Aktywista Elliott przejmuje wielomiliardowe udziały w Salesforce

(Bloomberg) — Fundusz hedgingowy Elliott Investment Management nabył duży pakiet aktywistów w Salesforce Inc. , po zwolnieniach i głębokim załamaniu w gigantycznej firmie produkującej oprogramowanie dla przedsiębiorstw.

Najczęściej czytane z Bloomberga

powiedział Jesse Cohn, partner zarządzający w Elliott, odnosząc się do współzarządzającego i prezesa zarządu. „Cieszymy się na konstruktywną współpracę z Salesforce, aby uświadomić sobie wartość firmy”.

Według osoby zaznajomionej ze sprawą, majątek Elliotta to wielomiliardowy udział, który poprosił o zachowanie anonimowości, ponieważ szczegóły są prywatne. Kapitalizacja rynkowa Salesforce z siedzibą w San Francisco wyniosła 151 miliardów dolarów w ostatni piątek, co oznacza spadek ze szczytowego poziomu ponad 300 miliardów dolarów w 2021 roku.

Posunięcie Elliotta Paula Singera – które często forsuje strategiczne zmiany i szuka reprezentacji w zarządzie – zwiększa presję aktywistów na Salesforce, aby zwiększyć zyski i zwroty dla akcjonariuszy po pół dekadzie szybkiego zatrudniania i dużych przejęć, w tym zakupu Slacka w 2021 r. za 27,7% Miliard dolarów. Salesforce powiedział w tym miesiącu, że zmniejszył swój ślad na rynku nieruchomości i zmniejszył liczbę pracowników o 10%, co prawie potroiło się w ciągu ostatnich czterech lat.

Akcje Salesforce wzrosły o około 1,7% na początku handlu w poniedziałek w Nowym Jorku. Wspierające uwagi Elliotta na temat Benioffa zrównoważyły ​​obawy inwestorów, że niedawne odejście czołowych liderów firmy dałoby Benioffowi wolną rękę w dokonywaniu radykalnych przejęć, napisał analityk Mizuho Jordan Klein w notatce. Osiągnięcia Elliotta w zwiększaniu zwrotu z kapitału również pomagają uatrakcyjnić akcje.

Benioff powiedział na początku tego miesiąca, że ​​klienci przyjmują „bardziej świadome podejście do swoich decyzji zakupowych” i zauważył, że „otoczenie gospodarcze nadal stanowi wyzwanie”. Przychody Salesforce w trzecim kwartale wzrosły o 14% w porównaniu z rokiem poprzednim do 7,84 miliarda dolarów, ale było to gwałtowne spowolnienie tempa wzrostu rok wcześniej, a analitycy spodziewają się jedynie 9% wzrostu sprzedaży w czwartym kwartale.

READ  Wyścig zbrojeń sztucznej inteligencji Big Tech z nowym paradygmatem językowym nabiera rozpędu

Udział Elliotta w Salesforce pojawia się również w czasie, gdy cała firma wraca do niektórych sektorów na całym świecie. Z danych Bloomberga wynika, że ​​177 kampanii aktywistycznych ogłoszonych na całym świecie w ostatnim kwartale było największą liczbą od 2018 roku. Salesforce dołącza do The Walt Disney Company i Bayer AG wśród najbardziej prestiżowych firm, na które skupiają się aktywiści. Oświadczenie Elliotta nie ujawniło szczegółów jego inwestycji, o czym jako pierwszy poinformował Wall Street Journal. Salesforce odmówił komentarza.

Elliott Paul Singer zarobił w zeszłym roku rekordowe 13 miliardów dolarów

Inwestorzy coraz bardziej krytycznie odnosili się do wydatków na sprzedaż i marketing, z których znana jest firma CRM, takich jak coroczna impreza Dreamforce w San Francisco. Wydatki Salesforce jako udział w przychodach znacznie przewyższają wydatki podobnych firm, takich jak Adobe Inc. lub Microsoft Corp. – wynika z analizy przeprowadzonej przez Bloomberg Intelligence.

Elliott, który był zaangażowany we wprowadzanie zmian w firmach technologicznych, począwszy od PayPal Holdings Inc. i Pinterest Inc. do Western Digital Corp. , jest drugim znaczącym aktywistą inwestorem w ostatnich miesiącach, który wszedł na giełdę. W październiku Starboard Value przejął udziały w firmie i powiedział, że ma problemy z przełożeniem wzrostu na rentowność.

„Nie jest to dla nas zaskakujące”, powiedział Anurag Rana, analityk Bloomberg Intelligence, o posunięciu Elliotta. „Wycena Salesforce gwałtownie spadła, odkąd ogłosiła przejęcie Slacka i od tego czasu obserwujemy spowolnienie sprzedaży i wielokrotne odejścia dyrektorów”.

Brett Taylor, który był współzarządzającym Salesforce, powiedział w zeszłym roku, że odchodzi z firmy, aby wrócić do działalności przedsiębiorczej. Taylor był postrzegany jako oczywisty wybór, gdyby Benioff odszedł na bok w Salesforce.

„Obecnie handluje się na poziomach znacznie niższych niż przed pandemią” – dodał Rana. „Zaangażowanie Elliotta może pomóc kierownictwu skoncentrować się zarówno na organicznym wzroście sprzedaży, jak i na zwiększaniu marży. Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby nastąpiły również wstrząsy na szczycie, podobne do tych, przez które przeszedł Microsoft w 2013 roku.”

READ  Kontrakty terminowe na akcje spadły nieznacznie w oczekiwaniu inwestorów na dane o zatrudnieniu w USA

– Z pomocą Toma Gilesa.

(Aktualizacje udostępniają i dodają komentarz analityka w piątym akapicie).

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *