Francja głosuje, gdy Macron toczy ciężką walkę o kontrolę nad parlamentem

  • Prognozy dotyczące głosowania są spodziewane o 1800 GMT
  • Macron potrzebuje 289 mandatów do absolutnej większości w parlamencie
  • Sondaże pokazują, że może nie przynosić korzyści mniejszym partiom
  • Jeden minister został już usunięty w głosowaniu zagranicznym

PARIS (Reuters) – Wybory we Francji odbyły się w niedzielę w wyborach parlamentarnych, które mogą pozbawić nowo wybranego centrowego prezydenta Emmanuela Macrona absolutnej większości, której potrzebuje, aby swobodnie rządzić.

Wstępnych prognoz spodziewano się o godzinie 20:00 (1800 GMT) wyborów, które mogą zmienić oblicze francuskiej polityki.

Frekwencja do południa była nieco wyższa – 18,99% – niż w tym samym czasie podczas pierwszej tury głosowania w ostatnią niedzielę w porównaniu z 2017 r., kiedy wyniosła odpowiednio 18,43% i 17,75%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Macron wygrał drugą kadencję w kwietniowych wyborach prezydenckich. Jeśli niedzielne głosowanie nie zapewni jego obozowi większości absolutnej, otworzy okres niepewności, który może zostać rozwiązany poprzez niespotykany we Francji w ostatnich dziesięcioleciach podział władzy między partiami – lub może doprowadzić do paraliżu politycznego i powtórnych wyborów parlamentarnych. . Linia. Czytaj więcej

Sondaże przewidują, że obóz Macrona zdobędzie najwięcej mandatów, ale w żadnym wypadku nie gwarantuje to osiągnięcia 289. progu dla absolutnej większości.

Sondaże opinii publicznej sugerują również, że skrajna prawica prawdopodobnie odniesie największy parlamentarny sukces od dziesięcioleci, podczas gdy szeroka koalicja Lewica-Zieloni może stać się największym ugrupowaniem opozycyjnym, a konserwatyści staną się królami.

W miasteczku Sevres pod Paryżem, gdzie lekki deszcz przyniósł ulgę po upalnej fali upałów we Francji w sobotę, niektórzy wyborcy powiedzieli, że motywowani byli troską o środowisko, aby oddać głosy na lewicową koalicję Nobis.

„Przez ostatnie pięć lat większość prezydencka nie była w stanie sprostać wyzwaniom zmian klimatycznych – obecna fala upałów sprawia, że ​​chce się bardziej wspierać projekty środowiskowe” – powiedział Reuterowi 21-letni Leonard Duques, student filmowy. .

READ  Wybuch we francuskich Pirenejach: dwoje z siedmiorga dzieci zabitych w Saint-Laurent-de-la-Salanque

Inni mówili, że nie ufają kontrowersyjnemu liderowi lewicowego bloku Jean-Luc Mélenchon, który prowadził kampanię pod hasłem „wybierz mnie na premiera” i obiecał obniżyć wiek emerytalny do 60 z 62 lat, zamrozić ceny i uniemożliwić firmom zwalnianie pracowników, jeśli wypłacają dywidendy.

„Melenchon jest hipokrytą. Składa obietnice, których nie dotrzymuje. Przejście na emeryturę w wieku 60 lat jest niemożliwe” – powiedziała Brigitte Derez, 83-letnia emerytowana nauczycielka tańca, która głosowała na przyjęcie Macrona.

Z dnia na dzień wyniki francuskiej administracji zagranicznej przyniosły Macronowi złe wieści, ponieważ stracił on swojego ministra gospodarki morskiej w jej karaibskim okręgu wyborczym. W wyborach startuje około 15 ministrów, a Macron powiedział, że w przypadku przegranej będą musieli zrezygnować.

Odnowiony po lewej stronie

Macron dąży do podniesienia wieku emerytalnego, realizacji swojego programu pro-biznesowego i promowania integracji z UE.

Po wybraniu prezydenta francuscy wyborcy tradycyjnie korzystali z sondaży opinii publicznej kilka tygodni później, aby zapewnić mu wygodną większość parlamentarną – a François Mitterrand w 1988 r. był rzadkim wyjątkiem.

Macron i jego sojusznicy wciąż mogą to zrobić.

Ale odradzająca się lewica stanowi zniechęcające wyzwanie, ponieważ inflacja stawia wysokie koszty życia w umysłach wielu wyborców.

Jeśli Macron i jego sojusznicy stracą większość absolutną o zaledwie kilka mandatów, powiedzieli urzędnicy tych partii, mogą ulec pokusie, by zgarnąć centroprawicowych lub konserwatywnych posłów.

Jeśli przegapiliby to z większym marginesem, mogli albo szukać sojuszu z konserwatystami, albo kierować rządem mniejszościowym, który musiałby negocjować prawa z innymi partiami na podstawie indywidualnych przypadków.

Nawet jeśli obóz Macrona zdobędzie zdecydowaną większość, to prawdopodobnie dzięki jego byłemu premierowi Edouardowi Philippe’owi, który będzie domagał się większego wpływu na to, co robi rząd.

READ  W Kijowie słychać było wybuchy, gdy siły rosyjskie naciskały w pobliżu stolicy Ukrainy

Jednak w niedzielnym głosowaniu prezydent prawdopodobnie wejdzie w nowy okres konieczności dalszych ustępstw, po pięciu latach niekwestionowanej kontroli, odkąd został po raz pierwszy wybrany w 2017 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Michelle Rose

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.