Co to jest zespół Ramsaya Hunta? Wyjaśnienie diagnozy Justina Biebera

Justin Bieber ogłosił w piątek, że ma zespół Ramsaya Hunta, rzadką chorobę, która sparaliżowała połowę jego twarzy.

Wokalista pop, pan Bieber, powiedział w filmie opublikowanym na jego koncie na Instagramie, wskazując bok swojej głowy. „Widzisz, to oko nie mruga. Nie mogę się uśmiechnąć po tej stronie twarzy. To nozdrze się nie poruszy.”

Powiedział, że odwołuje swoje nadchodzące koncerty, ponieważ „fizycznie najwyraźniej nie jest w stanie tego zrobić”.

Rozmawialiśmy z ekspertami ds. zdrowia o przyczynach i leczeniu chorób.

Zespół Ramsaya Hunta jest schorzeniem neurologicznym wywoływanym przez wirus ospy wietrznej i półpaśca, ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną u dzieci i półpasiec u dorosłych. Wirus może pozostawać w Twoim ciele do końca życia, nawet długo po wyzdrowieniu z ospy wietrznej, budząc się ponownie, by podrażnić i zaognić nerwy na twarzy.

„Nerwy, które przechodzą przez twoją twarz, przechodzą przez bardzo wąskie kanały kostne, a kiedy ulegają zapaleniu, puchną i tracą zdolność do funkcjonowania” – powiedziała dr Anna Wald, specjalista chorób zakaźnych w Washington University School of Medicine. .

choroba W równym stopniu dotyczy mężczyzn i kobiet Może prowadzić do paraliżu jednej strony twarzy, bolesnych wysypek i pęcherzy. Częściej występuje u osób starszych, a niektórzy pacjenci mają zmiany słuchu i mogą zauważyć głośniejsze dźwięki w jednym uchu niż w drugim lub mogą wystąpić szumy uszne (przewlekłe dzwonienie w uszach), a nawet głuchota w jednym uchu. Ból ucha i twarzy jest zwykle częścią zespołu, a niektórzy pacjenci mogą odczuwać zawroty głowy.

Każdego roku u około pięciu do dziesięciu osób na 100 000 rozwinie się zespół Ramsaya Hunta. „To może się przydarzyć każdemu” – powiedział dr Walid Javid, dyrektor ds. zapobiegania i kontroli infekcji w Mount Sinai w centrum Nowego Jorku. „Ale nie jest to coś, czego ludzie powinni się bać”.

READ  Komik Dave Chappelle zaatakował na scenie podczas programu Netflix w Los Angeles

Zespół ten jest formalnie znany jako półpasiec uszny. Najpopularniejsza nazwa pochodzi od neurologa Jamesa Ramsaya Hunta, który jako pierwszy opisał chorobę.

Postawienie trafnej diagnozy może zająć osobom z tym zespołem dużo czasu, Według badaczy. Termin Ramsaya Hunta to niejasna reputacja A choroba może mieć objawy podobne do porażenia Bella, które może również powodować paraliż twarzy. Dr Wald powiedział, że lekarze zwykle diagnozują zespół Ramsaya Hunta, identyfikując małe pryszcze, które pojawiły się w uchu pacjenta.

Większość ludzi, którzy mają Ramsay Hunt, w pełni wraca do zdrowia, chociaż czas trwania choroby może się różnić, powiedział dr Michael Eason, profesor chorób zakaźnych w Northwestern Feinberg School of Medicine. „Niektórym ludziom zajmuje to tygodnie. Niektórym zajmuje to miesiące. Jednak w rzadkich przypadkach może to być paraliż twarzy lub trwała utrata słuchu” – mówili niektórzy.

Leczenie Ramsaya Hunta zwykle obejmuje przyjmowanie leków przeciwwirusowych. Dr Wald powiedział, że niektórym pacjentom można również przepisać steryd. Powiedziała, że ​​fizjoterapia nie jest zwykle zalecana pacjentom, ale nie byłaby szkodliwa.

W swojej wiadomości na Instagramie pan Pepper powiedział, że w ramach leczenia wykonywał ćwiczenia twarzy. Powiedział: „Muszę trochę odpocząć, żebym mógł wrócić do miejsca, w którym powinna być”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.