AMD ogłasza przyszłe chipy AI i będzie pracować nad przyspieszeniem wprowadzenia nowych modeli

(Bloomberg) — Advanced Micro Devices Inc. Dąży do przyspieszenia wprowadzenia nowych procesorów sztucznej inteligencji, chcąc osłabić dominację Nvidia Corp na tym lukratywnym rynku.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

MI325X trafi do sprzedaży w czwartym kwartale, powiedziała dyrektor generalna Lisa Su w przemówieniu otwierającym na konferencji Computex na Tajwanie. Firma podała, że ​​ten chip, który zastąpi MI300, będzie miał więcej pamięci i większą przepustowość danych. W 2025 r. jego następcą będzie MI350, a rok później MI400. Przejście na mniej więcej roczny cykl wydawniczy jest zgodne z planami Nvidii, które dyrektor generalny Jensen Huang nakreślił w przemówieniu poprzedniego wieczoru w Tajpej.

AMD należy do firm śpieszących z wprowadzaniem na rynek nowych produktów, których celem jest wykorzystanie napływu pieniędzy pompowanych w nowe systemy szkoleniowe AI, które obecnie są wydawane głównie na produkty Nvidii. Su powiedział, że firma w dalszym ciągu cieszy się dużym popytem na istniejące produkty MI300, a jej nowe modele będą wypadać korzystnie w porównaniu z konkurencyjnymi ofertami.

Największy postęp wśród grupy goniącej za Nvidią wykazało AMD z siedzibą w Santa Clara. AMD zwiększyło w tym roku swój cel sprzedaży tzw. akceleratorów AI do 4 miliardów dolarów. Ten szybki wzrost z prawie zera w zeszłym roku jest wciąż niewielki w porównaniu do Nvidii. Według szacunków samo centrum danych Nvidii jest na dobrej drodze do przekroczenia rocznej sprzedaży wynoszącej 100 miliardów dolarów, przekraczając łączne roczne przychody AMD i Intel Corp.

Przeczytaj więcej: Założyciel Nvidii prowadzi paradę dyrektorów generalnych na szczyt przyszłości sztucznej inteligencji

Konsumentom AMD opowiedziało o swoich procesorach Ryzen AI trzeciej generacji, które noszą nazwę Strix Point i trafią do sprzedaży od lipca. Został zaprojektowany specjalnie dla laptopów i łączy w sobie mobilną grafikę RDNA 3.5, procesory neuronowe XDNA 2 w celu przyspieszenia zadań AI oraz najnowsze rdzenie przetwarzające Zen 5. Su zaprosił na scenę szereg partnerów – z HP Inc. Enrique Lores i wiceprezes wykonawczy Lenovo Group Ltd. Luca Rossi na prezesa Asustek Computer Inc. Jonney Shih – Aby omówić nadchodzący sprzęt wyposażony w nową platformę Ryzen firmy AMD.

READ  Pojawiają się nowe ikony aplikacji dla Wiadomości Google, telefonu i Kontaktów

AMD pokazało chip sugerujący, że jego najnowszy system Ryzen radzi sobie lepiej z zadaniami AI niż Snapdragon firmy Qualcomm Inc Prezes Microsoft Windows Pavan Davuluri również dołączył do Su na scenie, aby powiedzieć, że jego zespół „współpracował z AMD od pierwszego dnia” nad projektem Copilot PC+.

„Dla nas sztuczna inteligencja na urządzeniu oznacza w rzeczywistości krótszy czas reakcji, prywatność i niższe koszty” – powiedział Davuluri. „Ale to oznacza uruchamianie na komputerach modeli z miliardami parametrów. W porównaniu z tradycyjnymi komputerami sprzed nawet kilku lat, mówimy o 20-krotnie wyższej wydajności i nawet 100-krotnie większej wydajności w przypadku obciążeń AI”.

Osobno AMD zaprezentowało nowe procesory zorientowane na gry do laptopów i komputerów stacjonarnych. „To najszybszy procesor konsumencki na świecie” – powiedziała Su, trzymając układ AMD Ryzen 9 9950X. Ten 16-rdzeniowy procesor będzie pracował z częstotliwością do 5,7 GHz w trybie overclockingu.

— Z pomocą Jane Lanhee Lee.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *