Brak jaj skłania Nowozelandczyków do pośpiechu, by kupić własne kurczaki


Hongkong
CNN

Ceny jaj gwałtownie wzrosły na całym świecie w ciągu ostatniego roku, ponieważ ptasia grypa zniszczyła kurczaki stada i opad z Wojna Rosji z Ukrainą Podnieść ceny energii i pasz dla zwierząt.

w Stanach Zjednoczonych AmerykiCeny jaj znacznie przewyższyły wzrost innych artykułów spożywczych, wzrastając o prawie 60% w ciągu 12 miesięcy do grudnia w porównaniu z rokiem poprzednim. w JaponiiCeny hurtowe osiągnęły rekordowy poziom.

W Nowej Zelandii, która konsumuje więcej jaj na mieszkańca niż większość krajów, presję nasiliła zmiana przepisów dotyczących rolnictwa. Rosnące koszty wywołały szał, ponieważ ludzie szukają kurczaków online, aby zabezpieczyć własne dostawy ze sklepu podstawowego.

We wtorek popularny lokalny serwis aukcyjny Trade Me powiedział CNN, że wyszukiwania kurczaków i sprzętu związanego z ich opieką wzrosły w tym miesiącu o 190% w porównaniu z tym samym okresem miesiąc temu.

„Od początku stycznia zaobserwowaliśmy ponad 65 000 wyszukiwań kurczaków i innych artykułów związanych z kurczakiem, takich jak karmniki, klatki i jedzenie” – powiedziała Millie Sylvester, rzeczniczka firmy.

niedobór też Spowodowało to szczególnie silny ból głowy dla piekarzy w kraju.

„Teraz wszyscy ludzie próbują kupić kurczaki, aby zabrać je do domu, ponieważ nie mogą dostać jajek” – powiedział Ron Van Til, właściciel piekarni niedaleko Christchurch. Kto jest Musiał dostosować sposób robienia ciasta i babeczek.

Van Til powiedział, że jego siostra sprzedaje „cztery zupełnie nowe kurczaki” na aukcji za pośrednictwem Trade Me, uzyskując ponad dwukrotnie wyższą niż zwykle cenę.

Tendencja ta skłoniła rzeczników dobrostanu zwierząt do ostrzeżenia przed kupowaniem pod wpływem impulsu.

„Kurczaki żyją długo” — powiedział Gabe Cleese, dyrektor generalny SPCA w Nowej Zelandii. „Żyją od ośmiu do dziesięciu lat, czasem dłużej, w zależności od rasy”.

Cleese zauważył również, że kury nie produkują jaj przez całe życie, a ich zwyczaje związane z składaniem jaj zależą od takich czynników, jak wiek i lokalny klimat.

READ  GM sprzeda Hertzowi do 175 000 samochodów elektrycznych do 2027 r

Więc jeśli ludzie dostają kurczaka tylko dlatego, że [they think] Będą miały stały zapas jaj, co nie ma miejsca” – powiedziała. „Prosimy ludzi, aby uważali je za zwierzęta towarzyszące, którymi są”.

Trade Me zachęcał również klientów na swoim rynku do rozważenia wszelkich zakupów.

„Ważne jest, aby nasi członkowie byli świadomi obowiązków związanych z posiadaniem kurczaków i aby byli dobrze przygotowani do opieki nad nimi” – powiedział Sylvester w oświadczeniu.

Eksperci ds. Zdrowia są ważenie, także. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) każdy, kto dzieli przydomową klatkę, powinien zachować szczególną ostrożność podczas obchodzenia się ze zwierzętami i ich jajami, szczególnie ze względu na ryzyko zarazków związanych z salmonellą.

Niedobór jaj w Nowej Zelandii został powiązany z długo oczekiwaną zmianą ustawy rolnej, która weszła w życie 1 stycznia tego roku.

Prawo zabrania produkcji jaj od kur trzymanych w tradycyjnych „klatkach” lub „bateriach” – zwykle ciasnych metalowych przestrzeniach, które nie zapewniają kurczętom odpowiedniego dobrostanu, Dla mnie SPCA.

Z tego powodu w 2012 roku rząd ogłosił zakaz takich obiektów.

Peter Hyde, przedstawiciel nowozelandzkiego Ministerstwa Przemysłu Surowcowego, powiedział CNN w oświadczeniu, gdy zapytano go o obecny niedobór.

„Producenci jaj mieli możliwość przeniesienia się do klatek kolonijnych, stodół i systemów z wolnym wybiegiem” – dodał Hyde, krajowy dyrektor agencji ds. dobrostanu zwierząt i zgodności z National Animal Identification and Tracing.

Hyde powiedział, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy ministerstwo „było w regularnym kontakcie z operatorami, odwiedzając gospodarstwa, które muszą się przenieść”.

Jednak zdaniem niektórych firm nawet przez długi czas embargo powodowało zatory w dostawach.

Nowozelandzka sieć supermarketów Foodstuffs nałożyła tymczasowe ograniczenia na liczbę jaj, które każdy klient może kupić.

„To ważna zmiana dla branży dostaw jaj”, powiedziała w oświadczeniu CNN Emma Wooster, szefowa public relations firmy. „Współpracujemy z dostawcami jaj, aby zwiększyć nasze dostawy innych rodzajów jaj”.

READ  Przychody z iPhone'a mogą być „znacząco niższe” w związku z zawirowaniami w Chinach

Countdown, inny duży detalista spożywczy, powiedział, że chociaż obecnie nie ma ograniczeń w sprzedaży jaj, zachęci klientów do „kupowania tylko tego, czego potrzebują”, aby zapewnić odpowiednią podaż dla wszystkich.

Inne firmy zostały zmuszone do zmiany.

Van Til, właściciel piekarni, powiedział, że jego zespół zastąpił świeże jajka w przepisach alternatywnymi składnikami.

Długoletni właściciel Rangiora Bakery zauważył, że ceny hurtowe świeżych jaj wzrosły o około 50% w porównaniu z czterema miesiącami temu, co skłoniło go do zakupu większej ilości suszonych jaj.

Van Til zwrócił również uwagę na zmiany w innych lokalnych restauracjach, mówiąc, że niektóre kawiarnie zaczęły usuwać niektóre dania ze swoich menu, więc „zamiast mieć pięć pozycji na śniadanie [with] Dwa jajka, możesz mieć tylko dwa”.

„I miejmy nadzieję, że klient odbierze naleśniki lub gofry” – dodał. Lub inne oferty, które wymyślisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.