Biden: Putin powinien stanąć przed sądem w sprawie zbrodni wojennych za morderstwo Buchy

Waszyngton (AFP) – Prezydent Joe Biden w poniedziałek wezwał do procesu w sprawie zbrodni wojennych przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i powiedział, że będzie domagał się dalszych sankcji po doniesieniach o okrucieństwach na Ukrainie.

— Widziałeś, co się stało w Buczy — powiedział Biden. Dodał, że Putin był „przestępcą wojennym”.

Oświadczenia Bidena do dziennikarzy pojawiły się po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Boczy, Jedno z miasteczek wokół Kijowa, w którym ukraińscy urzędnicy twierdzą, że znaleziono ciała cywilów. Zełenski nazwał działania Rosji „ludobójstwem” i wezwał Zachód do zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

„Nie wierzymy, że jest to tylko przypadkowy incydent lub nieuczciwy akt konkretnej osoby” – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan o zdjęciach skutych cywilów. Zauważył, że Stany Zjednoczone ostrzegły, że Rosja będzie dążyć do uwięzienia lub zabicia dysydentów lub innych osób, które uznają za groźby za próbę okupacji Ukrainy. „Uważamy, że to była część planu” – dodał.

Ale Biden i amerykańscy urzędnicy powstrzymali się od nazwania tych działań ludobójstwem.

„Widzieliśmy okrucieństwa, byliśmy świadkami zbrodni wojennych i nie widzieliśmy jeszcze poziomu systematycznego pozbawiania życia narodu ukraińskiego, który wznosi się do poziomu ludobójstwa” – powiedział Sullivan.

Ukraińska prokurator generalna Irina Venediktova poinformowała, że ​​ciała 410 cywilów zostały wywiezione z miast w obwodzie kijowskim, które zostały niedawno odzyskane przez siły rosyjskie. Reporterzy Associated Press widzieli ciała co najmniej 21 osób w różnych miejscach miasta Bucha, na północny zachód od stolicy.

„Musimy nadal dostarczać Ukrainie broń, której potrzebuje do walki. Musimy zebrać wszystkie szczegóły, aby mógł to być prawdziwy proces – mamy proces o zbrodnie wojenne” – powiedział Biden.

Biden skrytykował Putina jako „brutalnego”.

Biden dodał: „To, co dzieje się w Bucha, jest oburzające i wszyscy to widzą”.

READ  145 na pokładzie, samolot Qantas ląduje bezpiecznie po wywołaniu SOS w powietrzu

W poniedziałek Sullivan powiedział, że Rosja przenosi swoją uwagę na wojnę na Ukrainie na wschód i południe kraju, po tym, jak stawiła czoła silniejszej niż oczekiwano obronie ze strony Ukraińców przy wsparciu zachodnich sojuszników.

miniatura wideo na youtube

„Rosjanie zdają sobie teraz sprawę, że Zachód nie zostanie złamany” w swoim poparciu dla rządu ukraińskiego, powiedział Sullivan. Ostrzegł jednak, że Rosja nasiliła ofensywę w innych częściach kraju po wycofaniu wielu wojsk z okolic stolicy, Kijowa.

Przedstawiciele Białego Domu powiedzieli, że rozmowy o zaostrzeniu nowych sankcji wobec Rosji nasiliły się po pojawieniu się doniesień o rzekomych okrucieństwach. Biden powiedział w poniedziałek, że będzie kontynuował nakładanie sankcji, ale nie określił szczegółowo, jakie sektory mogą w następnej kolejności zaatakować Stany Zjednoczone. Sullivan powiedział, że w tym tygodniu zostaną nałożone dodatkowe sankcje.

Po ujawnieniu serii sankcji w pierwszych tygodniach wojny, urzędnicy administracji w ostatnich dniach skupili się bardziej na wypełnianiu luk, które Rosja może próbować wykorzystać, aby uniknąć sankcji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała w poniedziałek na Twitterze, że Unia Europejska wyśle ​​śledczych na Ukrainę, aby pomogli miejscowemu prokuratorowi „dokumentować zbrodnie wojenne”.

Rosyjskie organy ścigania poinformowały, że wszczęły własne śledztwo w sprawie zarzutów zabójstw ukraińskich cywilów na przedmieściach Kijowa, którzy byli przetrzymywani przez siły rosyjskie, koncentrując się na tym, co nazywa „fałszywymi informacjami” na temat sił rosyjskich.

Komitet Śledczy twierdzi, że władze ukraińskie postawiły zarzuty „w celu zdyskredytowania sił rosyjskich” i że osoby zaangażowane powinny zostać zbadane pod kątem możliwych naruszeń nowego rosyjskiego prawa, które zabrania tego, co rząd uważa za fałszywe informacje o swoich siłach.

Biden zauważył, że w zeszłym miesiącu spotkał się z opozycją, kiedy nazwał Putina zbrodniarzem wojennym O zamachu, który rozpoczął się na Ukrainie po zbombardowaniu szpitali i oddziałów położniczych. W swoich uwagach w poniedziałek Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​oznaczenie to nadal obowiązuje.

READ  Ukraiński polityk podejrzany o współpracę z Rosją znaleziony martwy w swoim domu

„Ten facet jest brutalny, a to, co dzieje się z Buchą, jest oburzające” – powiedział Biden.

Śledztwo w sprawie działań Putina rozpoczęło się przed nowymi zarzutami o okrucieństwa poza Kijowem.

Stany Zjednoczone i ponad 40 innych krajów współpracują ze sobą w celu zbadania możliwych naruszeń i nadużyć, po decyzji Rady Praw Człowieka ONZ o powołaniu komisji śledczej. Kolejne śledztwo przeprowadził Międzynarodowy Trybunał Karny, niezależny organ z siedzibą w Holandii. Senat USA jednogłośnie przyjął rezolucję W zeszłym miesiącu prowadziła śledztwo w sprawie Putina i członków jego rządu za zbrodnie wojenne związane z inwazją na Ukrainę.

Tymczasem główny wysłannik Bidena w ONZ, ambasador Linda Thomas Greenfield, ogłosił w poniedziałek, że Stany Zjednoczone planują dążyć do zawieszenia Rosji w jej siedzibie w najwyższym organie ONZ ds. praw człowieka, po tym, jak więcej wskazuje na to, że siły rosyjskie mogą prowadzić wojnę … Zbrodnie na Ukrainie. Będzie to wymagało rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Rosja i pozostali czterej stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ — Wielka Brytania, Chiny, Francja i Stany Zjednoczone — zasiadają w 47-narodowej radzie ds. praw z siedzibą w Genewie. Stany Zjednoczone wróciły do ​​rady w tym roku.

Thomas Greenfield powiedział: „Moje przesłanie do tych 140 narodów, które stanęły razem z niewielką odwagą: obrazy Bushy i zniszczenia na Ukrainie wymagają teraz, abyśmy pogodzili nasze słowa z czynami”. „Nie możemy pozwolić, aby państwo członkowskie podważało każdą zasadę, która jest nam droga, aby nadal być członkiem Rady Praw Człowieka ONZ”.

___

Lisa Mascaro, starsza korespondentka Associated Press w Kongresie, przyczyniła się do powstania tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *