Dyrektor generalny Nvidii twierdzi, że postęp technologiczny pozwoli utrzymać koszty sztucznej inteligencji pod kontrolą

(Bloomberg) — Dyrektor generalny Nvidia Corp., Jensen Huang, spodziewa się, że postęp w informatyce w ciągu najbliższych kilku lat utrzyma koszty rozwoju sztucznej inteligencji znacznie poniżej 7 bilionów dolarów, na które podobno zbiera fundusze Sam Altman.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

„Nie można zakładać, że kupisz więcej komputerów. Trzeba także założyć, że komputery będą coraz szybsze, więc łączna ilość, której potrzebujesz, nie będzie aż tak duża. ” Firma 60-latka produkuje najbardziej poszukiwanych akceleratorów sztucznej inteligencji i jest przekonany, że branża to zrobi. Chipy obniżą koszty sztucznej inteligencji, ponieważ te części są produkowane „coraz szybciej, i szybciej”.

Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang.  (Bloomberg)

Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang. (Bloomberg)

Huang odpowiadał na raport opublikowany w The Wall Street Journal, że dyrektor generalny OpenAI Sam Altman stara się zebrać 7 bilionów dolarów od inwestorów na Bliskim Wschodzie, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na inicjatywę dotyczącą półprzewodników, która ma zasilać projekty sztucznej inteligencji, które mogłyby konkurować z Nvidią.

Dzięki niekwestionowanej pozycji lidera w dziedzinie chipów szkoleniowych AI wartość rynkowa Nvidii wzrosła do ponad 1,7 biliona dolarów, a majątek osobisty Huanga wzrósł kilkakrotnie. Altman i inni twórcy sztucznej inteligencji szukają sposobów na dywersyfikację swoich opcji sprzętowych, w tym poprzez badanie własnych projektów tworzenia chipów.

Dwóch wiodących na świecie kontraktowych producentów chipów, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company i Samsung Electronics, co roku przeznaczają na inwestycje ponad 30 miliardów dolarów, aby wyprzedzić potencjalnych konkurentów. Aby Altman miał realną szansę na dokonanie zmian w ich postępie, będzie musiał hojnie wydać środki na badania i rozwój, infrastrukturę i fachowy personel, ale zdaniem Hwanga lepsze i bardziej opłacalne chipy sprawią, że stanie się to niepotrzebne.

Jednak dyrektor generalny Nvidii nie widzi w najbliższym czasie końca wzrostu wydatków na sztuczną inteligencję. W swoich uwagach Huang oszacował, że globalny koszt centrów danych opartych na sztucznej inteligencji podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat.

READ  Firma Anchor Brewing Company z San Francisco poinformowała, że ​​zakończyła działalność

„Jesteśmy na początku nowej ery. Zainstalowana baza danych jest warta około biliona dolarów. W ciągu najbliższych czterech lub pięciu lat będziemy mieli centra danych warte 2 biliony dolarów, w których będzie można uruchamiać oprogramowanie na całym świecie” on dodał.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *