Amerykański lotniskowiec przybywa do Korei Południowej jako ostrzeżenie dla Korei Północnej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

BUSAN, Korea Południowa (23 września) (Reuters) – Amerykański lotniskowiec przybył do Korei Południowej w piątek po raz pierwszy od prawie czterech lat, aby dołączyć do innych okrętów wojskowych w pokazie siły, którego celem jest wysłanie wiadomości do Korei Północnej .

USS Ronald Reagan i statki z jego eskortowej grupy uderzeniowej zadokowały w bazie morskiej w południowym mieście portowym Busan przed wspólnymi ćwiczeniami z siłami Korei Południowej.

Jego przybycie stanowi najbardziej znaczące jak dotąd wdrożenie, z nowym naciskiem na posiadanie większej liczby „strategicznych aktywów” USA w regionie, aby odstraszyć Koreę Północną.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dowódca grupy uderzeniowej, admirał Michael Donnelly, powiedział dziennikarzom na pokładzie statku, że wizyta miała na celu budowanie relacji sojuszniczych i promowanie działań międzymorskich.

Zapytany o jakiekolwiek odniesienia do Korei Północnej, powiedział: „Zostawiamy wiadomości dyplomatom”, ale dodał, że wspólne ćwiczenia zapewnią sojusznikom możliwość reagowania na wszystkie zagrożenia.

„To dla nas okazja do przećwiczenia taktyki i operacji” – powiedział Donnelly.

Prezydent Korei Południowej Yoon Seok-yeol naciskał na więcej wspólnych ćwiczeń i innych demonstracji siły militarnej jako ostrzeżenie dla Korei Północnej, która w tym roku przeprowadziła rekordową liczbę testów rakietowych i wydaje się przygotowywać do wznowienia prób jądrowych po raz pierwszy od tego czasu. następnie. 2017.

Korea Północna potępiła poprzednie rozmieszczenie wojsk USA i wspólne ćwiczenia jako próby do wojny i dowód wrogiej polityki Waszyngtonu i Seulu. Ćwiczenia wywołały protesty działaczy pokojowych, którzy stwierdzili, że podnoszą napięcie w regionie.

Stany Zjednoczone powiedziały w zeszłym tygodniu, że wizyta tankowca była „wyraźnym dowodem” ich zaangażowania w rozmieszczenie i ćwiczenie strategicznych aktywów w celu odstraszenia Phenianu i wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego.

Jednak ogłaszając wizytę, marynarka wojenna USA nie wspomniała o Korei Północnej, odnosząc się tylko do „regularnie zaplanowanej wizyty w porcie” i podkreślając członków załogi, którzy odwiedzają Busan jako wolontariusze w sierocińcach i odkrywają scenę muzyki K-pop.

Urzędnicy odmówili podania szczegółów nadchodzących wspólnych ćwiczeń, ale powiedzieli, że przewoźnik będzie przebywał w porcie przez „kilka dni”. Zaledwie kilka godzin po zadokowaniu statku utworzyły się długie kolejki członków załogi, którzy wzięli udział w testach COVID-19, zanim zostali odwiezieni do miasta.

Jeden z członków załogi, który poprosił o nieujawnianie tożsamości, ponieważ nie jest upoważniony do rozmów z mediami, powiedział, że czeka na przerwę, ale napięcia geopolityczne są stale obecne.

„Nie możesz tak naprawdę zapomnieć, po co wszyscy tu jesteśmy” – powiedział Reuterowi jeden z członków załogi.

Wizyta jest pierwszą wizytą amerykańskiego lotniskowca w Korei Południowej od 2018 roku. Od tego czasu wiele ćwiczeń zostało zmniejszonych lub odwołanych z powodu wysiłków dyplomatycznych z Koreą Północną lub pandemii COVID-19.

Mason Ritchie, profesor Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk w Seulu, powiedział, że wizyta przewoźnika jest przydatna do sygnalizacji politycznej, uspokojenia Seulu i szkolenia z siłami Korei Południowej, ale prawdopodobnie nie zrobi wiele, aby odstraszyć Koreę Północną.

„Wizyta grupy przewoźników z pewnością niewiele robi – w rzeczywistości prawdopodobnie zrobi coś przeciwnego – aby odwieść Phenian od rozwijania większej ilości broni jądrowej i systemów startowych, a także konwencjonalnych zdolności” – powiedział.

Potwierdza to jednak, że sojusznicy pod wodzą Yuna widzą ścisłą koordynację wojskową i interoperacyjność jako najlepszy sposób radzenia sobie z Koreą Północną, dodał Ritchie.

Pojawiły się pytania dotyczące roli, jaką około 28 500 żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Korei Południowej może odegrać, jeśli wybuchnie konflikt o Tajwan.

READ  5 rzeczy, które warto wiedzieć 9 września: Królowa, Pogoda, Imigracja, Mar-a-Lago, Ukraina

Donnelly powiedział, że takie pytania dotyczą decydentów, którzy go poprzedzają, ale powiedział, że współpraca z podobnie myślącymi sojusznikami, takimi jak Korea Południowa, jest zasadniczą częścią wysiłków Marynarki Wojennej USA na rzecz utrzymania regionalnego bezpieczeństwa i stabilności, które trwają od ponad siedmiu dekad.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Josha Smitha. Montaż przez Lincoln Fest i Jerry Doyle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.