FBI przeszukuje dom wakacyjny Bidena; Żadnych tajnych dokumentów

WASHINGTON (AP) – FBI dokonało nalotu na dom wakacyjny prezydenta Joe Bidena w Rehoboth Beach w stanie Delaware w środę i nie znalazło żadnych tajnych dokumentów.Najnowszy zwrot w niezwykłych dążeniach jego i jego poprzednika do posiadania własności.

Agenci zabrali do wglądu odręczne notatki i inne materiały związane z czasem Bidena jako wiceprezydenta, a kiedy przeszukiwali jego dom w Wilmington w zeszłym miesiącu, znaleźli również materiały niejawne. Śledczy przeszukali jego dawne biuro w waszyngtońskim think tanku, który nosi jego imię w listopadzie, ale nie jest jasne, czy coś zabrali.

Przeszukania Bidena, przeprowadzone z jego błogosławieństwem, mają śledczych pracujących nad ustaleniem, w jaki sposób tajne informacje z czasów, gdy był senatorem i wiceprezydentem, dostały się do jego domu i byłego biura – i czy jakiekolwiek niewłaściwe obchodzenie się miało zamiar przestępczy, czy po prostu miało miejsce. Wina w mieście zajmującym się dokumentami niejawnymi w sposób nieuprawniony.

Przeszukania mienia przez organy ścigania są rutynową częścią dochodzeń karnych, ale chociaż Biden i jego współpracownicy starali się porównać je z działaniami swojego poprzednika, nie było nic niezwykłego w przeszukaniu domu urzędującego prezydenta przez FBI.

Były prezydent Donald Trump stoi w obliczu śledztwa prowadzonego przez specjalnego doradcę w sprawie przechowywania setek niejawnych dokumentów i innych dokumentów rządowych w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie. – a jego opór przed wydaniem ich doprowadził do wydania nakazu FBI i nakazu przeszukania w celu ich zatrzymania w sierpniu ubiegłego roku.

W środę osobisty adwokat Bidena Bob Bauer powiedział, że agenci FBI upoważnieni przez Departament Sprawiedliwości spędzili trzy i pół godziny w domu prezydenta na plaży i nie znaleźli „żadnych dokumentów z tajnymi danymi identyfikacyjnymi”.

W oświadczeniu ujawniającym poszukiwania Bauer starał się przedstawić Bidena i jego zespół jako w pełni przejrzystych i chętnych do współpracy. Opisał poszukiwania jako „zaplanowane” i że „będziemy nadal w pełni wspierać i ułatwiać kolejny krok w dokładnym i terminowym procesie DOJ”.

READ  Biden był rozczarowany, że nie wziął udziału w szczycie G20

Nie wymienił imienia Trumpa, ale oświadczenie miało na celu powiązanie śledztwa Bidena ze sprawą Trumpa, w której miesiące nieudanych wysiłków sądowych zakończyły się sierpniowym nakazem przeszukania wszystkich tajnych akt zabranych do posiadłości byłego prezydenta na Florydzie. Usunięcie prawie trzech tuzinów pudeł z dokumentami i innymi przedmiotami.

Z kolei przeszukania dawnego biura Bidena i domu w Delaware były dobrowolne i bez nakazu. Ale FBI przeprowadziło własne poszukiwania, nie opierając się na zapewnieniach, że takie dokumenty istnieją, co odzwierciedla determinację Departamentu Sprawiedliwości do odzyskania wszystkich możliwych materiałów niejawnych.

Biden powiedział, że jest zaskoczony Został odkryty przez prawników Bena Bidena w listopadzie podczas sprzątania biura w centrum.

Ostatnie przeszukanie następuje po 13-godzinnym przeszukaniu FBI jego domu w Wilmington w stanie Delaware.Agenci znaleźli tajne dokumenty z czasów, gdy był wiceprezydentem i senatorem, i przejęli niektóre z jego odręcznych notatek.

Tydzień temu prawnicy Bidena ujawnili, że podczas przeszukiwania posiadłości Wilmington znaleźli dokument zawierający tajne dane osobowe. Ale powiedział, że osobna inspekcja domu Rehoboth Beach nie znalazła innych.

Biały Dom nie ujawnił dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości, dopóki nie potwierdził ustaleń 2 listopada ubiegłego miesiąca. „Niewielka liczba” tajnych dokumentów została ujawniona przez prawników Bidena, kiedy zamknęli biuro w Ben Biden Center, think tanku powiązanym ze szkołą Ivy League.

Associated Press i inne serwisy informacyjne poinformowały o tym we wtorek, chociaż urzędnicy tego nie opublikowali FBI przeprowadziło dobrowolne przeszukanie biura w listopadzie.

Publiczna reakcja administracji była powolna i niepełna. Pomimo nalegań prawników Bidena i doradcy Białego Domu, wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi na temat tego, jakie informacje zawierają dokumenty, ile z nich zostało odkrytych i dlaczego miał je w swoim posiadaniu.

„Myślę, że od początku byliśmy bardzo przejrzyści” – powiedział w środę Ian Sams, rzecznik biura doradcy Białego Domu. „Chcemy być ostrożni i szanować integralność toczącego się śledztwa”.

READ  Rada Joela Embiida dla zmagającego się Jamesa Hardena – „Bądź agresywny”

Sams powtórzył, że Biden współpracuje ze śledczymi.

„Prezydent w pełni współpracował, zapewniając bezprecedensowy dostęp do swojego domu… ​​w każdym pokoju w jego domu w Rehoboth i Wilmington” – powiedział.

Departament Sprawiedliwości odmówił komentarza w sprawie przeszukania w środę.

Prawnicy Bidena opisali przechowywanie dokumentacji jako „wprowadzające w błąd”. W przeszłości Departament Sprawiedliwości wnosił oskarżenia karne związane między innymi z niewłaściwym obchodzeniem się z tajnymi dokumentami tylko wtedy, gdy może ustalić, że ktoś świadomie działał w niewłaściwym usuwaniu lub przechowywaniu wrażliwych dokumentów.

Dochodzenie w sprawie Bidena prowadzi specjalny doradca Robert Hurr. Były urzędnik Departamentu Sprawiedliwości pełnił funkcję najwyższego prokuratora federalnego w Baltimore podczas administracji Trumpa. Zaczyna swoją pracę w tym tygodniu i ma trwające miesiąc dochodzenie, które zostało już przeprowadzone przez agentów FBI i prawników Departamentu Sprawiedliwości.

Prokurator generalny Merrick Garland wyznaczył Johna Lasha, prokuratora USA w Chicago, do przeprowadzenia wstępnej oceny przed ogłoszeniem nominacji Harina w zeszłym miesiącu.

W oddzielnym wysiłku przed badaniem Bidena, Specjalny doradca Jack Smith Bada zatrzymanie przez Trumpa około 300 dokumentów z tajnymi oznaczeniami, które zostały zabrane z Białego Domu do Mar-a-Lago. Agenci uzyskali nakaz przeszukania w sierpniu zeszłego roku w celu odzyskania tajnych dokumentów po tym, jak Departament Sprawiedliwości powiedział, że Trump i jego przedstawiciele od miesięcy sprzeciwiali się zwróceniu akt rządowi.

Śledczy w sprawie Bidena przeprowadzili już wywiady, w których były asystent wykonawczy Bidena, Ben Biden, pomagał nadzorować pakowanie pudeł, które trafiały do ​​centrum. Nie jest jeszcze jasne, kiedy Departament Sprawiedliwości może przesłuchać samego Bidena.

W czerwcu 2017 r., kilka miesięcy po tym, jak odszedł ze stanowiska wiceprezydenta, Bidenowie kupili swój dom w Rehoboth Beach, który wychodzi na park stanowy wzdłuż wybrzeża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *