Departament Sprawiedliwości ma zamiar wykonać karę śmierci wobec Peytona Gendrona, który zastrzelił zabójcę w supermarkecie w Buffalo

Peyton Gendron, wówczas 19-letnia, która w maju 2022 r. zabiła 10 osób w strzelaninie na tle rasistowskim w supermarkecie Topps w Buffalo w stanie Nowy Jork, zostanie skazana na śmierć – oświadczył Departament Sprawiedliwości w piątkowym pozwie złożonym w sądzie.

„Stany Zjednoczone uważają, że okoliczności wymienione w punktach 11–20 aktu oskarżenia, w przypadku skazania, uzasadniają karę śmierci” – czytamy w zgłoszeniu.

Adwokaci Gendrona mówili już wcześniej, że rozważą przyznanie się do zarzutów federalnych, jeśli kara śmierci nie będzie brana pod uwagę.

W zgłoszeniu prokuratorzy federalni przedstawili powody, dla których uważają, że kara śmierci powinna zostać nałożona, mówiąc: „Gendron celowo zabił Robertę Drury, Pearl Young, Hayward Patterson, Ruth Whitfield, Celestine Chaney, Aarona W. Saltera Jr., Andre Magniela, Marcusa Morrison., Catherine Massey i Geraldine Daly.”

Departament Sprawiedliwości powołał się na umyślne uszkodzenie ciała Gendrona, umyślny udział w czynu skutkującym śmiercią oraz rażący rasizm w związku ze strzelaniną.

„Uprzedzenia, nienawiść i pogarda Paytona Gendrona wobec Czarnych oraz jego wrogość wobec Czarnych odegrały pewną rolę” – czytamy w zgłoszeniu.

W lipcu 2022 r. federalna wielka ława przysięgłych wydała 27 aktów oskarżenia przeciwko Gendronowi, oskarżając Matthew Sheparda i Jamesa Byrda Jr. o 14 naruszeń ustawy o zapobieganiu przestępstwom z nienawiści: „10 przestępstw z nienawiści skutkujących śmiercią, trzy przestępstwa z nienawiści obejmujące usiłowanie zabójstwa trzy osoby, a w raporcie „A Hat Crime” zarzucono, że Gendron próbował zabić dodatkowych czarnych ludzi w sklepie spożywczym Dobbs i w jego pobliżu” – wynika z oświadczenia Departamentu Sprawiedliwości. Zarejestrowano przeciwko niemu 13 spraw o rozstrzelanie.

READ  Czarny mężczyzna oczekujący na przeszczep nerki obwinia rasizm

Jak wynika ze skargi, Gendron kierował się rasistowskim, skrajnie prawicowym spiskiem znanym jako teoria alternatywna i chciał „zachęcać innych do popełniania podobnych ataków”. Na broni użytej podczas strzelaniny widniały napisy „oto twoje odszkodowanie” i „duża zmiana”.

Podczas swojej kadencji Garland prowadził dwie sprawy dotyczące kary śmierci – jedną przeciwko Syfullo Saipowowi, który w październiku 2017 r. zabił ciężarówką na ścieżce rowerowej na Manhattanie, a drugą przeciwko Robertowi Bowersowi, który zabił 11 osób w strzelaninie do drzewa w Pittsburghu w Life Synagogue w październiku 2018 r. Ława przysięgłych zdecydowała się nie skazywać Saibo na śmierć, a Bowers otrzymał karę śmierci.

Obie sprawy zostały jednak przeniesione z poprzedniej administracji, a w lipcu 2021 r. Garland nałożyła moratorium na wykonywanie kary śmierci. Zakaz pozostaje ten sam.

Decyzja o żądaniu kary śmierci była następstwem ponad rocznych obrad w środowisku sędziowskim. Podczas poprzednich wystąpień publicznych Garland otwarcie wyrażał swoje obawy dotyczące kary śmierci, a prezydent Joe Biden prowadził kampanię na rzecz jej formalnego zniesienia na szczeblu federalnym. Jednak wobec braku formalnej polityki ustalonej przez administrację Bidena urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości debatowali nad określeniem „najgorszego” progu, ponieważ przy zalecaniu kary śmierci nienawiść jest właściwa w najbardziej rażących przypadkach. – Podżeganie do masowych aktów terroryzmu.

Członkowie rodzin ofiar powiedzieli, że w piątek spotkali się z prokuratorami, gdzie dowiedzieli się, że Departament Sprawiedliwości domagał się kary śmierci.

Mark Daly, syn ofiary strzelaniny Geraldine Daly, powiedział reporterom, że choć jego zdaniem Gendron „nie będzie miał nic przeciwko”, jeśli zostanie skazany na śmierć, decyzja ta zadowoliła niewielu.

READ  Akcje rosną w związku z porozumieniem w sprawie limitu zadłużenia USA, ale Chiny ciągną dalej

„W moim przypadku wolałbym coś gorszego” – powiedział Mark Daly przed sądem federalnym w Buffalo. „Chcę, żeby był torturowany, chcę, żeby cierpiał, chcę, żeby doświadczył wszystkiego, co kiedykolwiek kochał. Chcę, żeby przyjaciele i rodzina, których pragnął, cierpieli. Chcę, żeby przytrafiła mu się najgorsza rzecz, jaką mogę sobie wyobrazić”.

„Jeśli o mnie chodzi, myślę, że wyjdzie z celi śmierci, ponieważ nie zaznał takiego cierpienia, jakiego chcę” – kontynuował. „Dopóki żyję, niezależnie od tego, czy Bóg da mi 20, 30 czy 60 lat, chcę widzieć, jak cierpi”.

Wayne Jones powiedział, że jego matka, Celestine Chaney, która zginęła w ataku, nie jest zwolennikiem domagania się kary śmierci.

„Chciałem, żeby cierpiał tak samo jak my” – Jones powiedział ABC News. „Ale wiem, że w naszej grupie są ludzie, którzy nie chcą niczego więcej niż śmierci”.

Gendron został skazany w lutym 2023 r. na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia na podstawie zarzutów państwowych po przyznaniu się do 15 zarzutów, w tym krajowego terroryzmu motywowanego nienawiścią, morderstwa i usiłowania zabójstwa.

Sędzia sądu hrabstwa Erie, Susan Eagan, 14 maja 2022 r. skazała każdą z 10 ofiar, które zabił na Topps Market, na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia i 25 lat każdej z trzech postrzelonych i rannych osób.

Podczas przesłuchania w sprawie wyroku Gendron krótko przeprosił, stwierdzając, że „bardzo mu przykro z powodu całego bólu”, jaki spowodował „z powodu kradzieży życia twoich bliskich”.

„Tego dnia zrobiłem okropną rzecz. Strzelałem do ludzi, bo byli czarni” – powiedział Gendron.

Bill Hutchinson z ABC News przyczynił się do powstania tego raportu.

To rozwijająca się historia. Sprawdź aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *