Europa najmocniej odczuje globalne spowolnienie – OECD

  • Globalny wzrost odnotował spadek z 3,1% w 2022 r. do 2,2% w 2023 r.
  • Prognozy krajowe są bardzo zróżnicowane, a Wielka Brytania pozostaje w tyle za innymi gospodarkami
  • Wzywa banki centralne do dalszego podnoszenia stóp procentowych

PARIS (Reuters) – Światowa gospodarka musi uniknąć recesji w przyszłym roku, ale najgorszy kryzys energetyczny od lat 70. priorytet dla decydentów. .

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju poinformowała we wtorek, że perspektywy krajowe są bardzo zróżnicowane, chociaż brytyjska gospodarka będzie pozostawać w tyle za głównymi rówieśnikami.

Oczekuje, że globalny wzrost gospodarczy spowolni w tym roku z 3,1% – nieco więcej niż przewidywała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w swojej prognozie z września – do 2,2% w przyszłym roku, po czym przyspieszy do 2,7% w 2024 r.

„Nie spodziewamy się recesji, ale z pewnością spodziewamy się okresu wyraźnej słabości” – powiedział prezes OECD Matthias Kurmann na konferencji prasowej, aby przedstawić najnowsze prognozy gospodarcze organizacji.

OECD stwierdziła, że ​​globalne spowolnienie nieproporcjonalnie szkodzi gospodarkom, a Europa ponosi ciężar, ponieważ wojna Rosji na Ukrainie szkodzi biznesowi i podnosi ceny energii.

Oczekuje, że gospodarka 19 krajów strefy euro wzrośnie w tym roku o 3,3 proc., a następnie zwolni do 0,5 proc. w 2023 r., po czym odbije i wzrośnie o 1,4 proc. w 2024 r. To nieco lepiej niż wrześniowa prognoza OECD, która szacowała wzrost na 3,1 proc. w tym roku i 0,3% w 2023 r.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewidziała w przyszłym roku spadek o 0,3% w regionalnych, ciężkich Niemczech, których gospodarka napędzana przemysłem w dużej mierze opiera się na rosyjskim eksporcie energii – mniej dotkliwy niż spadek o 0,7% oczekiwany we wrześniu.

Zdjęcie przedstawia panoramę niemieckiego miasta Frankfurt, 5 lipca 2022 r. REUTERS/Kai Pfaffenbach/File Photo

Nawet w Europie oczekiwania były różne, ponieważ francuska gospodarka, która jest mniej zależna od rosyjskiego gazu i ropy, ma w przyszłym roku wzrosnąć o 0,6%. Włochy odnotowały wzrost o 0,2%, co oznacza, że ​​prawdopodobnych jest kilka kwartalnych spadków.

READ  Organizacja charytatywna zajmująca się zwierzętami twierdzi, że ponad 100 psów ze schronisk, które przeżyły głód na rozdartej wojną Ukrainie, wyprowadziło się na granicę Polski

Poza strefą euro brytyjska gospodarka skurczyła się w przyszłym roku o 0,4%, ponieważ boryka się z wyższymi stopami procentowymi, rosnącą inflacją i słabszym zaufaniem. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prognozowała wcześniej wzrost o 0,2%.

Grafika Reutera

Gospodarka USA miała się lepiej utrzymać, a wzrost miał spowolnić z 1,8% w tym roku do 0,5% w 2023 r., po czym przyspieszyć do 1,0% w 2024 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewidywała wcześniej wzrost o zaledwie 1,5%. w tym roku w największej gospodarce świata. Jego prognoza na 2023 r. nie uległa zmianie.

Chiny, które nie są członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, były jedną z nielicznych dużych gospodarek, które spodziewają się przyspieszenia wzrostu w przyszłym roku po fali ograniczeń związanych z koronawirusem. Tam wzrost wzrósł z 3,3% w tym roku do 4,6% w 2023 i 4,1% w 2024, w porównaniu z poprzednimi prognozami na poziomie 3,2% w 2022 i 4,7% w 2023.

Wraz z uruchomieniem zaostrzonej polityki pieniężnej i złagodzeniem presji na ceny energii inflacja w krajach OECD spadła z ponad 9% w tym roku do 5,1% w 2024 r.

„Jeśli chodzi o politykę pieniężną, w większości gospodarek rozwiniętych i wielu gospodarkach wschodzących potrzebne jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, aby mocno zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne” – powiedział Korman.

Podczas gdy wiele rządów wydało już dużo, aby złagodzić ból związany z wysoką inflacją, wprowadzając pułapy cen energii, obniżki podatków i dotacje, OECD stwierdziła, że ​​wysokie koszty oznaczają, że takie dotacje muszą być lepiej ukierunkowane w przyszłości.

(Raport Lee Thomasa). Montaż przez Catherine Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.