Agencja nuklearna ONZ nakazuje Iranowi współpracę, ponieważ nowa umowa nuklearna wydaje się mniej prawdopodobna

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), czyli tzw Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej Organizacji Narodów Zjednoczonych, Głosowała za nakazaniem Iranowi współpracy w dochodzeniu agencji w sprawie śladów uranu, które znaleziono w trzech nieujawnionych miejscach, ponieważ umowa nuklearna z tym krajem wydaje się mniej pewna.

decyzja, którą podjąłeś Zjednoczone państwoWielka Brytania, Francja i Niemcy twierdzą, że Rada „uznaje za konieczne i pilne”, aby Iran wyjaśnił pochodzenie cząstek uranu i ogólnie udzielił MAEA wszystkich żądanych odpowiedzi.

„Iran musi teraz zapewnić niezbędną współpracę, koniec z pustymi obietnicami” – oświadczyły Stany Zjednoczone w swoim oświadczeniu skierowanym do Rady Prezesów na krótko przed przyjęciem rezolucji, przy 26 głosach za rezolucją, 5 wstrzymujących się i dwóch krajach nieobecnych. według dyplomatów na spotkaniu. . Przeciwko temu głosowały tylko Rosja i Chiny.

Rezolucja nie jest pierwszym przypadkiem, gdy zarząd podjął działania przeciwko Iranowi, ale obecna rezolucja zawiera mocniejsze sformułowania, które wskazują na możliwą eskalację dyplomatyczną w przyszłości.

Zdjęcie rewolucyjnego pocałunku Iranu staje się wirusowe jako piękny akt obrony przed reżimem

Plik – Prezydent Iranu Ebrahim Raisi
(Biuro Prezydencji Iranu za pośrednictwem AP)

Jednym z potencjalnych działań, które zarząd mógłby podjąć w przyszłości, jest skierowanie sprawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, powiedział Behnam Ben Taleblo, starszy pracownik Fundacji Obrony Demokracji, w rozmowie z Fox News Digital.

Ostrzejszy język ze strony zarządu MAEA w sprawie irańskich niepowodzeń w wyjaśnieniu śladów cząstek uranu wytworzonych przez człowieka w byłych obiektach jądrowych może posłużyć jako potencjalna ścieżka skierowania sprawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, czego Teheran od dawna starał się uniknąć przez półśrodki i puste obietnice współpracy – powiedział Taleblou.

Obejrzyj: Irańskie siły bezpieczeństwa atakują młodych demonstrantów coraz brutalniejszymi represjami

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi (w środku) dokonuje przeglądu warty honorowej podczas oficjalnej ceremonii odlotu, 19 września 2022 r., Kiedy odlatuje z międzynarodowego lotniska Mehrabad w Teheranie, aby wziąć udział w dorocznym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi (w środku) dokonuje przeglądu warty honorowej podczas oficjalnej ceremonii odlotu, 19 września 2022 r., Kiedy odlatuje z międzynarodowego lotniska Mehrabad w Teheranie, aby wziąć udział w dorocznym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

READ  26 sierpnia 2022 Wiadomości z Rosji i Ukrainy

Taleblou wyjaśnił, że „obwinianie Iranu za te niedociągnięcia powinno być ceną dolną”, a nie nową ceną maksymalną za „podejście oparte na naciskach, by stawić czoła naruszeniom nuklearnym Teheranu”.

„Jeśli przejrzystość i współpraca nie zostaną osiągnięte, to dla integralności globalnego reżimu nierozprzestrzeniania broni Teheran musi ponieść konsekwencje” – dodał Taleblou. „Obejmuje to skorzystanie z opcji„ snapback ”zawartej w JCPOA (wspólny kompleksowy plan działania).”

Posunięcie MAEA pojawia się, gdy rozmowy w sprawie umowy nuklearnej utknęły w martwym punkcie, a Robert Malley, wysłannik USA do spraw Iranu, powiedział. Powiedział w zeszłym miesiącu Nie będzie „marnować czasu” na próby ożywienia rozmów z Iranem w świetle brutalnego stłumienia przez Teheran antyrządowych demonstrantów i poparcia dla Rosji w jej wojnie z Ukrainą.

Iran może zastosować masowe egzekucje, aby stłumić protesty przeciwko hidżabowi w całym kraju, ostrzega organizacja praw człowieka

Irańczycy protestują w Teheranie, 27 października 2022 r., w związku z niedawną śmiercią 22-letniej Mohsaa Amini po tym, jak została aresztowana przez krajową policję moralności.

Irańczycy protestują w Teheranie, 27 października 2022 r., w związku z niedawną śmiercią 22-letniej Mohsaa Amini po tym, jak została aresztowana przez krajową policję moralności.
(AP/Zdjęcia z Bliskiego Wschodu, plik)

Latem irańscy urzędnicy odrzucili propozycję UE i pod koniec sierpnia i na początku września wysunęli więcej żądań. Od tego czasu antyrządowe protesty wybuchł w Iranie W odpowiedzi na śmierć 22-letniej Mohsy Amini, która była w areszcie policyjnym, we wrześniu irańska policja moralności oskarżyła ją o niewłaściwe zakrywanie włosów islamską chustą na głowę, zwaną hidżabem, która jest obowiązkowa dla Irańczyków. kobiety.

Pomimo tego, że O’Malley powiedział na początku tego tygodnia, że ​​Stany Zjednoczone kontynuują swoją strategię „sankcji i nacisków”, irański urzędnik powiedział w tym tygodniu, że obecnie między dwoma krajami trwa „nieprzerwana wymiana wiadomości” w sprawie wznowienia porozumienia z 2015 r. został złomowany przez byłego prezydenta Donalda Trumpa. I agencja Anadolu zgłosiła w tym tygodniu.

Lisa Daftary, ekspert ds stosunki irańskie A redaktor Biura Spraw Zagranicznych powiedział Fox News Digital, że najnowsze osiągnięcia MAEA „budzą pytania” w podejściu administracji Bidena do Iranu i dostarczają dowodów na to, że jakakolwiek umowa nuklearna byłaby umową z partnerem, który nie wykazał powodu. można zaufać.

READ  Pekin testuje 20 milionów koronawirusów, aby uniknąć nieszczęścia związanego z blokadą Szanghaju

Biały Dom powinien zażądać zmiany reżimu w Iranie i zdjąć sankcje ze stołu, czytamy w raporcie

„Do tej pory administracja Bidena była pod presją, aby wstrzymać umowę z powodu żądań reżimu, ale bardziej z powodu młodego irańskiego ruchu protestacyjnego, któremu udało się przyciągnąć uwagę całego świata” – powiedział Daftary. „Wydarzenie takie jak ten ponownie podkreśla znaczenie wspierania ruchu w Iranie, który dąży do usunięcia rządu, któremu nie można ufać, że poprowadzi swój lud lub zdobędzie broń nuklearną”.

Taleblou powiedział Fox News Digital, że niezależnie od jakiejkolwiek rezolucji podjętej przeciwko Iranowi, „postęp nuklearny kraju i nieustępliwość dyplomatyczna w coraz większym stopniu wylewają zimną wodę na perspektywę dyplomacji nuklearnej z Republiką Islamską”.

„W końcu zachodni dyplomaci muszą zapytać, jaki jest sens tej dyplomacji z reżimem, który morduje protestujących, rozpowszechnia broń, popiera wojny z imperialną agresją i nadal unika przejrzystości nuklearnej?” Powiedział.

Kliknij tutaj, aby przejść do aplikacji FOX NEWS

The biały Dom Nie odpowiedział natychmiast na prośbę Fox News Digital o komentarz.

Reuters przyczynił się do tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.