Czy można obalić Putina? Rosyjski przywódca starał się zapobiec zamachowi stanu

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłasza przemówienie podczas koncertu z okazji ósmej rocznicy aneksji Krymu na stadionie Łużniki w Moskwie, 18 marca 2022 r.

Siergiej Jan | Sputnik | Reuters

Jeśli jego reputacja nie była wystarczająco zła przed niesprowokowaną rosyjską inwazją na Ukrainę, Prezydent Władimir Putin Obecnie jest powszechnie postrzegany jako niestabilny, nierzetelny i niegodny zaufania – to najszczersze opisy przywódcy, który nakazał i nadzorował gwałtowną i destrukcyjną agresję na mniejszego sąsiada Rosji.

Inwazja skłoniła analityków i bliskich obserwatorów Rosji do kwestionowania nie tylko tego, czy Putin miał jakiś kompas moralny, ale także jego poczucia rzeczywistości, strategii geopolitycznej i jego uścisku władzy.

W szczególności wielu ekspertów kwestionuje, czy inwazja na Ukrainę – Co miało niezamierzone konsekwencje dla Rosji, pozostawiając go na krawędzi załamania gospodarczego, a większość społeczności międzynarodowej jednoczy się przeciwko niemu – może odbić się spektakularnie na Putina, narażając go na powstanie w kraju, o niskim poziomie życia lub zamach stanu prowadzony od wewnątrz przez członków jego polityków. przywództwo. i elitarnych biznesmenów.

„Rozwiązanie zaczyna się od nazwania problemu – problemem jest szalony dyktator, który w zasadzie oderwał się od rzeczywistości na ponad 20 lat u władzy, który jest całkowicie urojony i gotowy zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zdestabilizować porządek świata” – powiedział Władimir Miłow. , rosyjski polityk opozycji i były wiceminister energetyki, który obecnie mieszka na Litwie, powiedział w środę CNBC. CNBC zażądało odpowiedzi na uwagi Kremla i czeka na odpowiedź.

Prezydent USA Joe Biden był w ten weekend w gorącej wodzie Sugerowanie, że Putin „nie może pozostać u władzy” w Rosjia Biały Dom później wycofał te komentarze, twierdząc, że nie popiera zmiany reżimu.

Milov bronił Bidena, mówiąc, że powiedział tylko to, co wszyscy myśleli. „Zachodni przywódcy w końcu nazwali problem tym, czym jest, że Putin jest stale u władzy i jest to główne wyzwanie dla pokoju, dobrobytu i stabilności na świecie”.

zmiana reżimu?

Putin jest powszechnie postrzegany jako czerpiący swoją władzę z ochrony i wzbogacania elity biznesowej, a także z prześladowania rosyjskiej opozycji politycznej, wśród której jest najwybitniejsza postać Aleksieja Nawalnego, który został uwięziony za, powszechnie uważane za sfabrykowane oskarżenia. .

Mówi się też, że Putin otoczony jest przez „siłowików” lub „silowików”, którzy byli jego kolegami w KGB (poprzedniczce FSB, rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa) lub wywodzą się ze służb wojskowych i służb bezpieczeństwa, takich jak GRU. (Foreign Military Intelligence Agency) lub FSO – Protective Service Federal, federalna agencja rządowa, która, jak się uważa, ma około 50 000 osób odpowiedzialnych za ochronę najwyższych urzędników państwowych, z których najwyższym jest prezydent.

W skład FSO wchodzi rosyjska Służba Bezpieczeństwa Prezydenta, która reprezentuje bezpieczeństwo osobiste prezydenta. FSO podobno jest odpowiedzialne za bezpieczne przejście worka nuklearnego – specjalnie wyposażonego worka używanego do użycia broni nuklearnej.

Jeśli chodzi o wewnętrzny zamach stanu, Miłow powiedział, że ważne jest, aby „nie żywić wobec niego różowych nadziei”, ponieważ bardzo trudno byłoby pokonać bariery, które Putin zbudował, aby uchronić się przed zamachem.

„To różni się od ery sowieckiej, kiedy mieliśmy mniej lub bardziej prawowite ciało kierownicze, takie jak Politbiuro, które mogło usunąć sekretarza generalnego. Już tego nie mamy, on jest tylko prezydentem w kompletnej próżni”.

Zauważył, że każdy, kto jest na tyle odważny, by spróbować oskarżyć Putina, musiałby jakoś „udowodnić, że wszyscy muszą słuchać jego poleceń”. Po drugie, Miłow powiedział, że „służby bezpieczeństwa monitorują wszystkich przez całą dobę, siedem dni w tygodniu” i że każda grupa urzędników „nawet jeśli zbierze dwie lub trzy osoby” będzie podejrzana i zostanie natychmiast zgłoszona.

Miłow zauważył, że chociaż stosunki między różnymi strukturami wojskowymi, paramilitarnymi i bezpieczeństwa były bardzo napięte, „Putin ma swoje własne stosunki”. 50 000 ochroniarzy Nie jest zarządzany przez nikogo, ale zawiera również połączenia, więc nie można go odciąć”.

Melinda Harring, zastępca dyrektora Centrum Eurazji Rady Atlantyckiej, powiedziała w środę CNBC, że bardzo trudno jest ocenić nastroje w wewnętrznym kręgu Putina i na wyższych szczeblach wojskowych.

„To jest zamknięty system polityczny, Władimir Putin jest paranoikiem, bardzo opanowany, nie wiemy, co myślą ludzie – zdarzały się rzeczy, które nas wszystkich zaskoczyły – brakuje paliwa, morale niskie, Rosjanie są Nie są gotowi i nie grają w grę A, ale pomysł, że dojdzie do przewrotu pałacowego i wojska rosyjskie obalą Putina?

Możliwość rewolucji, chyba że…

Wyeliminowanie Putina przez członków służb bezpieczeństwa i/lub wojska pozostaje mało prawdopodobne, ale analitycy zauważają, że nie można wykluczyć, że cios gospodarczy spowodowany międzynarodowymi sankcjami stanie się zbyt duży dla wielu Rosjan.

Jeśli tak się stanie, Henry Roma, dyrektor ds. globalnych badań makro w Eurasia Group, wraz ze swoim zespołem napisali we wtorek w nocie: „Zakładamy, że stanie się to z powodu urazy z powodu prześladowania Putina w sprawie przegranej wojny oraz izolacji politycznej i gospodarczej. wynikające z sankcji”.

Wskazywali na możliwość oczekiwania obalenia Putina w dwóch scenariuszach:

Pierwsza, w sytuacji, gdy konflikt osiąga stan niepewnego impasu, z ciągłymi zaciętymi walkami, ale ograniczonymi zmianami w regionie. W tym scenariuszu Rosja sprawowałaby „słabą kontrolę” nad większością południowo-wschodniej Ukrainy oraz częściami środkowej i północno-wschodniej Ukrainy i choć negocjacje z Ukrainą w sprawie porozumienia pokojowego poczyniłyby pewne postępy, nie przyniosłyby rozwiązania dyplomatycznego, a sankcje nasiliłyby się.

W drugim scenariuszu pozycja Putina może być coraz słabsza, jeśli nakaże on eskalację konfliktu, w którym siły rosyjskie atakują Kijów i próbują sprawować szerszą i bardziej asertywną kontrolę nad wschodnią Ukrainą. W tym scenariuszu eskalują sankcje i wsparcie Zachodu dla ukraińskiej armii [and there are] szerszych konsekwencji makroekonomicznych, zwłaszcza w Europie”. Analitycy zauważyli, że w tym scenariuszu może nastąpić także bezpośrednia walka powietrzna między NATO a Rosją nad granicami Ukrainy.

W obu scenariuszach obalenie Putina może nastąpić, jeśli rosyjskie elity będą przekonane, że „Putin ryzykuje katastrofą dla Rosji i dla nich osobiście”.

Reputacja Putina jest w strzępach

Powszechnie uważa się, że Rosja oczekiwała łatwego zwycięstwa, gdy dokonała inwazji na Ukrainę. Ale konflikt, wkraczający teraz w piąty tydzień, był niczym innym jak bagnem sił rosyjskich w wielu częściach kraju.

Choć wydaje się, że siły rosyjskie są gotowe do zajęcia południowego miasta portowego Mariupol, które było oblegane od tygodni i zaciekle bronione przez ukraińskich bojowników, do tej pory Rosja zdobyła tylko Chersoń i jej uścisk jest chwiejny. Tam, podobnie jak gdzie indziej, siły ukraińskie rozpoczęły kontrataki, aby odeprzeć siły rosyjskie w znaczącej walce, która osłabiła siłę roboczą i potencjał militarny Rosji.

Obecnie spekuluje się, że Rosja mogłaby dążyć do zawarcia umowy o zachowaniu twarzy z Ukrainą i być w stanie odnieść swego rodzaju zwycięstwo w kraju, gdzie zakrojona na szeroką skalę okupacja Ukrainy i zmiana reżimu w Kijowie wydają się niemożliwymi do osiągnięcia.

Widok przedstawia konwój pancerny sił prorosyjskich w kontekście konfliktu ukraińsko-rosyjskiego na drodze prowadzącej do oblężonego południowego miasta portowego Mariupol na Ukrainie 28 marca 2022 r.

Aleksander Armoszenko | Reuters

„Wizerunek Putina jako geniusza taktycznego/strategicznego jest w strzępach”, powiedział Timothy Ash, starszy analityk rynków wschodzących w BlueBay Asset Management, w komentarzach we wtorek w e-mailu.

W okresie poprzedzającym wojnę głównym argumentem Kremla, który wyjaśniał, dlaczego nie pojechali na wojnę na Ukrainę, było to, że nie byli aż tak głupi, żeby robić dokładnie to, czego chcieli Amerykanie, i zostali wciągnięci w wojna na Ukrainie, na wzór tych amerykańskich zarobków w Iraku. I Afganistanie. Zgadnij co, Putin był naprawdę taki głupi. I jeszcze głupszy, chociaż zna niebezpieczeństwa, nadal to robi.

Sposób, w jaki Rosja prowadziła tę wojnę, rozpoczynając niesprowokowany atak na suwerenny kraj i masowe bombardowania miast i celów cywilnych, uczynił Rosję i Putina „międzynarodowymi pariasami i prawdopodobnie będzie trwał przez długi czas” – powiedział Ash.

„Uszkodzenie reputacji było ogromne” – zauważył.

READ  Wyłącznie: chiński Sinopec wstrzymuje rosyjskie projekty, Pekin obawia się sankcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.