Diamondback Energy zgadza się kupić Endeavour w ramach amerykańskiej transakcji naftowej o wartości 26 miliardów dolarów

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Diamondback Energy zgodził się kupić Endeavour Energy Resources za kwotę 26 miliardów dolarów, pokonując ConocoPhilips w wyścigu o pozycję najbardziej pożądanego prywatnego producenta ropy w Ameryce.

Ogłoszona w poniedziałek fuzja uczyni Diamondback z siedzibą w Midland jednym z największych graczy w rozległym basenie permskim w Teksasie i największym amerykańskim polu naftowym w Nowym Meksyku.

Diamondback, wyceniany na zaledwie 27 miliardów dolarów, od tygodni konkuruje ze znacznie większym Conoco o zakup producenta ropy łupkowej.

Transakcja ta jest najnowszą z szeregu fuzji i przejęć na dużą skalę na obszarze łupków w USA.

ExxonMobil ogłosił w październiku transakcję o wartości 60 miliardów dolarów na zakup Pioneer Natural Resources, największej firmy w permie. Wkrótce potem Chevron ogłosił przejęcie spółki Hess za 53 miliardy dolarów, która jest właścicielem aktywów w złożach Bakken w Północnej Dakocie i udziałów w największym odkryciu ropy ostatniej dekady u wybrzeży Gujany w Ameryce Południowej.

W zeszłym miesiącu Chesapeake Energy zgodziła się kupić Southwest Energy za 7,4 miliarda dolarów, aby stworzyć największego w kraju producenta gazu ziemnego.

Firma Endeavour została założona w 2000 roku przez miliarderkę Wildcat Audrey Stephens, która wyrosła z firmy, którą zbudował w 1979 roku za pomocą jednej platformy. Wraz z CrownRock i Mewbourne Oil wyrósł na jednego z wiodących prywatnych operatorów w kraju.

Firma istnieje na rynku z przerwami od lat, ale żaden nabywca nie zgłosił się, aby zadowolić Stephensa.

Podobnie jak inne prywatne firmy, Endeavour gwałtownie zwiększyła produkcję w ostatnich latach, ponieważ notowani na giełdzie rywale wstrzymywali się ze zwrotem gotówki akcjonariuszom pod presją Wall Street. Pod koniec ubiegłego roku wydobywała około 400 000 baryłek ropy dziennie, czyli więcej niż wiele spółek publicznych.

READ  Nasscar Cup Series w Nashville: Chase Elliott wygrywa Elliott 400 w wyścigu, na który wpływ ma pogoda

Gwałtowny wzrost produkcji prywatnych grup naftowych, takich jak Endeavour, pomógł zwiększyć wydobycie w USA do rekordowego poziomu. W listopadzie wypompowano 13,3 miliona baryłek ropy dziennie, więcej niż w jakimkolwiek kraju w historii w ostatnim miesiącu, dla którego dostępne są dane Agencji Informacji Energetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *