Naukowcy odkryli gigantyczne samoloty w Patagonii w Chile

Naukowcy z chilijskiego regionu Patagonii odkryli najbardziej wysunięte na południe skamieniałości dinozaurów, jakie kiedykolwiek zarejestrowano poza Antarktydą, w tym pozostałości gigantycznych transformatorów, które zdominowały łańcuch pokarmowy regionu przed masowym wyginięciem.

Skamieliny Megaraptora, mięsożernego dinozaura, który żył w niektórych częściach Ameryki Południowej w okresie kredy około 70 milionów lat temu, miały rozmiary do 10 metrów, według South American Journal of Geosciences.

„Straciliśmy kawałek” – powiedział Reuterowi Marcelo Lippi, dyrektor Chilijskiego Instytutu Antarktycznego (INACH). „Wiedzieliśmy, gdzie są duże ssaki, będą też duże drapieżniki, ale jeszcze ich nie znaleźliśmy”.

Szczątki, które zostały wydobyte z doliny Rio de las Chinas na dalekim południu Chile w dorzeczu Magallanes w latach 2016-2020, obejmują również niezwykłe szczątki niezwykłego dinozaura podobnego do welociraptora, który prawdopodobnie żył pokryty piórami.

Według badacza z University of Chile, Jareda Amodio, próbki mają pewne cechy, których nie ma w ich argentyńskich lub brazylijskich odpowiednikach.

Skamieniałość na kopcu Gedo, gdzie odkryto skamieliny megaraptora.
agencji Reutera

„Mógł to być nowy gatunek, co jest bardzo prawdopodobne, lub należał do innej blisko spokrewnionej rodziny dinozaurów” – powiedział, dodając, że potrzebne są bardziej rozstrzygające dowody.

Badania rzucają również więcej światła na warunki uderzenia meteorytu na meksykański półwysep Jukatan, który mógł spowodować wyginięcie dinozaurów około 65 milionów lat temu.

Zespół pracuje na obszarze, w którym naukowcy odkryli na wzgórzu skamieliny Megaraptora
Zespół pracuje w chilijskim regionie Patagonii, gdzie znaleziono skamieniałości pierzastych dinozaurów.
agencji Reutera

Leppe z INACH odnotował gwałtowny spadek temperatur w dzisiejszej Patagonii i fale intensywnego zimna, które trwały kilka tysięcy lat, w przeciwieństwie do ekstremalnie gorącego klimatu, który panował przez większą część okresu kredowego.

„Ogromna różnorodność, którą obserwujemy, różnorodność biologiczna, reagowała również na bardzo silne czynniki środowiskowe” – powiedział Libby.

„Ten świat był już w kryzysie wcześniej (meteoryt) i jest to widoczne w skałach doliny Rio de las w Chinach” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.