Europa najmocniej odczuje globalne spowolnienie – OECD

  • Globalny wzrost odnotował spadek z 3,1% w 2022 r. do 2,2% w 2023 r.
  • Prognozy krajowe są bardzo zróżnicowane, a Wielka Brytania pozostaje w tyle za innymi gospodarkami
  • Wzywa banki centralne do dalszego podnoszenia stóp procentowych

PARIS (Reuters) – Światowa gospodarka musi uniknąć recesji w przyszłym roku, ale najgorszy kryzys energetyczny od lat 70. priorytet dla decydentów. .

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju poinformowała we wtorek, że perspektywy krajowe są bardzo zróżnicowane, chociaż brytyjska gospodarka będzie pozostawać w tyle za głównymi rówieśnikami.

Oczekuje, że globalny wzrost gospodarczy spowolni w tym roku z 3,1% – nieco więcej niż przewidywała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w swojej prognozie z września – do 2,2% w przyszłym roku, po czym przyspieszy do 2,7% w 2024 r.

„Nie spodziewamy się recesji, ale z pewnością spodziewamy się okresu wyraźnej słabości” – powiedział prezes OECD Matthias Kurmann na konferencji prasowej, aby przedstawić najnowsze prognozy gospodarcze organizacji.

OECD stwierdziła, że ​​globalne spowolnienie nieproporcjonalnie szkodzi gospodarkom, a Europa ponosi ciężar, ponieważ wojna Rosji na Ukrainie szkodzi biznesowi i podnosi ceny energii.

Oczekuje, że gospodarka 19 krajów strefy euro wzrośnie w tym roku o 3,3 proc., a następnie zwolni do 0,5 proc. w 2023 r., po czym odbije i wzrośnie o 1,4 proc. w 2024 r. To nieco lepiej niż wrześniowa prognoza OECD, która szacowała wzrost na 3,1 proc. w tym roku i 0,3% w 2023 r.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewidziała w przyszłym roku spadek o 0,3% w regionalnych, ciężkich Niemczech, których gospodarka napędzana przemysłem w dużej mierze opiera się na rosyjskim eksporcie energii – mniej dotkliwy niż spadek o 0,7% oczekiwany we wrześniu.

Zdjęcie przedstawia panoramę niemieckiego miasta Frankfurt, 5 lipca 2022 r. REUTERS/Kai Pfaffenbach/File Photo

Nawet w Europie oczekiwania były różne, ponieważ francuska gospodarka, która jest mniej zależna od rosyjskiego gazu i ropy, ma w przyszłym roku wzrosnąć o 0,6%. Włochy odnotowały wzrost o 0,2%, co oznacza, że ​​prawdopodobnych jest kilka kwartalnych spadków.

READ  Rosyjska okupacja: Moskwa będzie walczyć o okupację Ukrainy

Poza strefą euro brytyjska gospodarka skurczyła się w przyszłym roku o 0,4%, ponieważ boryka się z wyższymi stopami procentowymi, rosnącą inflacją i słabszym zaufaniem. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prognozowała wcześniej wzrost o 0,2%.

Grafika Reutera

Gospodarka USA miała się lepiej utrzymać, a wzrost miał spowolnić z 1,8% w tym roku do 0,5% w 2023 r., po czym przyspieszyć do 1,0% w 2024 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewidywała wcześniej wzrost o zaledwie 1,5%. w tym roku w największej gospodarce świata. Jego prognoza na 2023 r. nie uległa zmianie.

Chiny, które nie są członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, były jedną z nielicznych dużych gospodarek, które spodziewają się przyspieszenia wzrostu w przyszłym roku po fali ograniczeń związanych z koronawirusem. Tam wzrost wzrósł z 3,3% w tym roku do 4,6% w 2023 i 4,1% w 2024, w porównaniu z poprzednimi prognozami na poziomie 3,2% w 2022 i 4,7% w 2023.

Wraz z uruchomieniem zaostrzonej polityki pieniężnej i złagodzeniem presji na ceny energii inflacja w krajach OECD spadła z ponad 9% w tym roku do 5,1% w 2024 r.

„Jeśli chodzi o politykę pieniężną, w większości gospodarek rozwiniętych i wielu gospodarkach wschodzących potrzebne jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, aby mocno zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne” – powiedział Korman.

Podczas gdy wiele rządów wydało już dużo, aby złagodzić ból związany z wysoką inflacją, wprowadzając pułapy cen energii, obniżki podatków i dotacje, OECD stwierdziła, że ​​wysokie koszty oznaczają, że takie dotacje muszą być lepiej ukierunkowane w przyszłości.

(Raport Lee Thomasa). Montaż przez Catherine Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *