Akcje amerykańskie zmieniają kurs i kończą spadki, gdy wyższe ceny ropy zwiększają obawy o inflację

Akcje z Wall Street zrezygnowały z wcześniejszych wzrostów po gwałtownym wzroście cen ropy, który pomógł rozbudzić obawy inflacyjne, nawet po tym, jak kluczowy składnik danych o inflacji w USA pojawił się mniej niż oczekiwano.

S&P 500 zakończył dzień 0,3 proc. niżej, po tym jak we wtorek zwyżkował o 1,3 proc. Ciężki Nasdaq Composite również spadł o 0,3 procent.

Ceny ropy wzrosły o ponad 6 procent, podważając początkową pozytywną reakcję na nowe dane o inflacji w USA opublikowane we wtorek rano.

Wyłączając wzrost cen niestabilnych towarów, takich jak żywność i energia, „podstawowy” indeks cen konsumenckich w USA wzrósł o 0,3 proc., mniej niż 0,5 proc. prognozy ekonomistów ankietowanych przez Reutersa.

Jednak główne ceny konsumpcyjne wzrosła o 8,5 procent w ujęciu rocznym w marcu, w porównaniu z 7,9 procent w lutym, podało Biuro Statystyki Pracy, najszybszy roczny wzrost od 1981 roku.

Niższy odczyt inflacji zasadniczej początkowo przyniósł pewną ulgę inwestorom, którzy obawiali się, że wzrost inflacji zwiększy presję na amerykańską Rezerwę Federalną, aby powstrzymać wzrost cen poprzez szybkie podnoszenie stóp procentowych – perspektywa, która wstrząsnęła światowymi rynkami w ostatnich miesiącach.

Jim Poulsen, główny analityk inwestycyjny w The Leuthold Group, powiedział, że „znacznie słabszy” odczyt inflacji bazowej prawdopodobnie nie zniweczy planów Fed, dotyczących agresywnej podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w maju.

Rezerwa Federalna w zeszłym miesiącu podniosła referencyjną stopę procentową o ćwierć punktu procentowego, podnosząc docelowy zakres od 0,25 do 0,50 proc. Pierwszy wzrost od 2018 r..

Na rynkach długu rządowego rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, które wspierają globalne koszty finansowania zewnętrznego, spadła o 0,06 punktu procentowego do 2,72 procent. Rentowność dwuletniej obligacji, która ściśle śledzi oczekiwania stóp procentowych, spadła dalej, wskazując, że inwestorzy skorygowali swoje oczekiwania na wyższe stopy procentowe po publikacji danych.

READ  Policja w San Francisco zatrzymuje samojezdny samochód

Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji, zastępująca europejskie koszty finansowania zewnętrznego, spadła o 0,03 punktu procentowego do 0,79 procent. Na początku roku rentowność obligacji rządowych wyniosła minus 0,12 proc.

Zaufanie niemieckich inwestorów, według indeksu nastrojów gospodarczych Instytutu Badawczego Zew, spadło do najniższego poziomu od pierwszego miesiąca pandemii koronawirusa.

Na innych giełdach europejski indeks Stoxx 600 spadł o 0,4 proc., niemiecki DAX o 0,5 proc., a francuski CAC 40 o 0,3 proc. Indeks FTSE 100 w Londynie spadł o 0,5 proc. Akcje europejskich banków były jednymi z najgorszych wyników, z akcjami niemieckich pożyczkodawców Deutsche Bank i Commerzbank spadła odpowiednio o ponad 9 procent i 8 procent.

Andrew McCaffrey, dyrektor ds. inwestycji globalnych w Fidelity International, powiedział, że jest „szczególnie ostrożny” wobec europejskich akcji i euro, biorąc pod uwagę „potencjalny” recesję.

W Azji indeks Hang Seng z Hongkongu zamknął się o 0,5 proc. wyżej, a chiński indeks CSI 300 wzrósł o 1,9 proc. Japoński Topix spadł o 1,4 procent, a Kospi z Korei Południowej spadł o 1 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.