Brytyjską Royal Mail kupił czeski miliarder Daniil Kretinski za 4,6 miliarda dolarów

Holly Adams/Bloomberg/Getty Images

Pojazd przed biurem odbioru Royal Mail w Londynie, 16 maja 2024 r.


Londyn
CNN

Właściciel Royal Mail zgodził się na ofertę przejęcia od Royal Mail za 3,57 miliarda funtów (4,6 miliarda dolarów). Czeski miliarder Daniil KretinskiOtwiera to drogę do pierwszej sprzedaży jednej z najstarszych i najbardziej znanych brytyjskich instytucji zagranicznemu właścicielowi.

Poinformowała o tym w środę spółka International Distribution Services, właściciel przynoszącej straty poczty Zaakceptowałem 3,70 GBP za akcję (4,69 USD) Oferta przejęcia od Grupy EP Křetínskiego.

Porozumienie ma konsekwencje dla tysięcy pracowników i wzbudziło obawy o przyszłość kluczowego elementu infrastruktury krajowej, która zapewnia istotne usługi publiczne.

Grupa EP podjęła szereg zobowiązań, aby rozwiać te obawy, w tym poparła „zobowiązanie Royal Mail do świadczenia usług powszechnych”, które wymaga od niej dostarczania listów przez sześć dni w tygodniu na terenie Wielkiej Brytanii za tę samą zryczałtowaną opłatę.

Obiecała również utrzymanie świadczeń pracowniczych i emerytur oraz zachowanie siedziby Royal Mail i podstawy opodatkowania w Wielkiej Brytanii.

„Grupa PE darzy najwyższym szacunkiem historię i tradycje Royal Mail i wiem, że posiadanie tej firmy będzie się wiązać z ogromną odpowiedzialnością – nie tylko dla pracowników, ale także dla obywateli, którzy na co dzień korzystają z jej usług” – powiedział Kretinsky w oświadczeniu. oświadczenie.

Dodał, że IDS ma potencjał, aby „stać się jedną z największych pocztowych grup logistycznych w Europie”, jednak jej „rynek szybko ewoluuje” i musi się modernizować, aby dotrzymać kroku konkurencyjnym usługom dostawczym. Vesa Equity Investment, firma private equity należąca do Křetínskiego, jest już największym akcjonariuszem IDS z 27,6% udziałem.

Transakcja następuje po kilku trudnych latach dla Royal Mail, która została sprywatyzowana w 2013 r. Firma doświadczyła gwałtownego spadku popytu na swoje usługi i odnotowała stratę w wysokości 348 mln funtów (445 mln dolarów) za rok kończący się 31 marca – strata Nieco lepszy wynik niż rok wcześniej, kiedy stracił 419 mln funtów (536 mln dolarów).

READ  Sygnalista twierdzi, że Boeing 787 Dreamliner jest uszkodzony. FAA prowadzi dochodzenie

„Zarząd IDS uważa, że ​​oferta EP jest uczciwa i rozsądna, biorąc pod uwagę niepewność przyszłości oraz pozwala inwestorom zrealizować wartość ze znaczną premią” – stwierdził w oświadczeniu prezes IDS Keith Williams.

Jednak nie wszyscy są o tym przekonani.

Dave Ward, sekretarz generalny Związku Pracowników Łączności, który reprezentuje około 110 000 pracowników Royal Mail, powiedział, że przejęcie było „bezpośrednim skutkiem nieudanego ideologicznego procesu prywatyzacji ponad dziesięć lat temu w połączeniu z rażącym złym zarządzaniem firmą w ostatnich latach”.

Powiedział, że pracownicy chcą więcej zobowiązań ze strony Grupy EP w sprawie przyszłości firmy.

Dodał w oświadczeniu: „Cieszymy się z niektórych podjętych zobowiązań, ale rzeczywistość jest taka, że ​​pracownicy pocztowi w całej Wielkiej Brytanii stracili zaufanie do kadry kierowniczej wyższego szczebla Royal Mail, w związku z czym zakres usług został celowo ograniczony”.

Posunięcie Kretyńskiego następuje w delikatnym politycznie momencie, gdy Wielka Brytania przygotowuje się do wyborów powszechnych zaplanowanych na 4 lipca. Proponowane przejęcie zostanie poddane ocenie bezpieczeństwa narodowego, prawdopodobnie dokonanej przez nowy rząd. Sondaże wskazują, że Partia Pracy wygra pierwsze wybory od 2005 roku i zastąpi obecną administrację konserwatystów.

Partia Pracy wykazała już duże zainteresowanie transakcją.

„Royal Mail jest tak brytyjska, jak to tylko możliwe, a Partia Pracy podejmie niezbędne kroki, aby chronić swoją tożsamość i niezaprzeczalne miejsce w życiu publicznym” – napisał w poście na blogu Jonathan Reynolds, rzecznik biznesowy partii. list Do Křetínskiego na początku tego miesiąca.

Kretinsky, mało znany obywatel Czech, dorobił się fortuny dzięki rozległemu imperium europejskich firm energetycznych, sprzedawców detalicznych i klubów piłkarskich. Według Bloomberg Billionaires Index jego majątek szacuje się na 7,7 miliarda dolarów, a on posiada 27% udziałów w West Ham United Football Club.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *