Akcje Credit Suisse upadają, a saudyjski inwestor wyklucza więcej pieniędzy

Londyn (CNN) Akcje Credit Suisse spadły w środę aż o 30% do nowego rekordowo niskiego poziomu po tym, jak jego największy sponsor wydawał się wykluczać jakiekolwiek dodatkowe finansowanie dla banku. Walczący szwajcarski pożyczkodawca.

W rozmowie z dziennikarzami w kuluarach konferencji w Arabii Saudyjskiej szef Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej powiedział, że nie zwiększy swojego udziału w Credit Suisse.

„Odpowiedź brzmi wcale, z wielu powodów. Wspomnę o najprostszym, czyli regulacyjnym i legislacyjnym. Obecnie posiadamy 9,8% banku – jeśli przekroczymy 10%, obowiązują wszelkiego rodzaju nowe zasady, czy to jest przez naszą organizację” – powiedział Bloombergowi Ammar Al-Khudairi. Albo europejski regulator lub szwajcarski regulator.

Największy bank Arabii Saudyjskiej zainwestował zeszłej jesieni 1,5 miliarda dolarów w Credit Suisse, stając się największym udziałowcem w tym procesie.

Niegdyś główny gracz na Wall Street, Credit Suisse został poddany serii błędnych kroków i Brak zgodności W ciągu ostatnich kilku lat nadszarpnęły one swoją reputację wśród klientów i inwestorów oraz kosztowały wielu menedżerów wyższego szczebla Kariera.

Klienci wycofali w ubiegłym roku 123 miliardy franków szwajcarskich (133 miliardy dolarów) z Credit Suisse – większość w czwartym kwartale – a bank odnotował roczną stratę netto w wysokości prawie 7,3 miliarda franków szwajcarskich (7,9 miliarda dolarów), największą stratę od czasu światowego kryzysu finansowego. kryzys w 2008 r.

W październiku bank rozpoczął „radykalny” plan restrukturyzacji, który obejmuje likwidację 9 000 pełnoetatowych miejsc pracy, rozbicie banku inwestycyjnego i skupienie się na zarządzaniu majątkiem.

Al-Khudairi powiedział, że jest zadowolony z restrukturyzacji, dodając, że nie sądzi, aby szwajcarski pożyczkodawca potrzebował dodatkowych funduszy.

Inni nie są tego tacy pewni.

Credit Suisse może nie mieć już wystarczającego kapitału, aby pokryć straty w 2023 r., ponieważ jego koszty finansowania stały się wygórowane, powiedział Johann Schultz, analityk bankowości europejskiej w Morningstar.

READ  Intel zwalnia niektórych pracowników, płaci kierownictwu po załamaniu rynku komputerów PC: raport

„Aby powstrzymać odpływ klientów i złagodzić niepokój hurtowych dostawców usług finansowych, wierzymy, że Credit Suisse potrzebuje innych praw [share] — skomentował w środę. „Uważamy, że alternatywą byłoby zerwanie… ze sprzedażą zdrowych firm – szwajcarskiego banku, zarządzania aktywami, zarządzania majątkiem i być może niektórych części działalności bankowości inwestycyjnej – lub sprzedaży osobno notowanych”.

To nie jest tylko szwajcarski problem

Akcje banku ostatnio spadły o 24% w Zurychu w środę, a koszt zakupu ubezpieczenia kredytu dla Credit Suisse osiągnął nowy rekord, według S&P Global Market Intelligence.

Financial Times donosi, że Credit Suisse zaapelował do Narodowego Banku Szwajcarii i szwajcarskiego regulatora Finma o okazanie poparcia społecznego.

Credit Suisse odmówił komentarza. Szwajcarski Bank Narodowy Finamah również odmówił komentarza, a Europejski Bank Centralny powiedział, że „nie może komentować poszczególnych banków”. Europejski Bank Centralny odgrywa pośrednią rolę w regulowaniu Credit Suisse ze względu na obecność banku w krajach strefy euro, takich jak Niemcy, Włochy i Hiszpania.

Dwa źródła nadzorcze poinformowały Reutera, że ​​Europejski Bank Centralny skontaktował się z bankami, aby zapytać je o ich ekspozycję na Credit Suisse.

Załamanie rozszerzyło się na akcje innych europejskich banków, ponieważ banki francuskie i niemieckie, takie jak BNP Paribas, Societe Generale, Commerzbank i Deutsche Bank, spadły o 8% do 12%. Spadły także banki włoskie i brytyjskie.

Rynki były już na krawędzi z powodu upadku Silicon Valley Bank (SVB) w zeszłym tygodniu. I chociaż problemy w Credit Suisse były powszechnie znane, z aktywami o wartości około 530 miliardów franków szwajcarskich (573 miliardów dolarów), stanowiły znacznie większy potencjalny ból głowy.

„[Credit Suisse] „Credit Suisse to nie tylko problem Szwajcarii, to problem globalny”, pisze Andrew Kenningham, główny ekonomista europejski w Capital Economics.

Ciosy nadal spadają na drugi co do wielkości bank Szwajcarii. A we wtorek się przyznała.słabość fizycznaw swoich sprawozdaniach finansowych i anulować premie dla kadry kierowniczej wyższego szczebla.

READ  Chick-fil-A w Kalifornii może zostać uznany za „uciążliwość publiczną”, rada miasta planuje głosować

Credit Suisse powiedział w swoim rocznym raporcie, że stwierdził, że „wewnętrzna kontrola grupy nad sprawozdawczością finansową była nieskuteczna”, ponieważ nie udało jej się odpowiednio zidentyfikować potencjalnych zagrożeń dla sprawozdań finansowych.

Bank pilnie opracowuje „plan naprawczy” w celu wzmocnienia kontroli.

W rozmowie z Bloomberg TV, dyrektor generalny Credit Suisse, Ulrich Korner, powiedział, że bank odnotował w poniedziałek „fizycznie dobre napływy” pieniędzy, mimo że rynki były wystraszone upadkiem SVB i Signature w USA.

Korner dodał, że odpływy z banku były „znacząco umiarkowane” po tym, jak klienci wycofali 111 miliardów franków (122 miliardy dolarów) w ciągu trzech miesięcy poprzedzających grudzień. Bank podał w swoim raporcie rocznym, że odpływy nie spadły aż do końca ubiegłego roku.

Korner powiedział, że upadek SVB był „mniej więcej odosobnionym problemem”. Dodał, że Credit Suisse przestrzega „istotnie różnych i wyższych standardów, jeśli chodzi o finansowanie kapitału, płynność i tak dalej”.

Olesya Dmitrakova i Levi Doherty przyczynili się do powstania tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *