Nuggets remisują po piątym faulu Nikoli Jokicia, który wygrał 4. mecz finałów NBA.

Om YoungmisukPisarz personelu ESPN10 czerwca 2023, 01:32 ET5 minut czytania

Nuggets w pełni po dominacji po zwycięstwie w Game 4

Nuckets wycofali się w Game 4 108-95 i awansowali 3-1 w serii.

MIAMI – Kiedy Na nieco ponad dziewięć minut przed końcem meczu 4. Nikola Jokic sfaulował po raz piąty z rzędu, a Denver Nuggets czekali na decydujący odcinek bez swojego dwukrotnego MVP.

Główny trener Michael Malone opisał typowe niekomediowe minuty dla Nuckets jako „sranie bzdur”, zakrywając twarz dłońmi i udając, że szturcha palcami, aby opisać, jak niebezpieczne były te chwile w tym sezonie.

Ale w piątek Nuggets zamienili swoje najdłuższe ponad pięć minut w sezonie w jedną, która oddałaby im jedno zwycięstwo od pierwszego mistrzostwa NBA.

Jokic miał pięć minut i 15 sekund przerwy, gdy Jamal Murray zaaranżował atak Nuggets. Powstrzymał wszystkie dwuosobowe zespoły, które stanęły mu na drodze, gdy Nuckets odpierali każde wyzwanie w Miami Heat, wygrywając 108-95 i obejmując prowadzenie 3-1 w finałach NBA.

Murray zwrócił na siebie uwagę swoim strzelcem w postseason. Ale w piątek zdobył zaledwie 15 punktów w 5 z 17 rzutów, ale miał 12 asyst.

„Teraz są cztery rundy – Minnesota, Phoenix, [the Lakers] Teraz Miami – nasza ławka jako całość wykonała dobrą robotę. Wiesz, cały sezon, to minuty bez Nicoli, jak strzelanina. Czasami oglądasz mecz w ten sposób – powiedział Malone, zakrywając oczy dłońmi.

Dodał: „Nasza ofensywa nie będzie tak dobra, jak w przypadku Nicoli, ale pięciu facetów broni się i to jest klucz do dobrej gry tej grupy”.

Większość czwartego meczu rozegrano w preferowanym przez Miami tempie. To była gra z niskimi wynikami, a potem Jokic został zmuszony do odczekania na 9:24 przed końcem. Miami mogło poprosić o czwartą.

The Heat otworzyli czwartą rundę 8-0, by zmieścić się w granicach 86-81 na 8:42 przed końcem. Ale jak obserwował Jokic, który miał 23 punkty i 12 zbiórek w 37 minut, Murray zakopał 3.

Następnie trafił Aarona Gordona, który zakończył finał z 27 punktami, siedmioma zbiórkami i sześcioma asystami, wliczając w to lay-up w środku. Kiedy Miami dostało się do Sixers, Murray znalazł Jeffa Greena za 3. Później Murray pomógł Bruce’owi Brownowi – który zdobył 11 punktów w czwartej kwarcie, wykorzystując Miami próbujące spowolnić Murraya podwójnymi zespołami – w konfiguracji jazdy.

Zanim Malone wycofał Jokica na 4:09 przed końcem, Nuggets prowadzili 96-87. Pokonali Miami 12-4 i powiększyli przewagę do 17 na 1:21 przed końcem.

„To kolejne zwycięstwo” – powiedział Jokic, starając się utrzymać koncentrację swojego zespołu. „Musimy wygrać jeszcze jeden. Podoba mi się, że nie odpoczywamy. Nie czujemy się komfortowo. Nadal jesteśmy zdesperowani. Nadal tego chcemy. To mnie uszczęśliwia, chłopaki nie odpoczywają”.

Według badania ESPN Stats & Information, w sezonie zasadniczym Jokic miał 367 punktów więcej, gdy siedział na ławce rezerwowych.

Ale Murray, który miał 10 lub więcej asyst w każdym z ostatnich czterech meczów, nie pozwolił Denverowi zwiędnąć, gdy Miami było bardziej agresywne.

„Zamierza znaleźć sposób, aby wpłynąć na grę” – powiedział Malone. „Najbardziej imponujące jest dla mnie to, że miał dziś 15 punktów i był 5 na 17 z gry. Ale 12 asyst i zero strat, i jakoś, OK, postawili na mnie dwa, pozwól mi rozegrać idealną grę Idealnie. Nie nudził się grając w grę. Nie powiedział: „Próbuję nas uratować i przejąć drużynę”.

„Przeczytał obronę, wykonał właściwą grę i zaufał. To duża część naszej kultury polega na zaufaniu sobie nawzajem. Myślałem, że zaufanie Jamala do kolegów z drużyny było dziś na bardzo wysokim poziomie”.

Jokic, który skręcił kostkę na początku meczu, ale nadal grał, wielokrotnie powtarzał, że po sezonie pójdzie w ślady Murraya.

„Myślę, że właśnie w tym miejscu widać rozwój i dojrzałość w jego grze” — powiedział Jokic o atletyzmie Murraya. „Myślę, że był dzisiaj niesamowity i oczywiście niektóre noce tęsknisz i niektóre noce ci się udaje. Ale jest naszym liderem i podążamy za nim”.

Teraz Nuggets wracają do Denver, gdzie chcą odpokutować swoją pierwszą porażkę u siebie w tym sezonie, zdobywając mistrzostwo w drugim meczu Heat 5.

„Jesteśmy skoncentrowani, wybrani i gotowi, aby to zrobić” – powiedział Murray.

Dodał: „Jesteśmy gotowi, aby wygrać mistrzostwo. Mamy narzędzia, aby to zrobić. Zastanawialiśmy się nad tym od jakiegoś czasu. Jesteśmy w środku. Nie sądzę, żebyś musiał to przemyśleć. . . Jesteśmy po prostu wybrani i gotowi do wygrania”.