Emerytowany czterogwiazdkowy admirał marynarki wojennej Robert B. Burke został aresztowany w ramach programu przekupstwa

Były drugi najwyższy rangą oficer marynarki wojennej i dowódca sił morskich na Europę i Afrykę został aresztowany w piątek pod federalnymi zarzutami o przekupstwo za rzekome oferowanie firmie kontraktu na wyłączność w zamian za 500 000 dolarów rocznie w postaci pracy i akcji za pośrednictwem 2021. opcji, ogłosił Departament Sprawiedliwości.

Emerytowany czterogwiazdkowy adm. z Coconut Creek na Florydzie. Roberta B. Burke (62 l.) ma szansę zostać drugim amerykańskim admirałem skazanym po aresztowaniu za przestępstwo federalne podczas pełnienia czynnej służby. W czwartek zwrócono pięć zarzutów W Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.

Prokuratorzy ogłosili, że Burke został aresztowany wraz z Yongchulem „Charlie” Kimem (50 l.) i Megan Messenger (47 l.), założycielami Next Jump, nowojorskiej firmy świadczącej usługi technologiczne.

Wszystkim trzem postawiono zarzuty przekupstwa i spisku w celu przekupstwa, za co grozi im do 20 lat więzienia. Burke’owi postawiono dodatkowe zarzuty dotyczące czynów mających wpływ na osobiste interesy finansowe i zatajanie istotnych faktów, zagrożone karą do 30 lat.

W wywiadzie adwokat Burke’a, Tim Parladore, powiedział: „Zaprzecza tym zarzutom. Zamierzamy stanąć przed sądem i spodziewamy się, że zostanie uznany za niewinnego” – dodał, że „nie ma żadnego związku pomiędzy tą umową a tą pracą .”

Chociaż w akcie oskarżenia nie wymieniono nazwy firmy, jej opis pasuje do Next Jump, nowojorskiej firmy, której strona internetowa identyfikuje Kim i Messengera jako jej założycieli około 30 lat temu oraz jej obecnych współzarządców. Firma wymienia US Navy jako klienta Burke ogłosił w mediach społecznościowych, że dołączył do Next Jump w październiku 2022 rZgodność z momentem postawienia zarzutów zawartych w akcie oskarżenia.

Nie udało się od razu skontaktować z Kimem i Messengerem, a w aktach sądowych na Manhattanie nie wskazano od razu prawników dla nich. Next Jump nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

READ  The Weeknd przegrywa, odwołuje koncert na stadionie po trzech piosenkach - termin

W oświadczeniu federalne organy ścigania i urzędnicy wojskowi stwierdzili, że zarzuty podkreślają zaangażowanie w „eliminowanie oszustw” w przemyśle obronnym.

„Jak zarzuca się w akcie oskarżenia, admirał Burke wykorzystywał swój urząd publiczny i czterogwiazdkowy status do celów osobistych” – powiedział prokurator USA Matthew M. – powiedział Graves. „Prawo nie czyni wyjątku dla admirałów ani głównych urzędników administracyjnych. … Kiedy, tak jak w tym przypadku, wyżsi urzędnicy rządowi i kadra kierownicza wyższego szczebla są rzekomo zaangażowani w korupcję, sprawa jest bardzo pilna.

Przed przejściem na emeryturę w 2022 r. Burke nadzorował większość operacji morskich w Europie, Rosji i Afryce. W Portage w stanie Michigan Burke będzie 40. zastępcą szefa operacji morskich od czerwca 2019 r. do czerwca 2020 r. i będzie pełnił funkcję nr. Służył także jako 2. oficer. Zastąpił emerytowanego adm. Williama MoranaMający objąć stanowisko najwyższego oficera Marynarki Wojennej w sierpniu 2019 r., przytoczył romans, który miał z podwładną oskarżoną o niewłaściwe zachowanie wobec oficerek, zanim nieoczekiwanie przeszedł na emeryturę.

Biografia Burke’a Navy stwierdza, że ​​był on z wykształcenia inżynierem elektrykiem i służył na kilku stanowiskach na całym świecie na łodzi podwodnej. Kiedy zaczęły się wydarzenia opisane w akcie oskarżenia, był szefem operacji morskich odpowiedzialnym za siłę roboczą, personel, szkolenie i edukację.

Według rządu Kim i Messenger byli współzałożycielami przedsiębiorstwa o nazwie w akcie oskarżenia „Firma A”, która od sierpnia 2018 r. do lipca 2019 r. zapewniała pilotażowy program szkolenia załogi dla małej floty marynarzy. Szef Sztabu Marynarki Wojennej, ale jeszcze w tym samym roku Marynarka Wojenna rozwiązała kontrakt z firmą, i asystent Burke’a w listopadzie Jak wynika z 16-stronicowego aktu oskarżenia, zastępca szefa operacji morskich nakazał mu zaprzestać dalszych kontaktów ze względu na „zbliżające się działania kontraktowe”.

Jednak Kim i Messenger podobno spotkali się z Burke’iem w Waszyngtonie w lipcu 2021 r., aby ożywić działalność morską firmy, a Burke zgodził się wykorzystać swój czterogwiazdkowy stopień admirała do zawarcia umowy na wyłączność z Kompanią A w zamian za przyszłą pracę. Federalni śledczy twierdzą, że Burke rzekomo zgodził się wpłynąć na innych urzędników, aby przyznali Kompanii A kolejny kontrakt na wyszkolenie większości marynarki wojennej, co Kim wycenił na „trzycyfrowe miliony”.

READ  Broncos kontra Jaguary zdobywają punkty, na wynos: Denver przeskakuje czteromeczowy poślizg obok Jacksonville w Londynie

Według śledczych rządowych Burke nakazał swoim pracownikom przyznanie firmie w grudniu 2021 r. kontraktu o wartości 355 000 dolarów na przeszkolenie pod jego dowództwem personelu we Włoszech i Hiszpanii. On też Zachęcał firmę do nieudanej próby przekonania innego starszego admirała do przyznania kolejnego kontraktu. Burke rzekomo składał marynarce fałszywe oświadczenia, aby sprawiać wrażenie, że nie odgrywał żadnej roli w przyznaniu kontraktu, oraz aby wskazać, że jego rozmowy w sprawie zatrudnienia rozpoczęły się kilka miesięcy po przyznaniu kontraktu – podają urzędnicy federalni.

Burke rozpoczął pracę w firmie A w październiku 2022 r., z roczną pensją początkową w wysokości 500 000 dolarów i przyznaniem 100 000 opcji na akcje – twierdzi rząd. W tym samym miesiącu NextJump ogłosił na Twitterze, że Burke został starszym partnerem w firmie. Parladore powiedział, że opuści firmę na początku 2023 roku.

Prawnik Burke’a odrzucił harmonogram zaproponowany przez rząd, twierdząc, że „przesunie on ofertę pracy na spotkanie w lipcu 2021 r., aby dopasować ją do harmonogramu Quid Pro Co”. „Prawda jest taka, że ​​wówczas nie przyjęto żadnej pracy. Było to znacznie później” – powiedział Parladore. Dodał: „Czy naprawdę ma sens oferowanie pracy za 500 000 dolarów w zamian za kontrakt za 350 000 dolarów?”.

Tylko jeden admirał Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych został uznany za winnego przestępstwa federalnego podczas pełnienia czynnej służby; Kontraadm. W 2017 r. Robert Guillebew został skazany na 18 miesięcy więzienia za okłamywanie agentów federalnych w ramach najgorszego skandalu korupcyjnego w historii marynarki wojennej z udziałem zhańbionego kontrahenta z branży obronnej Leonarda „Grubego Leonarda” Francisa.

Jednakże sposób, w jaki Departament Sprawiedliwości prowadził proces Francisa, przykuł uwagę, ponieważ obrońcy oskarżali prokuratorów o opieranie się na fałszywych dowodach i zatajanie informacji korzystnych dla obrony. Dwa tygodnie temu amerykańscy prokuratorzy starali się o wycofanie zarzutów karnych postawionych pięciu oskarżonym i stwierdzili, że trwająca analiza 34 spraw, w tym 29 dotyczących przestępstw, może mieć wpływ na dwa tuziny kolejnych spraw.

READ  ZIMOWA BURZA: Śnieg i przenikliwe zimno na Środkowym Zachodzie i Północnym Wschodzie w piątek

Parladore powiedział, że nie ma prawdziwego związku między sprawą Burke’a a śledztwem w sprawie Leonarda, ale uniósł brwi, słysząc następujące po sobie posunięcia związane z głośnymi skandalami w marynarce wojennej, mówiąc: „To dziwny moment, aby oskarżać wysokiego rangą admirała. powiązania z grubym Leonardem zostały całkowicie zerwane z powodu niewłaściwego postępowania Departamentu Sprawiedliwości”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *