Birmańska junta wojskowa zamienia proces Aung San Suu Kyi w więzienie

„Zgodnie z prawem zostało to potwierdzone [Suu Kyi] Został zabrany do więzienia. „Została umieszczona w dobrze oddzielonym odosobnieniu” – powiedział generał major Zaw Min Tun w oświadczeniu.

Od czasu przejęcia władzy przez wojsko w wyniku zamachu stanu z 1 lutego 2021 r. Suu Kyi przebywa w areszcie domowym w nieujawnionym miejscu w specjalnie wybudowanej stolicy, Naypyidaw.

Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, która w niedzielę skończyła 77 lat, został oskarżony W przypadku co najmniej 20 przestępstw kryminalnych kara może osiągnąć maksymalny wymiar, który może przekroczyć 100 lat.
Dołącz zestaw Zarzuty korupcyjne oraz naruszenia prawa wyborczego i tajemnicy państwowej. Odrzuca wszystkie zarzuty.

Źródło zaznajomione z jej sprawami powiedziało Reuterowi w środę, że transfer Suu Kyi następuje po tym, jak władcy wojskowi Myanmaru zarządzili przeniesienie wszystkich postępowań prawnych przeciwko niej z sali sądowej do więzienia.

Źródło, które poprosiło o anonimowość z powodu wrażliwości na proces, powiedział, że sesje zostaną przeniesione do nowego specjalnego sądu w więzieniu Naypyidaw.

„Sędzia ogłosił zakończenie budowy nowego budynku sądu” – powiedział Reuterowi źródło.

Postępowanie w sądzie maratonu Suu Kyi odbywa się za zamkniętymi drzwiami, a państwowe media podają jedynie ograniczone informacje. Jej prawnikom nałożono nakaz kneblowania, którzy mają do niej dostęp tylko w dniach rozprawy.

Nie jest jasne, ile Suu Kyi wie o kryzysie w swoim kraju, w którym panuje chaos od czasu zamachu stanu, kiedy wojsko walczy o konsolidację władzy i stawia czoła rosnącemu oporowi ze strony grup milicji.

Kraje zachodnie określiły te wyroki jako pozorne i zażądały uwolnienia Suu Kyi. Wojsko twierdzi, że niezależne sądownictwo zapewnia mu należyty proces.

Helen Reagan i Hannah Ritchie z CNN współtworzyły reportaże.

READ  Prezydent Republiki Południowej Afryki obwinia NATO za inwazję Rosji na Ukrainę: „Wojny można było uniknąć”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.