Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się zapewnić Ukrainie bardziej zaawansowane systemy rakietowe i amunicję, które „umożliwią im uderzanie w kluczowe cele z większą dokładnością na polu bitwy”, napisał Biden w artykule opiniotwórczym w New York Times.

Oto najnowsze wydarzenia dotyczące wojny rosyjskiej na Ukrainie:

Nowe amerykańskie systemy rakietowe: Po wypowiedzi Bidena, wysocy urzędnicy administracji USA Potwierdzono, że Stany Zjednoczone wyślą Produkowane na Ukrainie systemy rakietowe wysokiej mobilności artylerii, znane jako HIMARS, są częścią 11. pakietu pomocy bezpieczeństwa kraju. Urzędnicy powiedzieli, że system HIMARS będzie wyposażony w amunicję, która pozwoli Ukrainie wystrzelić rakiety z odległości 80 kilometrów (49 mil). To znacznie poniżej maksymalnego zasięgu systemów, ale znacznie więcej niż wszystko, co do tej pory wysłano na Ukrainę.

Rosjanie kontrolują „większość Sewerodoniecka”: Serhiy Heidi, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, powiedział, że rosyjskie siły Teraz kontroluje większość miasta Siewierodonieck – ale zdementowali sugestie, że siły ukraińskie w regionie zostaną otoczone. Gdyby siły rosyjskie przejęły kontrolę nad Siewierodonieckiem, sąsiednie miasto Łysiczańsk byłoby jedynym obszarem miejskim dowolnej wielkości w Ługańsku, który pozostałby pod kontrolą Ukrainy. Heidi powiedziała wcześniej a Rosyjski atak lotniczy odbył się w Siewierodoniecku Uderzył w zbiornik kwasu azotowego W zakładzie chemicznym ostrzegał mieszkańców miasta, by przebywali w schronach.

Postęp Ukrainy: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że siły ukraińskie poczyniły postępy w obwodach chersońskim i charkowskim oraz blokują siły rosyjskie w Zaporożu. „Nasi obrońcy wykazują wielką odwagę, mimo że Rosja ma znaczną przewagę w sile i uzbrojeniu” – powiedział Zełenski.

Wizyta Prezydenta NATO: Jens Stoltenberg Podróże do WaszyngtonuKoalicja powiedziała we wtorek podczas wizyty roboczej w obecnej sytuacji. Stoltenberg będzie przebywał w stolicy USA do piątku i oczekuje się, że spotka się z czołowymi urzędnikami USA, w tym z sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem, sekretarzem obrony Lloydem Austinem i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 79 dniu inwazji | wiadomości ze świata

USA witają ukraińskich uchodźców: Ponad 23 000 Ukraińców zezwolił według Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aby przybyć do Stanów Zjednoczonych w ramach usprawnionego procesu administracji Bidena dotyczącej uchodźców ukraińskich starających się dostać do kraju. Administracja Bidena zobowiązała się przyjąć do 100 tys. ukraińskich uchodźców.

Granie ze światem w Głodowe Igrzyska: Ukraina pracuje nad „operacją morską kierowaną przez ONZ” z Floty krajów partnerskich Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że w celu zapewnienia bezpiecznego szlaku handlowego dla eksportu swoich produktów rolnych. Zełenski powiedział wcześniej, że 22 mln ton zboża, co stanowi prawie połowę ukraińskich dostaw zboża, zostało zakłócone przez rosyjską blokadę głównych szlaków eksportowych.

Moskwa odcina kolejne dostawy gazu: Duńska firma energetyczna Ørsted Potwierdzony Rosyjski gigant energetyczny Gazprom wstrzyma dostawy gazu od 1 czerwca po tym, jak Ørsted odmówił płacenia za gaz w rublach. Z tych samych powodów zostały już odcięte dostawy rosyjskiego gazu do Finlandii, Polski i Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.