Aresztowanie Gülsena: turecka gwiazda muzyki pop umieszczona w areszcie domowym za żart na temat szkół religijnych

W zeszłym tygodniu gwiazda popu, lepiej znana jako Julsen, została uwięziona za „podżeganie lub obrażanie społeczeństwa do nienawiści i wrogości” po tym, jak zażartowała na temat szkół religijnych w Turcji, podała agencja Anadolu.

Według Anatolii, w poniedziałek sąd karny w Stambule zwolnił Guelsen pod warunkiem, że „nie wyjdzie z domu” po tym, jak jej prawnicy złożyli apelację w sprawie jej aresztowania. Tureckie media pokazały Gulsena jadącego ciężarówką przed kompleksem więziennym.

Jednak zarzuty wobec piosenkarki nie zostały oddalone, a prokurator napisze akt oskarżenia z prośbą do sędziego o rozpoczęcie rozpraw.

Oskarżenia wydają się dotyczyć filmu krążącego w mediach społecznościowych z kwietniowego koncertu Goulsen, na którym żartowała z pewnego muzyka.

Powiedziała, że ​​„ukończył szkoły Imam al-Khatib (szkoły religijne). Stąd jego zboczona strona”.

Goulsen zaprzeczył oskarżeniu, mówiąc, że to żart i przeprosił tych, którzy ją obrazili.

Po aresztowaniu Gulsen opublikowała wiadomość na swoim oficjalnym koncie na Twitterze i Instagramie, w której przeprosiła „każdego, kto ją obraził” za żart i powiedziała, że ​​„złośliwi ludzie, którzy chcą polaryzować nasz kraj”, zniesławiają ją.

„Zażartowałam z moimi kolegami, z którymi pracowałam przez wiele lat w biznesie. Umieścili go ludzie mający na celu polaryzację społeczności” – powiedziała.

Gwiazdy, osobistości kultury i fani wzywają do wydania gwiazdy popu, w tym wielokrotnie nagradzana brytyjsko-turecka powieściopisarka Elif Shafak, która powiedziała w tweecie: „Głęboko żałuję aresztowania artystki gulsen. prawa kobiet, prawa gejów, sekularyzm, demokracja, pluralizm. To jest kampania linczująca. Nie jest ani legalna, ani sumienna. Wolna na miejscu”.

Słynna turecka gwiazda pop Tarkan również potępiła aresztowanie na Twitterze, mówiąc: „Ta niesprawiedliwość wobec Guelsena musi się skończyć, a Gulesen musi zostać natychmiast zwolniony”.

Gülsen była wcześniej celem konserwatywnych grup tureckich ze względu na jej odsłaniające stroje sceniczne i wsparcie dla społeczności LGBTQ.

The Kraj z większością muzułmańską Oficjalnie świeckie, ale mocno spolaryzowane w kwestiach związanych z religią, prawami kobiet i prawami osób LGBT.

Szkoły Imam Hatip, które obok tureckiego programu nauczania uczą religioznawstwa, rozrosły się w ciągu dwóch dekad utrzymania władzy przez konserwatywną Partię Sprawiedliwości i Rozwoju. Szkoły słyną z kształcenia młodych ludzi na imamów lub kaznodziejów. Do szkoły uczęszczał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, podobnie jak wielu członków AKP.

READ  Wstrząsy wtórne wstrząsają Marokiem; liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 2100 osób

Członkowie AK bronili aresztowania Guelsena, a rzecznik partii Omer Celik napisał na Twitterze, że „podżeganie do nienawiści nie jest formą sztuki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *