1100 osób, w tym 380 dzieci, zginęło w niszczycielskich powodziach w Pakistanie

  • Powodzie zabiły co najmniej 1100 osób i dotknęły 33 mln osób
  • Jedna trzecia kraju pod wodą – Minister Klimatu
  • Katastrofa klimatyczna w Pakistanie wymaga uwagi świata – Guterres
  • Katastrofa „napędzana międzynarodowo” – uprzęże ONZ

SARSADA, Pakistan, 30 sierpnia (Reuters) – Ulewne deszcze i powodzie zatopiły jedną trzecią Pakistanu i zabiły ponad 1100 osób, w tym 380 dzieci, ponieważ Organizacja Narodów Zjednoczonych zaapelowała o pomoc we wtorek, co zostało opisane jako „bezprecedensowa katastrofa klimatyczna ”. „

Helikoptery wojskowe wyrywały unieruchomione rodziny i zrzucały paczki żywnościowe w niedostępne obszary. Historyczny potop, wywołany przez niezwykle ulewne deszcze monsunowe, zniszczył domy, firmy, infrastrukturę i uprawy, dotykając 33 miliony ludzi, 15% z 220 milionów narodu południowoazjatyckiego.

Kraj otrzymał prawie 190% więcej deszczu niż średnia 30-letnia w kwartale do sierpnia tego roku, w sumie 390,7 mm (15,38 cala). Najbardziej ucierpiała prowincja Sindh, zamieszkana przez 50 milionów mieszkańców, otrzymując o 466% więcej opadów niż średnia 30-letnia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Jedna trzecia kraju jest pod wodą” – powiedziała Reuterowi minister ds. zmian klimatu Sherry Rehman, opisując skalę katastrofy jako „katastrofę o bezprecedensowych rozmiarach”.

Powiedział, że woda w najbliższym czasie nie opadnie.

Wśród zabitych było co najmniej 380 dzieci, powiedział premier Shahbaz Sharif dziennikarzom w swoim biurze w Islamabadzie.

„Pakistan cierpi” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w przekazie wideo, gdy ONZ wystosowało apel o wartości 160 milionów dolarów, aby pomóc temu południowoazjatyckiemu krajowi. „Ludzie Pakistanu stawiają czoła monsunowi na sterydach – nieubłagany wpływ epokowych deszczów i powodzi”.

Rzecznik ONZ powiedział, że Guterres pojedzie do Pakistanu w przyszłym tygodniu, aby być świadkiem skutków „bezprecedensowej katastrofy klimatycznej”.

Powiedział, że skala katastrofy klimatycznej przyciągnęła zbiorową uwagę świata.

READ  Koronacja Xi Jinpinga rozpoczyna się w 2022 roku, kiedy rozpoczyna się Zjazd Narodowy Partii Komunistycznej.

Około 300 osób, w tym kilku turystów, zostało przetransportowanych samolotem w północnym Pakistanie we wtorek, poinformowała państwowa agencja zarządzania katastrofami, podczas gdy ponad 50 000 osób zostało przeniesionych do dwóch rządowych schronów na północnym zachodzie.

„Życie tutaj jest bardzo bolesne”, powiedział agencji Reuters 63-letni wieśniak Hussain Sadiq, który przebywał w schronisku z rodzicami i pięciorgiem dzieci, dodając, że jego rodzina „straciła wszystko”.

Pomoc medyczna była niewystarczająca, a biegunka i gorączka były powszechne w schronisku, powiedział Hussain.

Generał armii pakistańskiej, Qamar Javed Bajwa, odwiedził północną dolinę Swat, aby przeprowadzić inspekcję akcji ratunkowej i humanitarnej, mówiąc, że „rehabilitacja zajmie dużo czasu”.

Stany Zjednoczone przeznaczą 30 milionów dolarów na pomoc powodziową w Pakistanie za pośrednictwem USAID, podała ambasada w Islamabadzie w oświadczeniu, w którym stwierdziła, że ​​kraj jest „głęboko zasmucony katastrofalną utratą życia, środków do życia i domów w Pakistanie”. Czytaj więcej

„Obowiązek pomocy”

Wstępne szacunki wskazują, że szkody spowodowane przez powodzie wynoszą ponad 10 miliardów dolarów, a rząd powiedział, że świat ma obowiązek pomóc Pakistanowi w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka. Czytaj więcej

Premier powiedział, że straty będą bardzo duże.

Nieustanne deszcze spływały z północnych gór, niszcząc budynki i mosty, zmywając drogi i stojące plony, wywołując gwałtowne powodzie.

Ogromna ilość wody wlewa się do rzeki Indus, która przepływa przez środek kraju od północnych szczytów na południowe równiny, przynosząc powodzie na całej swojej długości.

Minister spraw zagranicznych Pakistanu Bilawal Bhutto-Zardari powiedział, że setki tysięcy ludzi żyło na zewnątrz bez jedzenia, czystej wody, schronienia i podstawowych urządzeń sanitarnych.

READ  Nasscar Cup Series w Nashville: Chase Elliott wygrywa Elliott 400 w wyścigu, na który wpływ ma pogoda

Guterres powiedział, że ma nadzieję zebrać 160 milionów dolarów dzięki apelowi, który zapewni żywność, wodę, urządzenia sanitarne, edukację w nagłych wypadkach i pomoc zdrowotną dla 5,2 miliona ludzi.

„Za mało pomocy”

Premier Sharif wezwał do „szybkiego zwiększenia pomocy” i zapewnił, że „każdy grosz trafi do biednych i nie pójdzie na marne”.

Sharif obawiał się, że katastrofa jeszcze bardziej zdestabilizuje i tak już niespokojną gospodarkę, prowadząc do poważnego niedoboru żywności i inflacji, która w lipcu osiągnęła poziom 24,9%.

Zasiew pszenicy może być również opóźniony, a Pakistan prowadzi już rozmowy z Rosją w sprawie importu pszenicy, aby zminimalizować ten wpływ.

Szef National Disaster Management Authority, generał Akhtar Nawaz, powiedział, że co najmniej 72 dystrykty ze 160 dystryktów Pakistanu zostały uznane za dotknięte katastrofą.

Powiedział, że dwa miliony akrów (809 371 hektarów) gruntów rolnych zostały zalane.

Bhutto-Zardari powiedział, że Pakistan stał się punktem zerowym globalnego ocieplenia.

„Sytuacja prawdopodobnie się pogorszy, ponieważ ulewne deszcze będą trwać na obszarach już zalewanych przez burze i powodzie od ponad dwóch miesięcy” – powiedział.

Guterres zaapelował o szybką reakcję na apel Pakistanu do społeczności międzynarodowej o pomoc i wezwał ją do zaprzestania „lunatykowania w kierunku zniszczenia naszej planety z powodu zmian klimatycznych”.

„Poważne powodzie monsunowe mówią nam, że nie ma czasu do stracenia, nadszedł punkt krytyczny klimatu” – powiedział minister ds. zmian klimatu Rehman, dodając, że Pakistan szuka krajów rozwiniętych, które nie pozwolą innym krajom płacić za węgiel. Wspieraj rozwój.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Asifa Shahjada i Charlotte Greenfield w Islamabadzie i Gibrana Beshimama w Kabulu; Montaż przez Roberta Birzela, Bernadette Baum i Sandrę Maler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Źródła podają, że gwiazda Cowboys, CB Trevon Diggs, cierpi na zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *