Duże rakiety do zestrzelenia dużych rosyjskich samolotów

według Ukraiński magazyn prawdaPocisk użyty przez ukraińskie siły powietrzne do zestrzelenia w piątek rzadkiego rosyjskiego samolotu radarowego A-50 nie był wyprodukowanym w USA Patriotem, jak zakładało wielu obserwatorów.

Nie, mówi się, że jest to dawny radziecki pocisk 5V28: rakietowy element systemu obrony powietrznej S-200.

Z perspektywy czasu powinno być oczywiste, że coś innego niż rakieta Patriot zestrzeliło A-50. Ociężały samolot radarowy znajdował się około 200 km od linii frontu na południu Ukrainy, kiedy spadł na ziemię. Podczas gdy rakiety Patriot mają zazwyczaj zasięg zaledwie 150 km, S-200 może razić cele oddalone o 250 km lub dalej.

Wiedzieliśmy już, że Ukraińcy reaktywowali część swoich starych baterii S-200.Z 16 samolotów, które radzieckie siły powietrzne utrzymywały na terenie całej Ukrainy– Ponieważ strzelali do celów naziemnych na okupowanej Ukrainie, a nawet w samej Rosji.

Nie wiedzieliśmy, że Ukraińcy strzelali do nich brutalnymi rakietami pneumatyczny Cele do tego tygodnia.

Ale ewolucja ma sens. S-200 nie jest najcelniejszym systemem obrony powietrznej na świecie. Jest zdecydowanie mniej dokładny niż Patriot. Ale to, czego S-200 brakuje w wszechstronności, nadrabia czystą mocą.

Ośmiotonowa rakieta 5V28 „to duża rakieta z naprawdę ciężką i ogromną przestrzenią poszukiwań”. książki Trent Telenko, były audytor jakości w amerykańskiej Agencji Zarządzania Kontraktami Obronnymi. 5V28 ma potężną głowicę bojową o masie 500 funtów.

Związek Radziecki opracował system S-200 na początku lat sześćdziesiątych XX wieku specjalnie do atakowania ciężkich bombowców Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Wreszcie Ukraina zaprzestała używania dinozaurów do obrony powietrznej ponad dziesięć lat temu ze względu na ich względną masę: są ciężkie, nieporęczne i trudne w transporcie, a także wysokie koszty ich opracowania.

Ale uaktualnij On był Na stole. Przed obecną szerszą wojną rząd ukraiński rozważał reaktywację niektórych systemów S-200 i doposażenie ich w ten sam nowy model opracowany przez ukraiński przemysł dla mniejszego systemu obrony powietrznej S-125.

Biorąc pod uwagę dość dobrą celność odnowionych ukraińskich rakiet S-200 w roli ziemia-ziemia, istnieje duża szansa, że ​​inżynierowie z Kijowa zainstalują w 5V28 lepszą głowicę poszukującą: nową głowicę do S-125 lub inną Model. Pytaniem otwartym jest, czy ten sam badacz mógłby działać w roli ziemia-powietrze.

Tak czy inaczej, piątkowe zestrzelenie samolotu oznaczało powrót do klasycznego modelu rakiety, który Sowieci zaprojektowali specjalnie do niszczenia dużych, powolnych samolotów. A-50 jest po prostu duży i powolny.

A teraz pytanie za miliard dolarów: ile 5V28 zostało na Ukrainie? Ukraińskie Siły Powietrzne mogły mieć setki, a nawet tysiąc rakiet, kiedy ostatni raz wyłączały system S-200 z eksploatacji około 2013 roku.

Ale duże, wypełnione chemikaliami rakiety nie działają wiecznie. Możliwe jest zatem, że Ukraińcy pozyskali nowe partie rakiet 5V28 od swoich sojuszników, którzy nadal użytkują system S-200. Może Polacy. Albo nawet Bułgarzy.

Chodź za mną Świergot. spłacać Dla mnie strona internetowa Lub inne moje prace Tutaj. Wyślij mi bezpieczną wskazówkę.

READ  Biden przybywa do Korei Południowej z pierwszym przystankiem w Samsung

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *