DSMC tnie nakłady na opóźnienia w sprzęcie, problemy związane z popytem; Zachowaj ostrożność w perspektywie

  • Zysk za III kwartał w wysokości 280,9 mld T$ vs. 265,64 mld T USD zdaniem analityka
  • Przychody w III kwartale wzrosły o 36% rok do roku do 20,23 mld USD
  • Przychody w IV kwartale wzrosły o 29% do 19,9-20,7 mld USD

TAIPEI, 13 października (Reuters) – producent chipów TSMC z Tajwanu (2330.TW) Obcięła roczny budżet inwestycyjny o co najmniej 10% do 2022 r. i zwróciła uwagę na większą niż zwykle ostrożność w odniesieniu do nadchodzącego popytu, wskazując wyzwania związane z rosnącymi kosztami inflacyjnymi i przewidując załamanie chipów w przyszłym roku.

Dyrektor generalny TSMC CC Wei powiedział w czwartek, że otrzymał roczne zezwolenie obejmujące swoją fabrykę w Nanjing w Chinach w odpowiedzi na niedawne ograniczenia eksportowe USA mające na celu osłabienie postępu Chin w produkcji zaawansowanych chipów.

Chociaż oczekuje się, że Waszyngton będzie chronił niektóre zagraniczne firmy działające w Chinach, nowe przepisy wymagają od firm, które chcą dostarczać zaawansowany sprzęt chińskim producentom chipów, uzyskania licencji od Departamentu Handlu USA.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„W oparciu o nasze wstępne odczyty i opinie klientów, nowe przepisy ustalają próg kontroli na bardzo wysokim poziomie specyfikacji, używanym głównie w zastosowaniach sztucznej inteligencji lub superkomputerów. Tak więc nasza wstępna ocena jest taka, że ​​wpływ na TSMC jest niski i możliwy do opanowania” – powiedział Wei. .

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (DSMC), największy na świecie producent chipów kontraktowych, produkuje większość swoich chipów na Tajwanie.

Po odnotowaniu 80% wzrostu zysku za trzeci kwartał, najsilniejszego wzrostu od dwóch lat, TSMC powiedziało, że jest bardziej konserwatywne w planowaniu inwestycji na 2023 rok.

„Spodziewamy się, że branża półprzewodników spadnie w 2023 r., ale DSMC nie jest odporne” – powiedział Wei w rozmowie z mediami.

READ  Związek zawodowy Starbucks strajkuje w ponad 100 lokalizacjach w Dzień Czerwonego Pucharu

Dominacja TSMC w tworzeniu jednych z najbardziej zaawansowanych chipów na świecie dla klientów z najwyższej półki, takich jak Apple Inc (AAPL.O) i Qualcomm Inc (QCOM.O) To uratowało go przed upadkiem oflagowanym przez producentów chipów, w tym AMD (AMD.O) i Micron Technology Inc (MU.O).

Komentarz tajwańskiej firmy w czwartek był zgodny z obawami branży w ciągu dziesięcioleci wysokiej inflacji, rosnących stóp procentowych i blokad COVID-19 w Chinach, które uciskały rynek elektroniki użytkowej.

Opóźnienia instrumentów

TSMC, najcenniejsza spółka giełdowa w Azji, obniżyła nakłady inwestycyjne (capex) do około 36 miliardów dolarów w 2022 roku. W lipcu firma poinformowała, że ​​jej poprzednie prognozy dotyczące nakładów inwestycyjnych zostaną ostatecznie obniżone z 40 do 44 miliardów dolarów w tym roku, a opóźnienia w dostawie niektórych urządzeń do produkcji chipów przesuną niektóre koszty na przyszły rok.

„Połowa zmiany jest spowodowana poprawą wydajności, a druga połowa wynika z ciągłych wyzwań związanych z dostawami sprzętu w oparciu o obecną średnioterminową perspektywę”, powiedział dyrektor finansowy Wendell Huang w rozmowie z mediami.

W czwartym kwartale TSMC prognozuje wzrost przychodów o 29% do od 19,9 mld do 20,7 mld USD w porównaniu z 15,74 mld USD rok wcześniej.

Firma stwierdziła, że ​​jej centrum danych i działalność motoryzacyjna są obecnie stabilne, a jej działalność ogólnie pozostaje bardziej odporna niż inne.

„Mówimy, że rok 2023 jest nadal rokiem wzrostu dla DSMC, a cała branża zwolni” – powiedział Wei.

TSMC powiedział w lipcu, że dostrzega niewielki wpływ obecnego cyklu spowolnienia w sektorze, ponieważ firmy kupowały wysokowydajne chipy obliczeniowe używane w sieciach 5G i centrach danych, a długoterminowy popyt na ich chipy był „solidny”. , a także zwiększone wykorzystanie chipów w gadżetach i pojazdach.

Zysk netto za trzeci kwartał zakończony wrześniem wzrósł do 280,9 mld T$ (8,81 mld USD), w porównaniu ze średnią 21 szacunków analityków na 265,64 mld T USD zebranych przez Refinitiv.

READ  Powodzie w Kentucky zabijają co najmniej 16 osób, gubernator ostrzega, że ​​liczba ofiar „może być znacznie wyższa”

Przychody za kwartał wzrosły o 36% do 20,23 mld USD, w porównaniu z wcześniej szacowanym przedziałem TSMC od 19,8 mld do 20,6 mld USD. Chiny odnotowały 8% wzrost przychodów w trzecim kwartale, w porównaniu z 13% w drugim kwartale.

Akcje TSMC spadły w tym roku o prawie 36%, co daje wartość rynkową 323,7 miliarda dolarów. Akcje spadły w czwartek o 0,6%, w porównaniu z 2,1% spadkiem indeksu porównawczego. (.TWII).

(1 USD = 31,8870 dolarów tajwańskich)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Bena Blancharda i Sarah Wu; Napisane przez Sayantani Ghosh; Montaż przez Christiana Schmollingera, Edmonda Clamana i Any Nicolasi da Costa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.