachodniej

Chociaż Zachodnia Wirginia wyszła gorąco i zadała pierwszy cios, nie trwało to długo. Hawkeyes zakończyli pierwszą kwartę serią 15-4 i utrzymali Mountaineers bez kosza z gry aż do końcowych 4:30 tej tercji, uzyskując pięciopunktową przewagę po pierwszej przerwie.

Jednak Mountaineers w dużej mierze zakończyli ofensywę stanu Iowa w drugiej kwarcie, a Clark był sfrustrowany, gdy tuż przed przerwą wszedł na ławkę rezerwowych. Wirginia Zachodnia pokonała Iowa 9:6, zmniejszając przewagę Iowa do dwóch punktów po pierwszej połowie. Iowa nie zdobyła gola w końcowych 4:50 kwarty, a Hawkeyes w pierwszej połowie tylko 3 z 12 trafili zza łuku. Wszystkie trzy produkty są własnością Clarka. Oznaczało to najniższy wynik Hawkeyes do przerwy w całym sezonie.

Jednak problemy pomiędzy Clarkiem i Hawkeyes pozostały w drugiej kwarcie. Otworzyli trzecią partię po remisie 12-2, a Clark niemal natychmiast podwyższył dwucyfrową stratą po głęboko szeroko otwartej trójce.

READ  Mets zaniepokojony zdrowiem Carlosa Correi: źródła

Następnie Hawkeyes pod koniec tej tercji wykorzystali kontra-jedynki, a Kate Martin wykonała dwa rzuty wolne na zakończenie kwarty, odpierając krótką passę w Wirginii Zachodniej.

Ale znowu atak Iowa utknął w martwym punkcie. W czwartej kwarcie Hawkeyes nie zdobyli gola przez ponad cztery minuty, a Zachodnia Wirginia zremisowała po mocnym rzucie za trzy punkty Jayli Hemingwayem tuż przed upływem pięciu minut.

Wreszcie, około ośmiu minut po rozpoczęciu czwartej kwarty, Hawkeyes strzelili pierwszego gola z gry w tej kwarcie. Po bloku Gabby Marshall Sydney Affolder wykorzystał sprzęgło i rzut wolny po drugiej stronie bramki, dzięki czemu Hokies prowadzili trzema bramkami.

To był jedyny gol z gry, jaki Hawkeyes strzelił w ćwierćfinale. Jednak przez resztę meczu trafili siedem rzutów wolnych, trzymając Wirginię Zachodnią za wiadro, i odnieśli 10-punktowe zwycięstwo.

JJ Quinerly prowadził Zachodnią Wirginię z 15 punktami. Kia Watson dodała 13 punktów i siedem zbiórek, a Hemingway zakończył mecz z 10 punktami.

Clark miał osiem zbiórek i trzy asysty. Trafił zaledwie 5 z 14 rzutów za trzy punkty i był jedynym zawodnikiem stanu Iowa, który strzelił gola zza łuku. Affolder zakończył mecz z 13 punktami i 7 zbiórkami, a Hannah Stulke dodała 12 punktów i 11 zbiórek. Marshall nie zdobył punktów po wyjściu z boiska 0 na 4.

Hawkeyes pojadą teraz do Albany w Sweet 16 w sobotę przeciwko ówczesnemu zawodnikowi nr 1. 5 Kolorado będzie na nich czekać. Drużyna Buffaloes przystąpiła do niedzielnego meczu drugiej rundy z numerem 1 na Manhattanie. 4 pokonali Kansas State 63-50. Drugi z rzędu awans do półfinału regionalnego.