Blinken ogłasza, że ​​USA dostarczyły Rosji pisemne odpowiedzi w związku z kryzysem na Ukrainie

Blinken powiedział, że odpowiedź USA na Rosję „wyznacza poważną drogę dyplomatyczną, jaką Rosja wybierze”, powiedział dziennikarzom w środę, że spodziewa się w najbliższych dniach, po otrzymaniu dokumentu, odbyć dyskusję z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Moskwie.

Odpowiedź została osobiście przekazana MSZ Rosji przez ambasadora USA w Rosji Johna Sullivana. Pisemny dokument ma na celu rozwianie obaw, które Moskwa publicznie ujawniła, i nakreślenie obszarów, w których Stany Zjednoczone stwierdziły, że widzą potencjał postępu w stosunkach z Rosją – kontrola zbrojeń, przejrzystość i stabilność – powiedział czołowy amerykański dyplomata dziennikarzom w Departamencie Stanu.

„Dostarczony przez nas dokument zawiera obawy Stanów Zjednoczonych oraz naszych sojuszników i partnerów dotyczące działań Rosji podważających bezpieczeństwo, pryncypialną i pragmatyczną ocenę obaw zgłaszanych przez Rosję oraz nasze własne propozycje obszarów, w których możemy być w stanie znaleźć wspólną płaszczyznę – powiedział Blinken.

Nie jest jeszcze jasne, czy najnowsza uwertura dyplomatyczna, o którą zabiegała Moskwa, zmieni bieg trwających od kilku tygodni rozmów Rosji z Zachodem. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Rosja nie wykazała oznak deeskalacji i ostrzegli, że inwazja może być nieuchronna, ponieważ Moskwa gromadzi dziesiątki tysięcy żołnierzy na granicy z Ukrainą.

Stany Zjednoczone wielokrotnie powtarzały, że główne żądanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina – aby USA i NATO zobowiązały się nigdy nie dopuszczać Ukrainy do sojuszu – jest po prostu nie do przyjęcia. Podczas gdy Blinken odmówił podania szczegółów przedstawionych Moskwie, powiedział, że w odpowiedzi USA powtórzono publiczną odpowiedź Zachodu na utrzymanie polityki „otwartych drzwi” NATO, odrzucając żądania Moskwy, aby NATO zobowiązało się nigdy nie wpuszczać Ukrainy.

„Nie ma zmian. Nie będzie zmian” – powiedział Blinken o poparciu przez USA i NATO polityki otwartych drzwi sojuszu.

„Dajemy jasno do zrozumienia, że ​​istnieją podstawowe zasady, których jesteśmy zobowiązani przestrzegać i bronić, w tym suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz prawo państw do wyboru własnych rozwiązań i sojuszy w zakresie bezpieczeństwa” – dodał.

READ  Sędzia federalny zabronił Departamentowi Obrony ukarania sił marynarki wojennej za odmowę szczepienia.

Piłka jest teraz na boisku Rosji, powiedział Blinken w środę.

„Myślę, że są ważne rzeczy, nad którymi trzeba pracować, jeśli Rosja poważnie myśli o pracy. I to zależy od prezydenta Putina. Zobaczymy, jak zareagują” – powiedział.

„Nie jest to formalny dokument negocjacyjny”

Prezydent Joe Biden był „blisko zaangażowany” w pisemną odpowiedź USA dla Moskwy, powiedział Blinken.

„Przeglądaliśmy to z nim wielokrotnie w ciągu ostatnich tygodni, tak jak otrzymywaliśmy, jak wiecie, komentarze, wkład, pomysły od sojuszników i partnerów” — powiedział Blinken w odpowiedzi na pytanie Kylie Atwood z CNN.

Blinken twierdził, że dokument, który został dostarczony w środę, „nie jest formalnym dokumentem negocjacyjnym”.

„To nie są jednoznaczne propozycje. Określa obszary i pewne pomysły, jak możemy razem, jeśli są one poważne, zwiększyć zbiorowe bezpieczeństwo” – powiedział.

Blinken podkreślił, że reakcja USA była „w pełni skoordynowana z Ukrainą oraz naszymi europejskimi sojusznikami i partnerami”, a znane źródło powiedziało, że Ukraina otrzymała kopię amerykańskiego dokumentu.

Blinken powiedział, że dokument został udostępniony Kongresowi i że w środę krótko przedstawi przywódcom Kongresu.

Powiedział, że Stany Zjednoczone nie opublikują swojego dokumentu publicznie, „ponieważ uważamy, że dyplomacja ma największe szanse na sukces, jeśli zapewnimy przestrzeń do poufnych rozmów”.

„Mamy nadzieję i oczekujemy, że Rosja będzie miała taki sam pogląd i poważnie potraktuje naszą propozycję”, powiedział Blinken, dodając, „nie powinno być wątpliwości co do naszej powagi celów, jeśli chodzi o dyplomację”.

Jednak urzędnicy amerykańscy przyznali, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Rosja opublikuje cały dokument po jego otrzymaniu.

Rosyjskie MSZ potwierdziło, że otrzymało odpowiedź. „Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander V. Grushko przyjął na swoją prośbę ambasadora USA w Moskwie Johna Sullivana” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

NATO wysłało również w środę pisemną odpowiedź na żądania Moskwy w zakresie bezpieczeństwa, powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Propozycja NATO została wysłana „równolegle ze Stanami Zjednoczonymi”, powiedział podczas konferencji prasowej w Brukseli w Belgii.

READ  Peter Navarro: Sędzia odrzuca kluczową obronę byłego doradcy Trumpa przed pogardą dla śledztwa Kongresu

Chociaż stanowiska Moskwy i sojuszu są „daleko od siebie odległe”, szef NATO nakreślił trzy główne obszary, w których NATO widzi „miejsce na postęp”. Poprosił, aby Moskwa i NATO ponownie otworzyły swoje „odpowiednie biura w Moskwie i Brukseli”.

„Powinniśmy również w pełni wykorzystać nasze istniejące wojskowe kanały komunikacji, aby promować przejrzystość i zmniejszać ryzyko” – powiedział. „I zastanów się również nad utworzeniem cywilnej gorącej linii do użytku w nagłych wypadkach”.

Wciąż ma nadzieję na podsycenie dyplomacji

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że zdecydowali się udzielić odpowiedzi na piśmie – żądanie, jakie Rosja zgłosiła od czasu, gdy przedstawiła swoje pomysły na piśmie w grudniu – w celu podsycania dyplomacji, że nadzieje USA zadecydują o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Przedstawiamy te pomysły, ponieważ mają one potencjał, jeśli zostaną wynegocjowane w dobrej wierze, do zwiększenia bezpieczeństwa naszego oraz naszych sojuszników i partnerów, jednocześnie odpowiadając na wyrażone przez Rosję obawy poprzez wzajemne zobowiązania” – powiedział Blinken w środę.

„Jesteśmy otwarci na dialog. Preferujemy dyplomację i jesteśmy gotowi iść naprzód tam, gdzie jest możliwość komunikacji, współpracy, jeśli Rosja złagodzi agresję wobec Ukrainy, zatrzyma podżegającą retorykę i podejdzie do dyskusji o przyszłym bezpieczeństwie w Europie w duchu wzajemności” – powiedział.

Jednak niektórzy sojusznicy i eksperci sceptycznie podchodzą do tego, jak duży nacisk należy położyć na ten dokument ze strony USA, ponieważ nie przewiduje się, aby pozostawił on pole do negocjacji w sprawie kluczowych żądań Rosji, a istnieje obawa, że ​​reakcja USA zostanie wykorzystana przez Moskwę jako pretekst powiedzieć, że dyplomacja zawiodła.

Czołowy dyplomata USA przyznał, że „może mieć rację, że Rosja w ogóle nie traktuje tego poważnie”.

„Ale mamy obowiązek przetestować tę propozycję, podążać ścieżką dyplomatyczną, nie pozostawiać żadnego dyplomatycznego kamienia na głowie, ponieważ z pewnością o wiele lepiej jest rozwiązać te różnice pokojowo, zgodnie z naszymi zasadami, niż odnowić agresję, wznowić konflikt i wszystko, co z tego wyniknie” – powiedział.

READ  Uganda: 25 zabitych w ataku terrorystycznym na szkołę

„Ale chodzi o to, że tak czy inaczej jesteśmy przygotowani” – powiedział Blinken.

Ta historia została zaktualizowana o tło i dalsze wydarzenia w środę.

Casey Riddle z CNN, Ellie Kaufman, Darya Tarasova, Lauren Kent i Lindsay Isaac przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *