Analog Pocket otrzymał długo oczekiwany jailbreak

Kieszonkowe konsole analogowe zdają się łamać kraty więzienia.

Obrazek: analog / kod / powiedz_wektor (Shutterstock)

Analog Pocket zawsze przyciąga wzrok: za bycie pierwszym Zapowiedziany do tej pory zamiennik Game Boya wygląda całkiem autentyczniePóźniej Poświęcenie nadzwyczajnej ilości czasu Wreszcie wyjdzie. Ale wyjdź, tak się stało, i To było dobre. Dla niektórych jego największą wadą było to, że do grania w gry wymagał starszych, droższych fizycznych kartridży.Bardzo) Nie można załadować wygodnych plików ROM. Pocket potrzebuje czegoś, co dzieci nazywają „jailbreak” i przynajmniej spełni marzenie o byciu najlepszym urządzeniem Game Boy. Dzisiaj ta ucieczka z więzienia wślizgnęła się w boczne drzwi.

Trochę naprawiania przestrzeni: Kiedy Paczka została ostatnio wydana w grudniu zeszłego roku, zawierała tylko podstawowy system operacyjny i brakowało jej wielu od dawna obiecanych funkcji systemu, takich jak stany zapisywania wspierające postępy w grze. (Analog nie wypuścił pierwotnie zapowiedzianych adapterów kart Atari Lynx, Neo Geo Pocket lub TurboGraphx-16.) Pierwsi użytkownicy byli szczęśliwi, że mają uber game boys z pięknymi ekranami o jakości siatkówki. Minęło trochę czasu, zanim urządzenie w ich rękach zostało faktycznie ukończone.

Dotyczy to również programistów, którzy chcą, aby nowa maszyna robiła zabawne nowe rzeczy. W paczce są dwa Programowalne macierze bramek (FPGA)Każdy programista może przekonfigurować sprzęt innego urządzenia, aby go dokładnie zbliżyć. Są fantastyczne do symulacji klasycznych ustawień gier wideo, a programiści hobbyści mogą z pewnością lepiej je wykorzystać, budując nowe rdzenie FPGA – to znaczy oprogramowanie, które mówi FPGA, jak się skonfigurować – aby symulować jeszcze więcej konsol. Ale ta funkcja jest również opóźniona.

Przewiń do dzisiaj. o 8:01 czasu PT Firma Analog w końcu wydała nową wersję Analogowy system operacyjny Pocketa. Dzisiejsza wersja beta Analog OS v1.1 dodaje obiecane od dawna funkcje „Biblioteki” i „Wspomnienia”; Pierwsza pokazuje informacje o grach, które podłączasz, a druga to w zasadzie stany zapisu. v1.1 w końcu otworzył system dla programistów, pod nazwą „openFPGA”. Nowo otwarte układy FPGA są przykładem tego, co hobbyści mogą osiągnąć dzięki analogowi Wydano rdzeń openFPGA Symulowane, że Kosmiczna bitwa!, Jedna z pierwszych gier wideo. Starannie.

I to było. Fajna i niezbędna aktualizacja, ale nie jest to jailbreak, na który liczyło wielu ludzi. Do zobaczenia za sześć miesięcy! (Właściwie analog to analog, często osiem.)

Ale później.

Około trzy godziny później, o 11:23, konto Github o nazwie Spiritualized1997, utworzone mniej niż 24 godziny wcześniej, zostało przesłane Repozytorium o nazwie openFPGA-GBA; Minutę później został przesłany Inny nazywa się openFPGA-GB-GBC. Każde repozytorium zawiera plik do pobrania. „Aby zagrać w Game Boy Advance na swoim Pocket, postępuj zgodnie z tymi instrukcjami”. Instrukcje dołączone do repozytorium GBA przedstawiają pięć kroków, aby zainstalować v1.0.0 Spiritualized1997 GBA Core na Pocket i uruchomić na nim pliki ROM. Drugie repozytorium zawierało podobne instrukcje, ale dla podstawowych ROM-ów Game Boy i Game Boy Color.

Podsumowując: Dzisiaj Analog Packet ma możliwość napędzania rdzeni FPGA innych firm. Trzy godziny i 22 minuty później, dwa z najpopularniejszych handheldów Pocketa w tajemniczy sposób otrzymały nowe rdzenie FPGA innych firm, które mogły robić to, co każdy chciał robić od Pocketa: ładować gry z plików ROM przechowywanych na karcie microSD. Czy to ostatnia ucieczka z więzienia?

Tak tak to jest. A raczej w końcu jailbreak zaczęła sięPonieważ dzisiejsze dwa rdzenie Nintendo w wersji 1.0.0 to pierwsza fala długiej, ciągłej premiery.

Więc co się tutaj dzieje? Kim był uduchowiony rok 1997 i jak opracowali i wydali rdzenie GBA i GB/GBC dla pakietu analogowego mniej więcej trzy godziny po tym, jak dzisiejsza wersja beta Analog OS v1.1 umożliwiła takie działania? Dlaczego konto jest nowe?

Teoria większości odbiorców – żeby było jasne, szopa 1997 Nie mogę potwierdzić, czy uduchowiony Kevin „Kevtris” Horton, legenda sceny emulacji i guru emulacji FPGA stojąca za wszystkimi silnikami gier opartymi na FPGA firmy Analog. On pracował Analogowy NT Mini (który grał w 8-bitowe gry NES), Super NT (Gry SNES), The Mega SG (Sega Genesis Games) i oczywiście Pocket.

Gevtris sprawdza dziś popularny klasyczny dyskord do gier, około 40 minut po przesłaniu dwóch nieoczekiwanych rdzeni FPGA.

Gevtris sprawdza dziś popularny klasyczny dyskord do gier, około 40 minut po przesłaniu dwóch nieoczekiwanych rdzeni FPGA.
Zrzut ekranu: szopa

Od tego czasu Harden przesłał pierwsze oprogramowanie jailbreak dla NT Mini od 2017 roku, kiedy to firma Analog Co., którą pomógł stworzyć. Historia wypuszczania nieoficjalnego oprogramowania „jailbreak” dla konsol (teraz myślisz o książce Dr. Seussa). „Sklep Core jest oficjalnie otwarty dla biznesu!” Pisał na forum AtariAgeDo tego momentu 8-bitowe gry Nintendo były ładowane na fizyczne wkłady i odtwarzane, podczas gdy NT Mini Run oferował możliwość tworzenia gier z wielu systemów.

Jeśli masz wątpliwości, „Tak, oznacza to, że teraz działa ROM!”

Od tego czasu to samo dotyczy wszystkich konsol analogowych. Po mini jailbreaku NT Harden był trochę bardziej ostrożny i zamiast tego wypuścił swoje oprogramowanie układowe jailbreak przez pośredników. Emulacja sceny mover i shaker smokemonster. Ale ci na scenie prawdopodobnie mrugną i przytakną, i zrozumieją, skąd właściwie pochodzi to popularne, ulepszające sprzęt oprogramowanie. (Poprzednie konsole analogowe były platformami zamkniętymi, kto jeszcze? Móc stworzył je?)

Dlatego wielu uważa, że ​​niesamowity sprzęt Analog Pocket zostanie zwolniony do grania w gry z plików ROM. Minęło osiem długich miesięcy, ale dzisiejszym zaskoczeniem jest to, że rdzenie Spiritualized1997 FPGA są dokładnie tym, czego chcieli właściciele Packet, w nieco innej formie niż zwykle — pojedyncze rdzenie FPGA ładowane przez nową funkcję OpenFPGA Packet. Ten „jailbreak” wydaje się być nieco bardziej wyrafinowany niż zwykle. Nie jest to wymiana oprogramowania układowego, ale zastępcze rdzenie, które uruchamiasz z karty microSD. Jednak efekt końcowy jest taki sam.

Ale znowu, to dopiero początek długiego procesu jailbreak, który będzie rozgrywał się w nadchodzących miesiącach. W końcu Game Boy, Game Boy Color i Game Boy Advance to tylko trzy z urządzeń przenośnych, które chcą grać w kieszeni, nie wspominając o tym, że wszyscy domagają się obsługi konsol telewizyjnych, takich jak Genesis i SNES. Rdzenie Spiritualized1997 FPGA, w wersji 1.0.0, również nie posiadają niektórych funkcji, którymi cieszą się oficjalne wbudowane rdzenie Pocketa, zwłaszcza filtrów ekranowych. Nadchodzą te i więcej ulepszeń; Najwyraźniej przyczyną są brakujące filtry OpenFPGA API nie jest jeszcze dojrzały.

Strona profilu github Spiritualized1997 pokazuje, że konto ma zaledwie jeden dzień i ma dwa repozytoria.

Spiritualized1997, właśnie wczoraj dołączyłem do Github, bardzo pomocna osoba.
Zrzut ekranu: szopa

Spiritualized 1997, kimkolwiek są, jest bardzo aktywny na Reddicie. Jeden użytkownik ubolewał nad brakiem Sega Game Gear Core Spiritualized1997 odpowiedział: „Wkrótce”. Ta pozornie nadprzyrodzona pomocna osoba Wydano archiwum 80 MB zawierające 6959 obrazów ekranu tytułowego Czy nie znałeś specjalnego formatu plików, którego oczekuje nowa funkcja „Biblioteki” Pocketa w grach Game Boy, Game Boy Advance i Game Gear? Teraz już wiesz, jak upiększyć swoją bibliotekę.

„To jest cudowne! W końcu pakiet budzi się z głębokiego snu”, napisał jeden z użytkowników Reddit w odpowiedzi na wiadomość o dwóch nowych rdzeniach FPGA. „Nie biegam mojego [in] Miesiące!”

„Dzisiaj była kolejka górska”. powiedział inny. „Z poważaniem, dziękuję!”

Więc nawet jeśli niebiosa się nie rozdzielą, „Jailbreak jest tutaj!” Chociaż nie błysnęły żadne neony, nie popełnij błędu, 29 lipca 2022 r. Analog Pocket w końcu otrzymał flagową funkcję, której właściciele chcieli od grudnia. Ale ta ucieczka z więzienia nie odbywa się raz; Jest powolny i stabilny, a teraz, gdy pompa jest zalana, z czasem pojawi się więcej rdzeni przyjaznych dla pamięci ROM. Najwyraźniej najpierw sprzęt sportowy.

szopa Analog Co. o komentarz.

Pod koniec dzisiejszego ogłoszenia Analog OS v1.1, firma tweetowała„Analog nie obsługuje ani nie zezwala na nieautoryzowane użycie lub dystrybucję materiałów chronionych prawem autorskim lub innymi prawami własności intelektualnej”.

READ  Zwęglone ciało znaleziono zwisające z drzewa w Griffith Park w Los Angeles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.