Al-Shifa: Siły izraelskie i czołgi dokonały nalotu na największy szpital w GazieCNN

Izrael powiedział, że jego armia rozpoczęła „ukierunkowaną” operację przeciwko Hamasowi w środę wczesnym rankiem w największym szpitalu w Gazie, gdzie, jak się uważa, schronią się tysiące Palestyńczyków.

Warunki uległy zmianie w szpitalu Al-Shifa, w którym zabrakło paliwa i uznano, że nie nadaje się on już do użytku Szybko się pogorszyło W ostatnich dniach, pośród ciężkich walk, lekarze ostrzegali o „katastrofalnej” sytuacji dla pacjentów, personelu i przesiedleńców, którzy nadal przebywają w ośrodku. Środowy nalot wywołał międzynarodową krytykę.

W oświadczeniu opublikowanym w Internecie IDF stwierdziło IDF oświadczyło, że rozpoczęło „precyzyjną i ukierunkowaną operację przeciwko Hamasowi w określonym obszarze szpitala Al-Shifa”.

Khader Al-Zaanoun, korespondent palestyńskiej agencji informacyjnej WAFA, opisał CNN sceny brutalnych walk.

W SMS-ie powiedział: „Wybuchy wstrząsnęły budynkami szpitala Al-Shifa… który był oblegany ze wszystkich czterech stron po wystrzeleniu rakiet i pocisków artyleryjskich w pobliżu szpitala”.

Al-Za’noun powiedział, że siły okupacyjne „wtargnęły na szpital dużą liczbą żołnierzy i pojazdów wojskowych, w tym czołgów, pojazdów opancerzonych, transporterów personelu i buldożerów”, dodając, że uniemożliwiają komukolwiek opuszczenie szpitala.

Wyższy rangą urzędnik izraelskiej obrony, który wcześniej w środę rozmawiał z reporterami, powiedział, że izraelscy żołnierze przebywali w budynkach „prowadząc z młodzieżą przeszukania i przesłuchania pośród ciężkich i gwałtownych strzelanin wewnątrz szpitala”. Dodał, że armia izraelska „wzywa młodych mężczyzn przez głośniki, aby podnieśli ręce, wyszli i poddali się”.

Od tego czasu biuro medialne rządu Hamasu twierdzi, że szpital Al-Shifa jest pod kontrolą sił izraelskich. W oświadczeniu stwierdziła: „Uważamy izraelskiego okupanta za pełną odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo personelu medycznego, rannych, chorych, wcześniaków i wysiedleńców”.

Jednak rzecznik IDF Daniel Haggard powiedział później podczas swojej codziennej odprawy w środę, że operacja wojskowa w szpitalu „nadal trwa i zajmie trochę czasu”.

„To złożony obszar, w którym wciąż jest dużo ludzi. Musimy to zrobić w odpowiednim tempie.”

Izraelskie radio podało we wcześniejszym raporcie, że armia nie znalazła jeszcze żadnych oznak obecności zakładników w szpitalu.

Jednak na konferencji prasowej zorganizowanej mniej więcej 12 godzin po nalocie wyższy rangą urzędnik izraelskiej obrony powiedział, że żołnierze znaleźli broń w szpitalu, a izraelskie wojsko wydało później oświadczenie, w którym stwierdziło, że znalazło „centrum dowodzenia operacyjnego” Hamasu w jednym z szpitale. Oddziały szpitalne.

Hamas odrzucił to twierdzenie, określając je jako „rażące kłamstwo i tanią propagandę”.

CNN próbuje skontaktować się ze szpitalem, aby porozmawiać z tamtejszymi lekarzami, ale telefony nie są realizowane.

Izrael znajduje się pod znaczną presją międzynarodową, aby uzasadnił swoje twierdzenia o infiltracji szpitala przez Hamas w celu uzasadnienia niektórych swoich decyzji wojskowych, co mogłoby stanowić potencjalnie poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Nic nie wskazuje na to, że siły zbrojne odkryły wielopoziomową konstrukcję tunelu z podziemnymi komorami, takiego jak pokazano na animacji dostarczonej przez rzecznika armii na konferencji prasowej prawie trzy tygodnie temu.

READ  Lider białoruskiej opozycji mówi, że Łukaszenko jest „słabszy” z powodu jego poparcia dla wojny Putina

Izrael oskarża Hamas o wykorzystywanie dużego kompleksu szpitalnego do celów wojskowych, co – jak stwierdził w środowym oświadczeniu – „zagraża statusowi szpitala chronionemu na mocy prawa międzynarodowego”.

Hamas i urzędnicy szpitala konsekwentnie odrzucali twierdzenia Izraela, że ​​Hamas zbudował centrum dowodzenia pod szpitalem.

Na kilka godzin przed nalotem Biały Dom i Pentagon oświadczyły, że Hamas przechowuje broń i obsługuje centrum dowodzenia ze szpitala.

Pentagon oświadczył, że Stany Zjednoczone niedawno odtajniły dane wywiadowcze, które według niego pokazują, że Hamas i Palestyński Islamski Dżihad wykorzystują szpitale – w tym szpital Al-Shifa – „jako środek do ukrywania i wspierania swoich operacji wojskowych oraz brania zakładników”.

Jednak John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział później, że Waszyngton nie podpisał żadnej konkretnej operacji wokół szpitala Shifa ani nie zatwierdził żadnego z izraelskich planów wojskowych. Kirby powiedział, że „nie był to główny temat” wtorkowej rozmowy telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Powtórzył, że Stany Zjednoczone uważają, że Izrael nie powinien atakować z powietrza szpitali w Gazie i że należy chronić ludność cywilną przed wymianą ognia.

Organy praw człowieka zdecydowanie potępiły izraelski nalot na szpital Al-Shifa, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia i palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia ostrzegali przed utratą kontaktu z personelem szpitala.

Międzynarodowa presja na izraelski rząd wzrosła w ostatnich dniach w związku z trudnymi warunkami w innych szpitalach w Gazie, w których występują niedobory paliwa oraz poważne niedobory żywności i wody.

W środę Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła rezolucję wzywającą do „humanitarnego rozejmu i korytarzy” w Gazie, co oznacza długo oczekiwany przełom dyplomatyczny po tygodniach gorzkich negocjacji. Za przyjęciem tego środka głosowało dwanaście krajów, a Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja wstrzymały się od głosu.

Koordynator ONZ ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych Martin Griffiths powiedział, że jest „zszokowany doniesieniami o nalotach wojskowych na szpital Al-Shifa w Gazie”.

„Ochrona noworodków, pacjentów, personelu medycznego i całej ludności cywilnej musi mieć pierwszeństwo przed wszystkimi innymi kwestiami. Szpitale to nie pola bitwy” – powiedział Griffiths na Platformie X, znanej wcześniej jako Twitter.

Ze swojej strony palestyńska minister zdrowia w Ramallah, Mai Al-Kaila, określiła szturm armii izraelskiej na szpital Al-Shifa jako „zbrodnię przeciw ludzkości”, podczas gdy jordańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło to jako „pogwałcenie międzynarodowych prawo humanitarne.” Prawo.”

W środowym oświadczeniu izraelskie wojsko oświadczyło, że kilka tygodni temu ostrzegało, że „dalsze wykorzystanie wojskowe szpitala Al-Shifa przez Hamas zagraża jego statusowi chronionemu”.

READ  Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) 2024

Dodała, że ​​we wtorek powiadomiła również odpowiednie władze, że wszelkie działania wojskowe na terenie szpitala muszą zakończyć się w ciągu 12 godzin.

Ale Lekarz z Al-Shifa powiedział CNN, że otrzymał ostrzeżenie zaledwie 30 minut przed rozpoczęciem izraelskiej operacji.

„Proszono nas, abyśmy trzymali się z daleka od okien i balkonów. Słyszymy pojazdy opancerzone, są bardzo blisko wejścia do kompleksu” – powiedział dr Khaled Abu Samra.

Dyrektor generalny szpitali w Gazie, Zaqout, powiedział, że noworodki w szpitalu Al-Shifa są w śmiertelnym niebezpieczeństwie w miarę dalszego pogarszania się ich warunków.

Zaqout powiedział: „Jeśli chodzi o ewakuację szpitala… wielokrotnie mówiliśmy, że nie ma miejsca na przeniesienie 40 inkubatorów poza szpital”.

CNN nie było w stanie samodzielnie potwierdzić swojej oceny sytuacji. Jednak CNN wcześniej informowała o zdjęciach opublikowanych przez Al-Shifa, które pokazywały noworodki wyjmowane z uszkodzonych inkubatorów i owijane w folię aluminiową w desperackiej próbie utrzymania ich przy życiu po wyczerpaniu się zapasów tlenu.

Według najnowszych doniesień szpitala w szpitalu Al-Shifa przebywa setki pracowników i pacjentów, a kilka tysięcy szuka schronienia przed izraelskim atakiem powietrznym i naziemnym.

W izraelskim oświadczeniu napisano: „Izraelska armia prowadzi operację lądową w Gazie, aby pokonać Hamas i uratować naszych zakładników. „Izrael jest w stanie wojny z Hamasem, a nie z ludnością cywilną w Gazie”.

W oświadczeniu wydanym przez Hamas obwiniono Izrael i Stany Zjednoczone za nalot armii izraelskiej na szpital. Wspierając to, co nazwała „fałszywą narracją” Izraela – mówiącą, że Hamas wykorzystuje Shifę jako bazę dowodzenia i kontroli – powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone dały Izraelowi „zielone światło… na popełnianie większej liczby masakr na ludności cywilnej”.

Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi, palestyńskiej grupie bojowników kontrolującej Gazę i nałożył „całkowitą blokadę” Strefy po atakach terrorystycznych Hamasu na Izrael 7 października. Szacuje się, że w atakach Hamasu zginęło około 1200 osób, a około 240 innych zostało schwytanych. Zakładnicy, z których większość nadal przetrzymywana jest w Gazie.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Ramallah, które opiera się na źródłach medycznych w Gazie, od tego czasu w wyniku izraelskiej reakcji zginęło co najmniej 11 255 Palestyńczyków, w tym 4630 dzieci.

„Krzyk osób starszych i krzyk dzieci”

Osoby przebywające w szpitalu Al-Shifa straciły kontakt z innymi budynkami kompleksu, zagrażając wysiłkom pracowników organizacji humanitarnych i urzędników palestyńskich mających na celu uzyskanie aktualnych informacji na temat katastrofalnych warunków, w jakich żyją przerażeni pacjenci i personel medyczny.

Omar Zaqout, kierownik oddziału ratunkowego, powiedział, że ludzie chronią się w budynkach i trzymają się z daleka od okien i drzwi.

Zaqout dodał: „Nie wiemy, co dzieje się na zewnątrz. Słyszymy jedynie eksplozje, strzały, krzyki starszych osób i krzyki dzieci”.

Powiedział, że izraelscy żołnierze byli obecni w budynkach otaczających izbę przyjęć i że wcześniej widział ludzi skutych kajdankami, rozebranych do ubrań i z zawiązanymi oczami. CNN nie jest na miejscu i nie może niezależnie zweryfikować jego konta. CNN zwróciło się również do izraelskiego wojska z prośbą o komentarz w sprawie tych zarzutów, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

Zaqout, dyrektor generalny szpitali w Gazie, twierdził, że armia izraelska przesłuchiwała personel medyczny, pacjentów i ich towarzyszy.

„Niektóre osoby z eskorty były zmuszone rozebrać się” – powiedział Zaqout, który nie był w szpitalu, ale rozmawiał z lekarzami znajdującymi się na miejscu.

Rzecznik izraelskiej armii, admirał Daniel Hagari, stwierdził, że siły izraelskie „składają się z zespołów medycznych i osób mówiących po arabsku, którzy przeszli specjalne szkolenie, aby przygotować się na działanie w tym złożonym i wrażliwym środowisku, tak aby nie wyrządzać żadnej krzywdy ludności cywilnej”. CNN nie może zweryfikować twierdzeń Hagari.

Ze swojej strony Zaqout potwierdził, że wszyscy przebywający w szpitalu to cywile. „Obecna sytuacja jest straszna”.

Na początku tego tygodnia lekarze i dziennikarze opisali desperackie wysiłki mające na celu utrzymanie wcześniaków przy życiu oraz ograniczenie zabiegów wykonywanych przy świetle świec, gdy kończyło się jedzenie, mleko i woda.

Dyrektor szpitala Muhammad Abu Salamiya powiedział Al Jazeerze, że planuje się pochować ponad 150 ciał, wyraził jednak zaniepokojenie, że grób nie będzie wystarczająco duży. Al-Zaanoun, korespondent Agencji Wafa, powiedział CNN: „Zapach zmarłych jest nie do zniesienia, a większość ciał to kobiety i dzieci”.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Ramallah, które czerpie dane z terytorium kontrolowanego przez Hamas, w ostatnich dniach 15 pacjentów szpitala Al-Shifa, w tym sześć noworodków, zmarło z powodu przerw w dostawie prądu i braku środków medycznych.

Minister zdrowia Egiptu Khaled Abdel Ghaffar powiedział we wtorek, że trwają prace nad sprowadzeniem do Egiptu 36 noworodków z Al-Shifa, chociaż taki transfer byłby niebezpieczny.

Zarejestrowane przez Światową Organizację Zdrowia Co najmniej 137 ataków w sprawie placówek służby zdrowia w Gazie, która według niej spowodowała śmierć 521 osób, a 686 innych odniosła obrażenia.

Inne chronione miejsca, takie jak szkoły, schroniska dla ludności cywilnej i obiekty ONZ, zostały już uszkodzone lub zniszczone podczas ponad miesięcznych izraelskich nalotów. Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) ogłosiła w poniedziałek, że od początku walk w Gazie zginęło ponad 100 pracowników ONZ, co stanowi najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych w historii ONZ.

Jest to historia rozwijająca się i jest aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *