Bill Anders: Astronauta NASA Earthrise umiera w wieku 90 lat w katastrofie lotniczej

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

  • autor, Maks Matza
  • Rola, wiadomości BBC
  • Raport z Seattle

Astronauta Apollo 8 Bill Anders, który wykonał jedno z najsłynniejszych zdjęć w kosmosie, zginął w katastrofie lotniczej w wieku 90 lat.

Urzędnicy twierdzą, że mały samolot, którym pilotował, rozbił się w morzu u wybrzeży stanu Waszyngton.

Syn Andersa, Greg, potwierdził, że ciało jego ojca odnaleziono w piątkowe popołudnie.

W oświadczeniu rodziny napisano: „Rodzina jest zdruzgotana. Był świetnym pilotem. Będzie nam go brakowało”.

Anders, który był pilotem modułu księżycowego w misji Apollo 8, wykonał słynne zdjęcie wschodu Ziemi, jedno z najbardziej inspirujących i zapadających w pamięć zdjęć Ziemi z kosmosu.

Zdjęcie zostało zrobione w Wigilię Bożego Narodzenia podczas misji w 1968 r. – pierwszego załogowego lotu kosmicznego, który opuścił Ziemię i dotarł na Księżyc. Przedstawia planetę wznoszącą się nad horyzontem z jałowej powierzchni Księżyca.

Anders opisał to później jako swój najważniejszy wkład w program kosmiczny.

Powszechnie przypisuje się temu obrazowi katalizowanie światowego ruchu na rzecz ochrony środowiska i doprowadziło to do ustanowienia Dnia Ziemi, corocznego wydarzenia mającego na celu promowanie aktywizmu i świadomości troski o planetę.

Opowiadając o tym momencie, Anders powiedział: „Przebyliśmy całą tę drogę, aby zbadać Księżyc, a najważniejszą rzeczą, którą odkryliśmy, jest Ziemia”.

Władze podały, że samolot Andersa rozbił się około 23:40 czasu PT (1940 GMT).

Amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) podała, że ​​90-latek leciał samolotem Beechcraft AA 45, znanym również jako T-34. Agencja podała, że ​​samolot rozbił się około 25 metrów od wybrzeży Johns Island.

Świadek Philip Pearson powiedział Telewizja Król W Seattle był świadkiem wypadku.

„Nie mogłem uwierzyć w to, co widziałem przed oczami” – powiedział Pearson lokalnej stacji informacyjnej. „To wyglądało jak wyjęte z filmu albo z efektami specjalnymi. Wielki wybuch, płomienie i cała reszta”.

Materiał filmowy rzekomo rejestrujący katastrofę samolotu ukazuje próbę wyciągnięcia się samolotu w ostatniej sekundzie, zanim wypłynie on na powierzchnię wody i zamieni się w ognisty wrak.

BBC News nie zweryfikowało wideo.

Anders służył także jako pilot rezerwowy w misji Apollo 11, która doprowadziła do pierwszego lądowania na Księżycu 24 lipca 1969 roku.

Po wycofaniu się Andersa z programu kosmicznego w 1969 r. były astronauta przez kilka dziesięcioleci pracował głównie w przemyśle lotniczym. W latach 70. przez rok pełnił także funkcję ambasadora USA w Norwegii.

Ale najlepiej zapamiętano go dzięki misji Apollo 8 i kultowemu zdjęciu, które zrobił z kosmosu.

„W 1968 roku podczas misji Apollo 8 Bill Anders dał ludzkości jeden z najwspanialszych darów, jakie może dać astronauta” – powiedział w oświadczeniu administrator NASA Bill Nelson. „Podróżował do progu Księżyca i pomógł nam wszystkim zobaczyć coś innego: my sami.” oświadczenie.

W poprzednim wywiadzie opisał, że zajął się tym po „małym przeszkoleniu z fotografii”.

„Byliśmy na orbicie Księżyca, do góry nogami i poruszaliśmy się do tyłu, więc przez kilka pierwszych orbit nie widzieliśmy Ziemi, a potem przekręciliśmy statek kosmiczny tak, że leciał do przodu i nagle kątem oka dostrzegłem to, ” powiedział. Kolor – był szokujący.

„Więc zrobiłem zdjęcie, potem je animowałem, a potem animowałem”.

Anders „zainspirował mnie oraz pokolenia astronautów i odkrywców. Moje myśli są z jego rodziną i przyjaciółmi” – Mark Kelly, były astronauta, a obecnie senator USA z Arizony, napisał w poście na X, dawniej Twitterze. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *