Ceny konsumenckie w USA odnotowują największy wzrost od prawie 40 lat; Inflacja zbliża się do szczytu

  • Ceny konsumpcyjne wzrosną o 0,5% w grudniu
  • CPI rośnie o 7,0% rok do roku
  • Bazowy CPI wzrasta o 0,6%; 5,5% poprawy rocznie

WASZYNGTON, 12 stycznia (Reuters) – Ceny konsumpcyjne w USA gwałtownie wzrosły w grudniu, ponieważ wypożyczalnie i używane samochody utrzymały silne wzrosty, czego kulminacją była najwyższa roczna inflacja od prawie czterech dekad. Ceny na początku marca.

Raport Departamentu Pracy w środę wykazał, że rynek pracy osiągnął lub prawie maksymalne zatrudnienie w zeszły piątek.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział we wtorek, że Rezerwa Federalna USA jest gotowa zrobić wszystko, aby zapobiec „zakorzenieniu” wysokiej inflacji, zeznając podczas przesłuchania w sprawie jego nominacji na drugiego czteroletniego przewodniczącego Senackiej Komisji Bankowej. Bank. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wysokie koszty życia w wyniku paraliżu łańcuchów dostaw z powodu epidemii Govt-19 to polityczne marzenie prezydenta Joe Bidena, którego aprobata okazała się sukcesem.

„Bank centralny zmusi go do rozpoczęcia podwyżek stóp w marcu i w zależności od nacisków politycznych na nich – po obu stronach korytarza – będzie musiał podnosić stopy cztery lub więcej razy w tym roku i później. W przyszłym roku, – powiedział dyrektor ds. inwestycji, Chris Sackerelli, kierownictwo Independent Adviser Alliance w Charlotte w Północnej Karolinie.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w ubiegłym miesiącu o 0,5% po wzroście o 0,8% w listopadzie. Oprócz wyższych czynszów konsumenci płacili więcej za żywność, chociaż wzrost cen żywności o 0,5% był mniejszy niż w poprzednich trzech miesiącach. Owoce i warzywa odnotowały ogromny wzrost cen, ale ceny wołowiny spadły o 2,0% po ostatnich gwałtownych wzrostach.

Konsumenci otrzymali wytchnienie od cen benzyny, które spadły o 0,5% po wzroście o 6,1% zarówno w listopadzie, jak iw październiku.

W ciągu 12 miesięcy do grudnia CPI wzrósł o 7,0%. Jest to największy wzrost rok do roku od czerwca 1982 i 6,8% wzrost w listopadzie.

READ  Wiele systemów opieki zdrowotnej zaspokaja potrzeby – NBC Chicago

Inflacja z zeszłego miesiąca była zgodna z oczekiwaniami. Rosnąca inflacja zmniejsza również wzrost płac. Średnie tygodniowe zarobki skorygowane o inflację spadły w grudniu o 2,3% rok do roku.

Prezydent Biden powiedział, że prawie każdy kraj jest dotknięty inflacją, gdy światowa gospodarka wychodzi z epidemii.

„Ten raport podkreśla, że ​​wciąż mamy więcej miejsc pracy, że wzrosty cen są nadal wysokie, a budżety rodzinne są napięte” – powiedział Biden w oświadczeniu.

Inflacja jest wyższa niż elastyczny cel banku centralnego na poziomie 2%. Wraz z zacieśnianiem się rynku pracy rośnie również rosnąca presja płacowa. W grudniu stopa bezrobocia spadła do najniższego od 22 miesięcy poziomu 3,9%. Według narzędzia FedWatch firmy CME, rynki wyznaczyły sobie w marcu cel 80% wzrostu.

Ekonomiści twierdzą, że szerszy charakter inflacji nie zwrócił uwagi urzędników banku centralnego. Istnieją obawy, że oczekiwania inflacyjne mogą się wzmocnić, zmuszając bank centralny do agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej i wywołać recesję.

„Po raz pierwszy od lat 80. ścigano bank centralny zamiast próbować ograniczać inflację” – powiedziała Diane Swong, główna ekonomistka w Grand Thornton w Chicago. „Przygotuj się.”

4 kwietnia 2020 r. Home Depot przegląda sklep z materiałami budowlanymi w maskach, aby pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19) w North St. Louis w stanie Missouri w USA. Zdjęcie zrobione 4 kwietnia 2020 r. REUTERS / Lawrence Bryant / Zdjęcie pliku / Zdjęcie pliku

Akcje Wall Street notowane były w górę w związku z oczekiwaniami na wzrost cen. Dolar upadł na kosz monet. Ceny amerykańskich papierów skarbowych poszybowały w górę.

Grafika Reutera

Złagodzenie wąskich gardeł

Ekonomiści spodziewają się, że roczna stopa CPI osiągnie szczyt w grudniu lub marcu. W badaniu przeprowadzonym w zeszłym tygodniu przez Supply Management Institute producenci poinformowali, że dostawy dostawców poprawiły się w grudniu.

READ  Adwokat Baltimore Marilyn Mosby został pokonany w prawyborach

Jednak luki w zabezpieczeniach Covit-19, napędzane przez wariant Omigron, mogą powoli zmierzać w kierunku normalizacji łańcuchów dostaw.

Po wyłączeniu zmiennych składników żywności i energii, CPI wzrósł w zeszłym miesiącu o 0,6% po wzroście o 0,5% w listopadzie.

Wraz z ekwiwalentnym czynszem właścicieli pierwotnego miejsca zamieszkania podniesiono tzw. czynsz bazowy CPI, który właściciel domu otrzymywałby wynajmując dom, który wzrósłby o solidne 0,4% przez trzeci miesiąc z rzędu.

Ceny używanych samochodów osobowych i ciężarowych wzrosły o 3,5% po wzroście o 2,5% w poprzednich dwóch miesiącach. Powstanie odzwierciedla huragan Ida na przełomie sierpnia i września, niszcząc tysiące pojazdów mechanicznych wraz z innym mieniem.

Ceny nowych pojazdów mechanicznych wzrosły o 1,0%, co oznacza wzrost dziewiąty z rzędu miesiąc. Globalne niedobory półprzewodników ograniczyły produkcję pojazdów silnikowych.

Wzrosły ceny mebli, pościeli i artykułów do pielęgnacji domu. Ceny odzieży wzrosły o 1,7%, największy wzrost od stycznia 2021 r. Koszty opieki zdrowotnej wzrosły o 0,3%.

Wzrosły również ceny biletów lotniczych, środków higieny osobistej i tytoniu. Ale podobnie jak rozrywka, koszty ubezpieczenia komunikacyjnego ponownie spadły. Ceny komunikacji pozostały bez zmian.

W ciągu 12 miesięcy do grudnia tzw. bazowy CBI przyspieszył o 5,5%. Jest to największy roczny zysk od lutego 1991 r., po 4,9% poprawie w listopadzie. Szczyt rocznej bazowej stopy CPI przypada na luty.

Inflacja będzie jednak wyższa od tegorocznego celu.

„Ponowne otwarcie łańcuchów dostaw obniży inflację do 2022 r. i zmniejszy podaż popytu na niektóre towary, takie jak pojazdy i energia”, powiedział Gus Foucher, główny ekonomista PNC Financial z Pittsburgha w Pensylwanii.

„Ale inflacja dla wielu towarów i usług będzie wyższa w 2022 roku niż przed epidemią, ze względu na wyższe koszty pracy i ceny nakładów. Mieszkania również przyczynią się do wyższej inflacji w 2022 roku”.

Raport Lucii Muttigani; Montaż Baby Nomiyama i Andrea Richie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *