BP pozbywa się 20% udziałów w rosyjskiej Rosnieft

Kreml odbija się na błyszczącej tablicy kontrolowanego przez państwo rosyjskiego giganta naftowego Rosniefti przy wejściu do centrali w Moskwie,

Dmitrij Kostiukow | Agencja Francja-Presse | Obrazy Getty

Brytyjski gigant energetyczny BP ogłosić W niedzielę zwolnił 19,75% udziałów w kontrolowanej przez Rosję spółce naftowej Rosnieft.

Dyrektor generalny BP Bernard Looney i były dyrektor generalny Bob Dudley również zrezygnowali z członkostwa w Radzie Dyrektorów Rosneft ze skutkiem natychmiastowym. Looney był dyrektorem Rosnieftu jako jeden z dwóch dyrektorów nominowanych do BP od 2020 roku. Firma poinformowała, że ​​Dudley jest dyrektorem od 2013 roku.

BP działa w Rosji od ponad 30 lat, ale rosyjska inwazja na Ukrainę zmusiła firmę do ponownej oceny swoich udziałów.

„Ta akcja wojskowa stanowi fundamentalną zmianę” – powiedział w oświadczeniu prezes BP Helge Lund. „To skłoniło zarząd BP do wniosku, po gruntownym procesie, że nasze zaangażowanie w państwową Rosnieft po prostu nie może być kontynuowane”.

BP stanęło w obliczu narastającej presji ze strony rządu brytyjskiego, aby zrezygnował z udziałów w firmie. Dziennik Wall Street Zgłosiłem się w zeszłym tygodniu. Gazeta podała, że ​​brytyjscy urzędnicy oskarżają Rosnieft’ o podsycanie postępów Kremla na Ukrainie.

Brytyjski sekretarz ds. biznesu Kwasi Quarting, który podobno rozmawiał w zeszłym tygodniu z BP, powiedział na Twitterze, że z zadowoleniem przyjął decyzję firmy.

„Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę powinna służyć jako dzwonek alarmowy dla brytyjskich firm, które mają interesy biznesowe w Rosji Putina” – powiedział Carting.

Według magazynu Rosnieft przyczynił się do około jednej trzeciej produkcji ropy i gazu BP.

W wyniku odciążenia swoich udziałów BP poinformowało, że spodziewa się w maju zgłosić istotne obciążenia niepieniężne z wynikami za pierwszy kwartał 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *